Erasmus+ je letos třetinový, studenty přibrzdila nejistá doba

IMG_2318-2.jpg
Zahraniční studenti během uvítacího dne programu Erasmus+. Letos jich přijela třetina obvyklého počtu. Foto: Adam Pluhař, TUL

Epidemie koronaviru a vynucená distanční výuka těžce dolehla na program Erasmus+. Kvůli nejisté situaci přijela jen třetina obvyklého počtu zahraničních studentů, část z nich navíc zvažuje návrat domů.

Zatímco běžně přijíždí na naši univerzitu v zimním semestru v průměru 140 studentů zapojených do programu Erasmus+, letos jich dorazilo jen 53. „Přikládáme to jednak nejisté situaci, jednak tomu, že se zkomplikovala situace s vízy. Například z Turecka jezdí až polovina všech studentů. Jednak se musíme řídit pokyny ministerstva vnitra. Podle nich bychom hradili například jakékoliv náklady spojené s lékařskou péčí, kdyby ji nepokrývalo zdravotní pojištění, nebo s cestou zpět. Ty sumy by pak mohly být závratné,“ nastínila Linda Marešová, vedoucí zahraničního oddělení Technické univerzity v Liberci.

Studenti, kteří v rámci programu Erasmus+ v letošním zimním semestru na TUL dorazili, pocházejí ponejvíce ze Slovenska, Španělska nebo Portugalska. Do Liberce ale přijeli také z Polska, Německa či Francie. Zapsali se na fakultě umění a architektury i na fakultách přírodovědně-humanitní a pedagogické, ekonomické, strojní, textilní a mechatroniky.

Odjel zatím jeden student

„Letos museli studenti samozřejmě počítat se všemi scénáři, ale přijeli sem do podmínek klasické výuky. Den po jejich registraci se to však změnilo. I když věříme, že je to jen dočasné a krátkodobé a vše se zase brzy vrátí k normálu, distanční výukou jsou ve velké nejistotě a cítí rozčarování. Jeden student se už rozhodl vrátit. Další o tom uvažují a možná odjedou v listopadu, pokud zůstane online výuka. Takový pobyt totiž pro studenty postrádá smysl. Spousta studentů má také ze svých domovských univerzit řečeno, že se mají vrátit, pokud bude jen distanční výuka,“ uvedla Linda Marešová.

Dnes musí student pobývat v zahraničí nejméně tři měsíce, aby splnil podmínky grantu. Pokud by však zamířil domů dřív, musel by grant vracet. „Bohužel vnímám jako nešťastné, že Evropská komise pod dojmem zkušeností z jara nezavedla flexibilnější pravidla. Za této situace by studentům velmi pomohlo zkrácení zahraničního pobytu na měsíc a možnost dostudovat zbytek semestru online,“ míní Linda Marešová.

Oslovení studenti výuku chválí

Oslovená studentka Sara původem z Kanárských ostrovů o odjezdu neuvažuje. Pobyt v Liberci a studium na fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické navzdory omezením chválí: „I když to pravděpodobně není nejlepší čas se ponořit do takového dobrodružství (Erasmus+) kvůli všemu, co se ve světě děje, nelituji, že jsem se rozhodla přijet. Samozřejmě, že bych dala spíše přednost osobním lekcím, než online výuce, ale i tu si užívám. Navíc se každý snaží, aby to všechno fungovalo, problémy se řeší.“

Studentka Technické univerzity v Košicích Nikola Jurtinusová studuje na TUL architekturu. "Vzhledem k předchozímu semestru jsem trochu s omezením počítala, přesto jsem do toho šla. Jsem za možnost studovat v České republice ráda. Moc se mi tu líbí, ateliér má úplně jiný styl výuky, než na jaký jsem zvyklá. Teď třeba lepíme Ještěd. Kvůli té nejistotě se ale mnoho našich spolužáků raději rozhodlo zůstat doma v Košicích," uvedla Nikola.

Přiznává, že online forma výuky je náročná. "Potřebuji pokládat mnoho otázek a k nim dostávat mnoho odpovědí. Architektura se externě studovat nedá. Mít semestr celý ve formě online studia je náročné. Nejen pro nás studenty, abychom měli plnohodnotné konzultace, ale i pro profesory, kteří nebyli na takovou formu komunikace dosud připravení," svěřila se Nikola a doplnila: "Stále doufám, že v online režimu nebude celý semestr. Kdyby byl, budu v podstatě nucená se vrátit zpět na Slovensko. Jsem vázaná grantem."

Ve volných chvílích se Nikola snaží chodit hodně pěšky nebo běhá v okolí přehrady. "Sedět a stále sledovat obrazovku počítače je náročné," usmívá se Nikola.

Zpestření pobytu a kvíz pro všechny

Navzdory nastíněným těžkostem zahraniční oddělení naší univerzity usiluje o motivování studentů. Klub ESN se je snaží také rozptýlit a zabavit. Dokud se ještě studenti mohli sdružovat ve velkých skupinách, pořádali společné aktivity jako hry nebo výlety. Vyplnit volný čas zahraničním studentům o menších skupinách se ESN snaží i nyní.

Poznat výhody Erasmu+ a evropské spolupráce může v těchto dnech kdokoliv. Od čtvrtka 15. října do soboty 17. října běží ve všech evropských zemích Erasmus Days a zahraniční oddělení připravilo pro naše studenty a všechny zájemce z řad široké veřejnosti online kvíz o ceny. Jedná se o otázky zaměřené na znalosti reálií Evropské unie a Evropy jako takové nebo programu Erasmus+. „Prvních dvacet soutěžících s úspěšností osm a víc správných otázek odměníme. Byli bychom rádi, kdyby si lidé trochu zvýšili povědomí o dané tematice, i kdyby si museli odpověď dohledat. Zvlášť letos chceme vzhledem k celosvětové situaci kvůli pandemii COVID-19 během Erasmus Days připomenout význam spolupráce, partnerství a solidarity, kterou mezinárodní programy podporují a přinášejí,“ nastínila Pavlína Jersáková ze zahraničního oddělení TUL.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383