středa 12. srpen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Kultura > Na mezinárodním trienále textilu vystavují naše studentky

Na mezinárodním trienále textilu vystavují naše studentky

Zahajovací večer
Zahajovací večer

Na významné mezinárodní platformě Young Textile Art Triennial v polské Lodži vystavuje čtveřice našich studentek katedry designu.

Výstavu organizuje katedra textilu Strzemiński Academy of Fine Arts Łódź ve spolupráci s Centrálním muzeem textilu v Lodži, kde jsou práce studentů k vidění.

Cílem trienále je vytvořit mezinárodní platformu mladých tvůrců a zároveň v mezinárodním měřítku poukázat na perspektivy a trendy v oblasti tvorby plošného textilu. Young Textile Art Triennial (YTAT) je letos prvním ročníkem zaměřeným pouze na práce studentů nebo mladých absolventů.

„Jelikož je Polsko výrazným propagátorem současného textilního umění, je YTAT významnou akcí v celosvětovém kontextu pro všechny textilní výtvarníky. Tím, že se sejdou pedagogové z vystavujících škol na společné vernisáži a následných přednáškách, posouvají koncepce a vize v textilním výtvarném umění i v metodice a otázce toho, jak přistupovat k tvorbě a výuce textilního umění na vysokých školách,“ říká ZuzanaVeselá z katedry designu Fakulty textilní TUL a doplňuje, že už jenom možnost vystavovat v tak renomovaném muzeu je pro studenty a naši katedru významný úspěch.

Svým rozsahem je akce srovnatelná se třetím trienále textilu pořádaném Slováky „Bez hraníc“, to je ale zaměřeno spíše na tvorbu profesionálů a módních návrhářů. Pro studenty tu taková šance ještě nebyla. Stejně tak všechna bienále jsou zaměřena především na profesionální výtvarníky.

Trienále je součástí již 14. mezinárodního trienále tapiserie, které se v Lodži konalo ve dnech 6. až 8. května.

Na výstavě mladého textilu, která se otvírala 6. května, jsou letos zastoupeny práce studentů všech oborů spjatých s textilem nebo čerstvých absolventů z jedenácti evropských zemí, z Číny a Spojených států. Česká republika je zastoupena pracemi studentů z Univerzity Hradec Králové a studentů naší fakulty textilní. Jmenovitě jde o práce Lucie Bártové, Olgy Janíčkové, Veroniky Němcové a Kristiny Opálkové.

„Vystavujeme své semestrální práce, které se inspirovaly tématem Ze světla do tmy a zpět,“ řekla redakci T-UNI studentka Veronika Němcová. „Na trienále jsem poslala textilní závěsy s názvem Metamorfóza. Zpracovávají téma jako kuklu, která se přerodí v motýla,“ doplňuje tvůrkyně.

K vidění je celkem na 65 prací, které vybraly a doporučily jednotlivé katedry a univerzitní pracoviště. Práce našich studentů na YTAT přivezli pedagogové katedry designu Svatoslav Krotký a Ludmila Šikolová.

Na výstavě není oděv. Prezentované práce jsou plošný textil – tapiserie a textilní výšivky – nebo prostorový textil jako instalace nebo miniatury,“ doplnila Zuzana Veselá z katedry designu FT TUL.

Výstavu v polské Lodži můžete vidět do 25. srpna tohoto roku.

Radek Pirkl

 

 

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání