Gastrocentrum v Brooklynu i chata jako periskop. Studenti architektury uspěli v mezinárodních soutěžích

001-2.jpg
V soutěži Inspireli Awards zvítězil Filip Cerha v kategorii o nejlepší vizualizace v oblasti architektury se svým gastronomickým centrem v Brooklynu. Vizualizace: Filip Cerha, FUA TUL

Dva velké úspěchy zaznamenali v průběhu podzimu studenti Fakulty umění a architektury TUL. Návrh centra drobné gastronomie v newyorském Brooklynu od studenta Filipa Cerhy získal první místo v jedné z kategorií největší mezinárodní studentské soutěže Inspireli Awards. Martina Kocurišinová zase se svojí chatou na mole situované do Jizerských hor bodovala v česko-slovenské studentské soutěži Stavby s vůní dřeva.

V soutěži Inspireli byly letos přihlášeny 1304 projekty a studenti soutěžili ve třech sekcích. Filip Cerha zvítězil v kategorii o nejlepší vizualizace v oblasti architektury. Navrhl Centrum drobné gastronomie na parcele v severní části Brooklynu zvané také jako Greenpoint.

Místo bylo striktně dané i s požadavky na možnou zastavěnost parcely a počet podniků. Cílem bylo vytvořit tak zvaný Food Hub. „Delší dobu jsem hledal téma, které bych mohl zpracovat jako svou diplomovou práci. Protože mne zajímá spojení jídla a architektury, ani chvíli jsem po nalezení této soutěže a jejího tématu neváhal. Téma se mi líbilo natolik, že jsem ho začal zpracovávat, přestože byl pro mne termín odevzdání doslova šibeniční,“ vylíčil Filip Cerha, dnes už absolvent Fakulty umění a architektury TUL (FUA). Vedoucím jeho diplomové práce byl profesor Jiří Suchomel.

Parcela o výměře něco málo větší než 10 000 m2 leží v meandru řeky East River a zaujme svojí historií a výhledem směřujícím na Manhattan. Celý objekt je podle Filipa Cerhy řešen jako masivní dřevostavba umocňující požitek z jídla a vytváří tak daleko příjemnější prostředí. První dvě patra jsou vyhrazena pro prostory restaurací, bufetů, kaváren, vináren, pivovaru a mnoha dalších podniků. Jedná se o jednoduchý traktový systém a nic zde nebrání v pohybu lidí od ulice k vodě.

 

Součástí navrženého komplexu je i aeroponická pěstírna, jež je inspirativním řešením problému nedostatku vody a často zbytečného dovozu potravin. V části objektu je sestup k řece, kde lidé najdou příjemné kryté posezení při čekání na water taxi.

„Nemalou součástí samotného návrhu byl zbytek parcely. Ten jsem se snažil co nejvíce zatravnit a zalesnit a vytvořit tak další příjemné ‚zelené‘ místo v Greenpointu,“ uvedl Filip Cerha.

Úspěch v soutěži pro něj v první řadě znamenal radost znásobenou faktem, že šlo o jeho poslední školní projekt. Ostatně, již dříve ohodnocený ve studentské fakultní soutěži Ještěd f kleci. „Pro mne tento úspěch znamenal také jakousi připravenost pro svět mimo školu, tedy praxi,“ zhodnotil svůj úspěch Filip.

Dom na móle jako periskop Černé Nisy

Za nejlepší soutěžní dílo 8. ročníku soutěže Stavby s vůní dřeva v kategorii Dřevěné stavby – malé vybrala odborná porota projekt víkendové relaxační chaty v Jizerských horách s názvem Dom na móle. Jeho autorkou je Martina Kocurišinová z FUA, dnes studentka 1. ročníku navazujícího studia.

Do soutěže pořádané Nadací dřevo pro život se letos zapojilo 50 česko-slovenských studentů bakalářských a magisterských studijních programů z 8 českých a 6 zahraničních fakult. Mezi sebou se následně utkaly 43 studentské projekty. Z toho 8 v kategorii Dřevěné stavby – malé, kde se nejlépe umístil právě Dom na móle, a 35 v kategorii Dřevěné stavby – velké. Porota hodnotila výtvarné zpracování návrhu, technickou kvalitu díla a v neposlední řadě, stejně jako hlasující veřejnost, i jeho originalitu.

 

Chata, jež představuje netradiční spojení navzájem odlišných funkcí mola a bydlení, je situována na okraji jizerskohorské přehrady Černá Nisa. Návrh chaty, jež jako periskop ční z vody nejvýše položené přehradní nádrži České republiky, slouží především k úniku před každodenním stresem a ruchem velkoměst. „Jednou z priorít pri navrhovaní bolo pre mňa zaoberanie sa výhľadmi do krajiny. Objekt je navrhnutý tak, aby ponúkal maximálne výhľady pri každej činnosti a taktiež získaval maximum slnečných lúčov v každej hodine počas dňa a v každom ročnom období,“ uvedla Martina Kocurišinová v ideji návrhu 5,2 m vysoké stavby o půdorysu 4×5 m umístěné v mělké části nádrže na ocelovo-dřevěném molu o půdorysu 4×9 m.

Kruh jako »oko« domu i opakující se detail

V době nepřítomnosti obyvatel dvoupodlažní chata s pracovní dolní a odpočinkovou horní částí „hybernuje“. Okenice ji dokáží dokonale uzavřít a vytvořit jednotný nenápadný celek. Pouze kruhový otvor ve vstupních dveřích je „okem“ objektu. Kruhový tvar se opakuje i v jiných detailech. Kruhové jsou kulatinové výřezy zapuštěné do dna, jež tvoří přístupovou cestu na molo, otvor pro ohniště či vnitřní krb.

Elektřina se získává ze střešního panelu, užitková voda pro umývání a sprchování zadržováním dešťové vody ve sběrné nádrži na střeše, odkud samospádem zásobuje koupelnu. Obyvatelé chaty se musejí obejít bez mýdla a šamponů, protože použitá voda je odváděná do přehrady. Toaleta je chemická.

„Priehradu Čierna Nisa som si vybrala, pretože ma od prvej chvíle očarila a je to pre mňa veľmi zvláštne a magické miesto, ku ktorému sa viažu  krásne momenty v mojom živote. Je to veľmi kľudné miesto a to sa mi pre môj návrh ‚periskopu‘, domu na móle dokonale hodilo,“ řekla Martina Kocurišinová. Na svém vítězném projektu Martina pracovala ve 3. ročníku. Vedoucími ateliéru byli architekti Radek Suchánek a Jan Hendrych.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 534

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 534