Slaví 25 let a nadělila si řadu novinek

Oslavy 25 let FUA. Autor Roman Dobeš (7).jpg
Triadický balet na oslavu 100 let Bauhausu a 25 let FUA. Foto: Roman Dobeš

Nové typy studia i laboratoře zaměřené na umění i využívání moderních technologií v architektuře, to jsou novinky, které fakulta umění a architektury zavádí v roce svých 25. narozenin.

Pražský start

Oslavy 25. výročí Fakulty umění a architektury TUL začaly 5. února vernisáží výstavy „25/947/24520“ v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze, kterou tam můžete zhlédnout až do 23. března 2020. Na výstavě je představena nová světelná a zvuková laboratoř katedry umění pod vedením Jana Stolína a Richarda Loskota. Galerie Jaroslava Fragnera v Praze bude také hostit moderovanou debatu s úspěšnými absolventy liberecké fakulty, a to 3. března od 19.00 hodin.

První číslo z názvu výstavy se vztahuje k výročí fakulty, druhé značí počet absolventů, který jí prošel, a třetí je kód, který fakultě přidělilo ministerstvo školství.

Katedra umění bude hlavním zázemím pro nově pojatý studijní program Výtvarné umění – tvorba ve veřejném prostoru, který v sobě sloučí původně nabízená studia vizuální komunikace a designu prostředí.

„Nově pojaté studium těží z faktu, že jsme nejenom fakultou umění, ale i architektury, tedy studenti umění dostanou například i základy urbanismu a architektury,“ říká k novince Osamu Okamura, který fakultu vede právě rok a který má, jako absolvent ČVUT i AVU, blízko k umění i architektuře.

Oslavy dále pokračovaly představením Sialská trojčata v libereckém Malém divadle. Hra je poctou sdružení SIAL, „Školce SIAL“ a třem výrazným osobnostem liberecké architektury Karlu Hubáčkovi, Miroslavu Masákovi a Otakaru Binarovi. Právě SIAL a „Školka SIAL“ se díky osobnosti Jiřího Suchomela, zakladatele a prvního děkana fakulty, otiskly už do genetického kódu fakulty při jejím vzniku na samém sklonku roku 1994.

Nové studium inspirované nejlepšími školami

Rozhovor s profesorem Suchomelem můžete číst v pondělním Libereckém deníku (vydání ze 17. 2. 2020), ukázka je zde. Na jiné otázky zas nedávno odpovídal v rozhovoru pro web Czechdesign zde.

Profesor Suchomel tam mimo jiné hovoří o další důležité kapitole ze současnosti fakulty, a tou je 3D tisk ve stavebnictví a architektuře, projekt, na kterém spolu s odborníky z pražského Kloknerova ústavu ČVUT pracuje již více jak rok.

Před zahájením představení v Malém divadle hovořil děkan Osamu Okamura o blízké budoucnosti fakulty. A vypíchl také nový doktorský studijní program architektura a urbanismus, se zvláštním důrazem na využití nových technologií a dat pro architektonické navrhování a městské plánování, jehož garantem je docent Jiří Buček (také člen novodobého SIALu).

S novým programem souvisí také zřízení špičkově vybavené laboratoře. „Právě jsme obdrželi stavební povolení a dokončujeme prováděcí dokumentaci k nové přístavbě této laboratoře v budově F2,“ řekl Osamu Okamura a dodal: „Při tvorbě studijního programu jsme se inspirovali na nejlepších evropských architektonických školách ETH v Curychu, v Portu, na Bartlett School of Architecture, v Delftu a v Helsinkách.“

Podávání přihlášek na nové studium bude možné již v letos v srpnu.

Ještěd f kleci no. 23 a Ave Eva

Vrcholem oslav pak bylo velké setkání pedagogů, studentů, absolventů a přátel umění a architektury v pátek 14. února. Večer začal v 18.00 hodin v Ateliéru Karla Hubáčka. Na programu byly prezentace nejlepších absolventů. Představili se Adam Gebrian, architekti z Mjölk, umělkyně Jana Bernartová  a mnoho dalších. Následoval Triadický balet – taneční oslava nedávného stého výročí Bauhausu v podání studentů prvního ročníku.

Zásadním bodem večera bylo vyhlášení vítězů 23. ročníku tradiční soutěže semestrálních prací studentů FUA TUL Ještěd f kleci. V kategorii architektura zvítězil Tobiáš Hrabec a v kategorii umění studentka Markéta Kášová.

Překvapení večera obstarali architekti z ateliéru Mičeková-Stolín se svými studenty. Jeden z ocelových pilířů Ateliéru Karla Hubáčka vyzdobili gravírovaným nápisem "AVE EVA" jako poctu Evě Konopové. „Paní Eva Konopová je spolu s profesorem Suchomelem s naší fakultou od jejích počátků. Chtěli jsme této vzácné dámě vzdát hold," říká architektka Alena Mičeková. „Na studijním oddělení je tak trochu ve stínu, ale je to velmi důležitá osoba a osobnost, bez které by FUA TUL snad ani nemohla existovat," dodává architekt Petr Stolín. Jako variantu pro domácí krb dostala Eva Konopová od architektů a studentů ten samý nápis na kusu vyříznutého ocelového profilu.

 

FUA TUL

Fakulta umění a architektury TUL vznikla koncem roku 1994 (jako Fakulta architektury TUL), v březnu roku 1995 na ni nastoupilo pět studentů a začala výuka, další studenti se přidali na podzim toho roku. Jako první děkan ji vedl její zakladatel Jiří Suchomel. Právě profesor Suchomel je pojítkem mezi nově vzniklou fakultou a pokrokovou libereckou architekturou prezentovanou Karlem Hubáčkem, sdružením SIAL a „Školkou SIAL“. Fakultu dále vedli Zdeněk Lukeš, Bořek Šípek a Zdeněk Fránek, od února roku 2019 je v jejím čele Osamu Okamura. Studia na FUA TUL se zaměřují na architekturu, urbanismus i výtvarná a vizuální umění. FUA TUL dala světu už bezmála 1000 absolventů.

 

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 435