Na Zimní světové univerzitní hry v Lake Placid letí i studentka a tři studenti z TUL

WhatsApp Image 2023-01-09 at 12.38.25.jpg
Uprostřed stojí trenér české výpravy lyžařů-běžců Radim Antoš, jenž působí jako pedagog na Katedře tělesné výchovy a sportu FP TUL. Ve druhé řadě stojí běžec z TUL Tomáš Lukeš. Foto: Archiv Radima Antoše

Sportovkyně a tři sportovci z TUL, kteří jsou součástí české univerzitní reprezentace, odletěli na Zimní světové univerzitní hry v americkém Lake Placid. Hry se v dějišti olympijských her konají od 12. do 22. ledna a Česká republika bude na šampionátu obhajovat 6 medailí.

V pondělí odlétal ve dvou skupinách tým běžců na lyžích. Za Technickou univerzitu v Liberci jsou součástí sedmičlenného reprezentačního výběru hned tři sportovci – Barbora Antošová, Tomáš Dufek a Tomáš Lukeš. „Těšíme se, nálada je výborná a ambice máme. O medailích ale před závody mluvit nechci, abych něco nezakřikl. Uvidíme, jaká bude konkurence a jak vydrží zdraví,“ řekl trenér české výpravy lyžařů-běžců Radim Antoš, jenž působí jako pedagog na Katedře tělesné výchovy a sportu Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

Ženské běžkyně čeká například sprint na 5 km, štafeta 3×5 km a smíšený týmový sprint. Muži poběží sprint na 10 km, stejně dlouhý stíhací závod, běh na 30 km s hromadným startem, štafetu 4×7,5 km a smíšený týmový sprint. Běžci se na start postaví už v pátek.

Součástí letošního rekordního reprezentačního výběru je také student TUL František Holík, který bude o medaile bojovat ve skocích na lyžích.

Český tým čítá 93 studentů ze 33 vysokých škol. O medaile budou usilovat ve 12 sportech. Součástí výpravy je i 49 členů realizačního týmu. „Letos jsme překonali důležitý milník, protože do USA vypravíme vůbec největší výpravu v historii. Tradičně se nám domů daří vozit cenné kovy, naposledy to bylo šest medailí, takže laťka je nastavena poměrně vysoko. Věřím, že i tyto hry budou úspěšné a všichni se ve zdraví vrátíme přes oceán,“ uvedla na tiskové konferenci před odletem předsedkyně České asociace univerzitního sportu Ivana Ertlová.

Šéftrenér Czech Snowboardcross Team Marek Jelínek na konferenci uvedl: „Máme rozhodně na co navázat, protože ve snowboardingu jsme byli dlouhodobě úspěšní, a i olympionička Eva Samková nám v minulosti přispěla cennými kovy.“

Čeští sportovci nastoupí do závodů v disciplínách: biatlon, běžecké lyžování, curling, freestyle, krasobruslení, lední hokej, rychlobruslení, dlouhá dráha, short track, severská kombinace, sjezdové lyžování, skoky na lyžích, snowboarding.

Her se zúčastní 1600 studentů z více než 600 univerzit a 50 zemí světa.

Americké městečko Lake Placid leží na severu státu New York nedaleko hranic s Kanadou. V roce 1980 se zde konaly 13. Zimní olympijské hry. Tou dobou ještě Československá výprava si odvezla jedinou medaili. Bronz vybojovala Květa Jeriová v běhu na lyžích na 5 km.

Českou výpravu na hry v Lake Placid vysílá Česká asociace univerzitního sportu, akci financuje Národní sportovní agentura. Zde můžete sledovat online přenosy.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385