Zemřel Jaroslav Vild, spoluzakladatel Pedagogické fakulty TUL

Docent Jaroslav Vild. Foto: archiv FP TUL
Docent Jaroslav Vild. Foto: archiv FP TUL

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že nás navždy opustil docent Jaroslav Vild – výrazná osobnost liberecké akademické obce, matematik, pedagog a neúnavný propagátor bridže. Stál u zrodu Pedagogické fakulty TUL zprvu jako proděkan, později jako její děkan.

Doc. RNDr. Jaroslav Vild (14. 4. 1941 – 7. 4. 2025)

Jaroslav Vild se narodil 14. dubna 1941 v Hůrkách u Rokycan. V letech 1958–1963 studoval numerickou matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1963 působil nepřetržitě na Katedře matematiky. V roce 1992 se habilitoval pro obor matematika a stal se docentem.

Stál u zrodu Pedagogické fakulty TUL v roce 1990. Nejprve jako proděkan, později v letech 1996–2002 jako její děkan. V letech 2003–2006 působil také jako prorektor Technické univerzity v Liberci. Byl rovněž vedoucím katedry a prezidentem mezinárodního projektu Univerzita Nisa.

Odborným zájmem docenta Vilda byla didaktika matematiky a lineární algebra, zejména matice malých hodností. Do výuky zavedl nové předměty jako „Odborná četba“ a „Akademická práce“ v angličtině. Sám dlouhodobě vyučoval v češtině i angličtině, zejména v rámci Univerzity Nisa, a intenzivně spolupracoval se zahraničními kolegy. Účastnil se mezinárodních konferencí, výměnných pobytů a publikoval řadu odborných textů.

Vedle své odbornosti byl znám také svým jemným humorem, lidským přístupem a velkou laskavostí. Pro mnohé kolegyně a kolegy byl tím, kdo dokázal povzbudit i jedinou větou. Byl oblíbený nejen na katedře, ale i mezi studenty – pro svou vstřícnost, nadhled a schopnost odlehčit i náročné situace.

Jaroslav Vild byl rovněž vášnivým bridžistou. Již od roku 1963 vedl liberecký bridžový klub, stál u zrodu jeho reprezentace a stal se nadšeným propagátorem této hry. Bridž nabízel i jako volitelný předmět pro studenty, čímž výrazně přispěl k jeho popularitě na TUL. Působil i jako prezident liberecko-jablonecké pobočky Alliance Française.

Rozhovor s docentem Vildem u příležitosti výročí 30 let FP TUL.

Odchází osobnost, jejíž stopa na Technické univerzitě v Liberci – i v našich srdcích – zůstane nesmazatelná.

Čest jeho památce.

Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL

Další články v rubrice

IMG_5020-2.jpg

Youtuber Kovy: »Nebojte se experimentu!«

Když před 12 lety začal natáčet herní videa na YouTube, sledovala jej jen rodina. Postupně se přes parodie televizních pořadů propracoval na jednoho z nejvlivnějších Youtuberů současnosti. Karel Kovář alias Kovy má dnes moc oslovovat masy...

14. 10. 2024 | Lidé | 326
Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let.

FUA 30 a Jiří Suchomel 80

Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

9. 12. 2024 | Kultura | 387
vaclav-2.jpg

Zemřel Václav Kotek. Jeden z prvních techniků Fakulty textilní

Zemřel technik a dlouholetý zaměstnanec Fakulty textilní TUL Václav Kotek. Zúčastnil se vývojových prací mimořádných inženýrských děl katedry netkaných textilií, mimo jiné světově proslulé technologie tvorby nanovláken známé pod značkou Nanospider.

18. 10. 2024 | Lidé | 516

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 567
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 334