Jabloneckou firmu Kitl vybudoval absolvent Ekonomické fakulty TUL Jan Vokurka svojí pílí, šikovností a invenčními nápady doslova z ničeho. Za 15 let existence Kitlu si sirupy, likéry a doplňky stravy nacházejí místo ve stále větším počtu domácností. Malinovku má dnes v nabídce český a slovenský McDonald’s, na popularitě získávají výtažky z extra silného indonéského zázvoru pro zvýšení imunity. Kitl slaví úspěchy i v inovativních technologiích konzervace.
Navzdory koronavirové krizi zažil Kitl rekordní léto. „Je to malý zázrak. I když jsme tvrdě pracovali, za těch patnáct let jsme měli také štěstí, vždy jsme na každé křižovatce udělali správné rozhodnutí,“ ohlíží se Jan Vokurka za patnáctiletou existencí firmy.
Zatímco mnohé firmy se v době koronakrize potýkají s poklesy tržeb, výrobce známých sirupů se to netýká. Oproti roku 2019 měl loni Kitl 21procentní nárůst. „V létě jsme měli naše historicky nejúspěšnější měsíce. V červnu jsme překonali rekord a hned v červenci padl ten červnový. I to pokládám za velké štěstí a zázrak,“ hodnotí Jan Vokurka.
Důvodem značné poptávky po jabloneckých sirupech byly a stále jsou zavřené restaurace. „Sirupy si lidé dávají doma. A potravinové obchody měly a mají stále otevřeno. Pomohlo nám také, že lidé zůstávali na dovolené v tuzemsku. Na našem růstu se podílí i fakt, že lidé obecně víc řeší, co jedí a pijí. I když nejsme nejlevnější, vyrábíme jen z kvalitních surovin. Na trhu se také chytly naše letošní novinky - pomeranč a citrón. A pomohla nám i kampaň. Využili jsme toho, že se dal nakoupit prostor v médiích za výhodné ceny,“ zamýšlí se nad úspěchem Jan Vokurka, někdejší student navazujícího magisterského studia na Katedře marketingu Ekonomické fakulty TUL.
Vědcům se nechtělo krouhat zázvor
Jeho Kitl má dnes v nabídce na 15 druhů nápojů. Mnohé i v biokvalitě. Některé produkty navíc burcují tělo, aby se vypořádalo s nemocí. Například Smrkáček, který pomáhá při nachlazení a je vhodný i pro děti od jednoho roku. Obsahuje jen třtinový cukr, smrkové výhonky a vitamín C.
Stále víc zákazníků také kupuje Eligin, výtažek z extra silného zázvoru na podporu imunity dováženého z Indonésie. „Vznikl ve spolupráci s vědci z Výzkumného ústavu potravinářského Praha. Původně jsme ho měli pro ústav jen zpracovávat. Pak jsme ale dostali nápad vyrábět zázvorové kapsle a Eliginu jsme už prodali neskutečné množství. Máme na něj skvělé ohlasy. Lidé, aby se udrželi zdraví, posilují imunitu. Přitom na počátku tohoto produktu vlastně byla nechuť výzkumníků ‚krouhat‘ zázvor.“
Od roku 2015 jsou sirupy Kitl součástí menu řetězce McDonald‘s. „Byla to pro nás velká škola z hlediska řízení procesu hygieny nebo kvality. Myslel jsem, že jsme na tom dobře, ale McDonald‘s nás nesmírně posunul. Je to pro nás také viditelný úspěch a jsme na něj hrdí. Všeobecně si ale zakládáme na tom, že nemáme jediného silného partnera, který by nás živil. S jedním odběratelem nežijeme ani nepadáme,“ líčí svoji ekonomickou strategii Jan Vokurka.
Letos firma uvedla na trh limitovanou edici bez konzervantů, Kitl Syrob Růžový květ. Jde o unikátní vědecký projekt, kdy byla ke konzervaci použita silice z růžových lístků. Na vývoji této pokrokové technologie se spolupodíleli odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze a Výzkumného ústavu potravinářského v Praze. Tak zvaná pavelace byla takto vyzkoušena v České republice a celkově na světě vůbec poprvé.
Kitl zachraňuje areál Vratislavické kyselky
Když firma před patnácti lety začala připravovat svůj první výrobek Šláftruňk, měla jediného zaměstnance. Dnes jich má 35 a dalších 15 brigádníků. Kvůli nově chystaným projektům a expanzi potřebuje stále více místa. I proto Jan Vokurka před dvěma lety koupil zchátralý areál kdysi věhlasné Vratislavické kyselky. Vybudoval tam moderní a větší výrobní halu. Výrobu chce ve Vratislavicích zdesetinásobit. Počítá i s přibráním zaměstnanců. „Bezprostředně po transakci jsem měl totální depresi. Místo bylo zarostlé, všude ležely rozházené etikety, víčka, vytrhané železo, rozmlácené sklo, byli tam bezdomovci. Dali jsme se ale do práce a každým dnem se to zlepšovalo,“ vzpomíná Jan Vokurka.
Dnes už stojí moderní hala a v dubnu sem chce Kitl přenést výrobu sirupů. Na stáčení kvalitního minerálního pramene dojde v průběhu několika příštích let. „Nezdá se to, ale stáčet minerálku je kvůli nejrůznějším administrativním úkonům asi podobně složité, jako kdybyste chtěli těžit uhlí,“ usmívá se Jan Vokurka.
„Až si na to areál vydělá, dojde i na opravy ikonického zámečku,“ slibuje Jan Vokurka všem, kteří smutně míjejí kdysi výstavní, dnes zdevastovaný areál.
Naši studenti mohou s Kitlem spolupracovat
Přestože má pořád práce nad hlavu, s naší univerzitou je stále v kontaktu. Považuje se totiž za hrdého absolventa. „Jednou za rok konám na ekonomické fakultě přednášku. Tyto kontakty nás posouvají dál. Ostatně, pokud má někdo z univerzity chuť s námi jakkoliv spolupracovat, budeme rádi, když se nám ozve,“ říká Jan Vokurka a dodává: „Spolupráce může mít různou formu. Někdo může mít nápad na nový výrobek, někdo na novou technologii nebo nový postup. Fantazii se meze nekladou a rozhodně všem odepíšu,“ loučí se Jan Vokurka a v potravinářském plášti a s nasazenou pokrývkou hlavy mizí ve výrobní části jablonecké sirupárny. Bývalé prádelně.
Adam Pluhař
Jan Vokurka (*1975) Absolvoval bakalářské studium na Vysoké škole Ekonomické v Praze a pak navazující magisterské studium na Katedře marketingu Ekonomické fakulty TUL. Po škole nastoupil do jablonecké firmy Soaré vyrábějící šumivá vína a rok poté do korporátní čokoládovny Nestlé. Jako marketér dokázal během dvou let, že na českém trhu raketově vzrostla obliba tyčinky Kit Kat. Díky úspěchu se Jan Vokurka stal Brand Managerem roku. Přesto se rozhodl korporátní prostředí opustit, postavit se na vlastní nohy a uspět s vlastní vizí. V roce 2006 začal připravovat plány na výrobu bylinných likérů. Rok nato začala vyrábět nově založená firma Kitl. Prvním produktem byl Šláftruňk. Dnes portfolio firmy čítá na 15 položek a sirupy Kitl se prodávají po celém světě. Obrat firmy je přes 83 milionu korun. Společnost Kitl se pyšní titulem Firma roku Libereckého kraje, 3. místem v celostátní soutěži Firma roku v roce 2013 či vítězstvím v prestižní americké soutěži The Mazer Cup International Competition 2015. |
Další články v rubrice
Noc vědců zatím bez telepatie a cestování časem. Tak třeba příští rok
Léky proti nemocem, stroj času, lepší skladování energie… Malých i dospělých návštěvníků Noci vědců jsme se zeptali, na čem by měla světová věda ještě zapracovat, co lidstvu ještě chybí. Seznam je dlouhý a výživný, do příští Noci vědců máme...
Ilona Gillernová je mezi nominovanými na cenu, jež vyjadřuje podporu ženám ve vědě
V prestižní společnosti šesti vědkyň nominovaných na Cenu Milady Paulové 2024 stanula i psycholožka Ilona Gillernová z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Uznávaná odbornice na pedagogickou psychologii,...
Zdatní dobrovolníci na úklid po povodních ve Višňové, hlaste se!
Katedra tělesné výchovy a sportu hledá zdatné dobrovolnice a dobrovolníky na pomoc s úklidem po povodních v obci Višňová ve Frýdlantském výběžku v rámci následujícího prodlouženého víkendu.