pátek 10. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Kultura > Posluchačky Univerzity třetího věku učily německé studenty česky

Posluchačky Univerzity třetího věku učily německé studenty česky

Posluchačky Univerzity třetího věku učili německé studenty česky
Jak se to asi řekne česky

Do vyučování českého jazyka se v německém Profesním školním centru v Löbau (Berufliches Schulzentrum Löbau) zapojily v posluchačky Univerzity třetího věku naší univerzity. V pondělí 14. září si připravily v rámci mezigeneračního projektu „Mladší stavějí se seniory mosty pro Evropu- Ältere bauen mit Jüngeren Brücken für Europa pro německé studenty tři zajímavé hodiny v češtině.

Pro studenty 11. třídy, kteří s češtinou letos začínají, jsme připravily hry s českým jazykem. V názorném vyučování si studenti osvojili několik frází a nových slovíček. Studenti 12. třídy, kteří už mají rok studia češtiny za sebou, s námi dělali interview v češtině. Zvládli jednoduché otázky i následnou prezentaci zpovídané osoby. A letošní maturanti, kteří zahájili třetí rok studia češtiny, se na základě otázek pokoušeli sestavit životopis vybrané seniorky,“ přiblížila program setkání vedoucí projektu Jitka Pacltová z CDV TUL.

Škola v Löbau začala vyučovat češtinu v roce 2011. „Začali jsme s dobrovolnou nabídkou pro učňovské profese a pro učitele. O rok později jsme začali vyučovat český jazyk jako povinný druhý cizí jazyk na odborném gymnáziu,“ říká učitel češtiny Knut Seibt s tím, že v současné době studuje na odborném gymnáziu v Löbau češtinu celkem 50 studentů. Znát jazyk sousedního státu je podle něj velmi užitečné a tento názor mají i jiné německé školy. Například škola v Görlitz už vyučuje polský jazyk.

Vítáme iniciativu Technické univerzity v Liberci a velmi rádi bychom naši spolupráci ještě prohloubili. Zatím se nám totiž nepodařilo sehnat pro výuku češtiny rodilého mluvčího. Hodiny s českými seniorkami se našim studentům velmi líbily a sami navrhovali, abychom uskutečnili další setkání,“ řekl Knut Seibt.

Technická univerzita by mohla navázaných kontaktů využít i k  lepší prezentaci svých studijních programů na německém odborném gymnáziu. Zajímavá pro německé středoškoláky, kteří už mají o České republice určitý přehled, může být možnost studovat na mezinárodní Univerzitě Nisa. „Takové studium by bylo pro naše absolventy velmi vhodné,“ konstatuje Knut Seibt. A protože se zde vyučuje i odborný předmět textil, nebylo asi marné, představit v Löbau blíže naši fakultu textilní.

Projekt „Mladší stavějí se seniory mosty pro Evropu- Ältere bauen mit Jüngeren Brücken für Europa“ realizují od září 2014 partnerské organizace - TU Chemnitz (Německo), Gefas Steiermark (Rakousko), TU v Liberci (ČR) a Zveza družstev Slovenije (Slovinsko).

Projekt je podporován Evropskou unií v rámci programu Erasmus + a bude ukončen v srpnu 2017. Cílem projektu je zintenzivnění mezigenerační spolupráce – společné aktivity seniorů, žáků, studentů, zahraničních studentů. V rámci projektu se senioři účastní akcí určených studentům, kteří přijíždějí na naši univerzitu v rámci programu Erasmus + například tzv. „Country prezentací“, na kterých studenti představují svoji vlast a kulturu. Zahraniční studenti také navštěvují výuku určenou seniorům a diskutují s nimi o všem možném. Velmi úspěšné bylo letos v létě společné vaření na ZŠ Weinaualle v Žitavě. Liberecké seniorky společně s dětmi uvařily na 400 pravých českých jahodových knedlíků. I v tomto akademickém roce mají senioři v plánu zajímavé akce. Zahrnuli do nich mimo jiné další oblíbené mezigenerační dialogy, setkání se zahraničními studenty, soutěž pro děti ve stavění papírových mostů, atd

J. Kočárková

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
jan.berki | 21. 09. 2015

To je pěkný projekt. Věřím, že to všechny bavilo a také obohatilo.

Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání