Na mezinárodním trienále textilu vystavují naše studentky

Zahajovací večer
Zahajovací večer

Na významné mezinárodní platformě Young Textile Art Triennial v polské Lodži vystavuje čtveřice našich studentek katedry designu.

Výstavu organizuje katedra textilu Strzemiński Academy of Fine Arts Łódź ve spolupráci s Centrálním muzeem textilu v Lodži, kde jsou práce studentů k vidění.

Cílem trienále je vytvořit mezinárodní platformu mladých tvůrců a zároveň v mezinárodním měřítku poukázat na perspektivy a trendy v oblasti tvorby plošného textilu. Young Textile Art Triennial (YTAT) je letos prvním ročníkem zaměřeným pouze na práce studentů nebo mladých absolventů.

„Jelikož je Polsko výrazným propagátorem současného textilního umění, je YTAT významnou akcí v celosvětovém kontextu pro všechny textilní výtvarníky. Tím, že se sejdou pedagogové z vystavujících škol na společné vernisáži a následných přednáškách, posouvají koncepce a vize v textilním výtvarném umění i v metodice a otázce toho, jak přistupovat k tvorbě a výuce textilního umění na vysokých školách,“ říká ZuzanaVeselá z katedry designu Fakulty textilní TUL a doplňuje, že už jenom možnost vystavovat v tak renomovaném muzeu je pro studenty a naši katedru významný úspěch.

Svým rozsahem je akce srovnatelná se třetím trienále textilu pořádaném Slováky „Bez hraníc“, to je ale zaměřeno spíše na tvorbu profesionálů a módních návrhářů. Pro studenty tu taková šance ještě nebyla. Stejně tak všechna bienále jsou zaměřena především na profesionální výtvarníky.

Trienále je součástí již 14. mezinárodního trienále tapiserie, které se v Lodži konalo ve dnech 6. až 8. května.

Na výstavě mladého textilu, která se otvírala 6. května, jsou letos zastoupeny práce studentů všech oborů spjatých s textilem nebo čerstvých absolventů z jedenácti evropských zemí, z Číny a Spojených států. Česká republika je zastoupena pracemi studentů z Univerzity Hradec Králové a studentů naší fakulty textilní. Jmenovitě jde o práce Lucie Bártové, Olgy Janíčkové, Veroniky Němcové a Kristiny Opálkové.

„Vystavujeme své semestrální práce, které se inspirovaly tématem Ze světla do tmy a zpět,“ řekla redakci T-UNI studentka Veronika Němcová. „Na trienále jsem poslala textilní závěsy s názvem Metamorfóza. Zpracovávají téma jako kuklu, která se přerodí v motýla,“ doplňuje tvůrkyně.

K vidění je celkem na 65 prací, které vybraly a doporučily jednotlivé katedry a univerzitní pracoviště. Práce našich studentů na YTAT přivezli pedagogové katedry designu Svatoslav Krotký a Ludmila Šikolová.

Na výstavě není oděv. Prezentované práce jsou plošný textil – tapiserie a textilní výšivky – nebo prostorový textil jako instalace nebo miniatury,“ doplnila Zuzana Veselá z katedry designu FT TUL.

Výstavu v polské Lodži můžete vidět do 25. srpna tohoto roku.

Radek Pirkl

 

 

Další články v rubrice

IMG_9128-3.jpg

Knihy našich pedagogů nadchly porotce Magnesie Litery

Hned dvě knihy akademiků z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL jsou v širší nominaci nejprestižnější soutěžní přehlídky tuzemské literatury Magnesia Litera. Kateřina Portmann a kolektiv katedry historie zaujali porotce knihou Návrat...

23. 4. 2025 | Kultura | 314
Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let.

FUA 30 a Jiří Suchomel 80

Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

9. 12. 2024 | Kultura | 388

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 631
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 350