Hvězda univerziády i televizní komentátorka učí na TUL anatomii

IMG_6941-2.jpg
Na FZS může Petra Hynčicová využít svých zkušeností ze studia v Americe. Foto: Adam Pluhař

Hlas Petry Hynčicové pravidelně doprovází televizní přenosy z běžeckého lyžování. Je totiž dvojnásobnou olympioničkou a lyžařkou, která slavně triumfovala nad neporazitelnými ruskými závodnicemi na jejich domovské univerziádě. Díky své houževnatosti dokázala zároveň závodit i vystudovat univerzitu v americkém Boulderu. Místo kariéry vědkyně v tamní laboratoři ale dala přednost výuce na Fakultě zdravotnických studií TUL. A nelituje.

Lyže patří k Petře Hynčicové odmala a dnes mladé lyžaře také trénuje. Na konci ledna byla ostatně vlajkonoškou výpravy Libereckého kraje na Olympiádě dětí a mládeže v Moravskoslezském kraji. Čestný úkol dostává vždy významný sportovec, který jde dětem příkladem. Petra trénuje malé běžce v Dukle Liberec. Ve stopě pak také jako trasérka vedla slabozrakého závodníka z Libereckého a závodnici z Plzeňského kraje. „Funkci trasérky, kterou jsem teď měla na Olympiádě dětí a mládeže, si moc užívám. Tyto závody také handicapované děti ohromně motivují, moc jiných příležitostí zazávodit si totiž nemají,“ líčí Petra Hynčicová. Oběma handicapovaným závodníkům pomohla k druhému místu. Liberecký kraj nakonec v lyžařských disciplínách posbíral nejvíc medailí.

Druhý únorový víkend pak Petra svištěla svými milovanými Jizerkami při Jizerské Padesátce. Závodila za elitní Vltava Fund Ski Team, jenž je zapojený do série Ski Classics. „Jela jsem i jiné dálkové běhy, ale Jizerskou Padesátku mám nejradši. Jede se totiž rozmanitou a kopcovitou krajinou, není tak monotónní. Na stadionu v Bedřichově a na Jizerce je to něco úplně jiného.“

»V televizi je to větší adrenalin než na závodech«

A protože o běžeckém lyžování ví Petra skoro všechno, její hlas lyžařské expertky dnes zní během televizních přenosů světového poháru nebo mistrovství světa. Při komentování tvoří tandem s komentátory České televize Markem Svačinou nebo Davidem Kozohorským. Jak Petra říká, jde o větší adrenalin, než jaký zažívala na závodních tratích. „Jsem nervózní za závodníky. Na obrazovkách vidím detailně, co se v balíku závodníků děje. Kolikrát to ani samotný běžec nepostřehne. Ale komentování mě moc baví. Jsem tak pořád v kontaktu s touto partou lidí. S řadou reprezentantů jsem závodila nebo je pořád potkávám na českých závodech nebo při jejich trénincích v Liberci,“ líčí Petra. Komentovat například bude mistrovství světa v běžeckém lyžování, které proběhne 26. února – 9. března v norském Trondheimu.

 

Jako závodnice debutovala ve světovém poháru v roce 2014. A pět let nato vyhrála univerziádu v ruském Krasnojarsku. Tohoto vítězství si ve své sportovní kariéře cení nejvíc. „Přijela jsem tam asi o dva dny později a do té doby vše vyhrávali Rusové. Všichni byli napsáni pod jednou univerzitou, takže bylo jasné, že si s tím trochu ‚pohráli‘. Motivace je porazit byla pro mě i díky rodinné historii a historickým souvislostem obrovská. Ta euforie, kdy jsem všechny ruské závodnice předjela, byla neskutečná a byl to pro mě jeden z nejsilnějších zážitků. Vítězstvím pak žily snad všechny týmy v celé vesnici. Měla jsem radost z toho, jak Putinovi, který nám předával medaile, tuhnul úsměv,“ vzpomíná Petra Hynčicová.

Tou dobou už studovala Integrative Physiology na University of Colorado v Boulderu. Využila nabídky stipendia, kterou získala díky svým sportovním výsledkům. A v USA pak dvakrát vyhrála americké univerzitní mistrovství (NCAA). „To byl velký úspěch. Cením si ho skoro stejně vysoko jako pozdějšího 26. místa ve skiatlonu (kombinace klasické techniky a bruslení) na olympiádě v Pekingu. V Americe vítězství v NCAA otvírá dveře, v pracovních pohovorech automaticky postupujete do dalšího kola. Vnímají to tak, že jste udělal něco pro společnost.“

Vystudovat v Americe zvládla za čtyři roky

V Americe byla Petra i excelentní studentkou, získala tam bakalářský i magisterský titul. Studium, které jinak trvá šest let, zvládla i díky velké houževnatosti za čtyři roky. V Boulderu zároveň v rámci studia působila ve sportovní laboratoři. „Testovali jsme například to, jestli nově upravené běžecké hole skutečně šetří energetický výdej, jak tvrdil výrobce. Měřili jsme využití kyslíku, energetický výdej, frekvenci odrazů a zkoumali ekonomii pohybu. Hodně jsme spolupracovali s biomechanickou laboratoří,“ líčí Petra.

Přestože patří Colorado k bezpečnějším americkým státům, natrvalo v Americe zůstat nechtěla. Zvlášť po prvním vítězství Donalda Trumpa a omezování víz. Uvítala proto nabídku na návrat do české reprezentace. „Až tady si člověk uvědomí, jak se tu máme dobře. Třeba ve srovnání s naším a americkým zdravotním a sociálním systémem nebo školstvím. V Americe se opravdu lidé bojí onemocnět, protože by na léčení neměli,“ líčí Petra.

Pestrá práce na TUL: výuka anatomie i rozmanité kurzy

Na Technické univerzitě v Liberci působí Petra třetím rokem. Na Fakultě zdravotnických studicí TUL (FZS) učí anatomii a organizuje kurzy pro záchranáře nebo sestry. Nabídka kurzů je široká a studenty čeká celá řada aktivit – učí se zachraňovat lidi v horském terénu i z prolomeného ledu, řídit sanitky, zvládat krizovou komunikaci, lanové techniky nebo znát sebeochranu. Ještě před tím ale musejí studenti FZS absolvovat první ročník i s obávanou anatomii, kterou Petra vede.

Studenti a studentky poznávají lidské orgány i prostřednictvím plastinovaných těl, která poskytují výrazně lepší možnosti názorné výuky anatomie. „Anatomie není jednoduchá a plastináty mnohdy naše studenty na začátku zaskočí. Je to ale takový základ, kterým musejí všichni v prvním ročníku projít. Na konci semestru už si ani většina studentů od plastinátů neodsedává,“ směje se Petra.

Návrat do rodného Liberce si Petra užívá. „Jsem moc ráda zpět v Liberci a na FZS. Liberec má výhody velkého města, zároveň je to tu kousek do přírody. A na fakultě se studentům věnují opravdoví profesionálové ve svém oboru, i mě stále velmi ovlivňují a inspirují. A baví mě i to, že tu díky těm rozmanitým kurzům, které organizuji, nehrozí stereotyp,“ loučí se Petra Hynčicová.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_7435-2.jpg

Dvanáct let výzkumu vtělila do knihy o nepovedeném atentátu

Když se prvního máje 1949 ozvala ohlušující rána v liberecké ulici U Novostavby, psaly noviny o výbuchu plynu. Ve skutečnosti explodovala nálož, jež měla zasáhnout komunistické funkcionáře na tribuně před radnicí. Komunistická justice měla...

17. 1. 2025 | Lidé | 488
vaclav-2.jpg

Zemřel Václav Kotek. Jeden z prvních techniků Fakulty textilní

Zemřel technik a dlouholetý zaměstnanec Fakulty textilní TUL Václav Kotek. Zúčastnil se vývojových prací mimořádných inženýrských děl katedry netkaných textilií, mimo jiné světově proslulé technologie tvorby nanovláken známé pod značkou Nanospider.

18. 10. 2024 | Lidé | 491

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

KRF09566 (1).jpg

FUA 30 – od velkého třesku po Suchtova vnoučata

Fakulta umění a architektury TUL zakončila slavnostním večerem rok oslav třiceti let své existence, osmdesátin zakladatele FUA Jiřího Suchomela a sta let od narození architekta Karla Hubáčka. Nadělila si ročenku věnovanou uplynulým 30 letům. A...

4. 2. 2025 | Události | 397