Florbalový brankář Petr Chlad je oporou superligového FBC Liberec – v sezóně 2023/2024 postoupil s týmem přes předkolo do čtvrtfinále – a také je jedním ze strůjců úspěchu univerzitního florbalového výběru. I díky němu univerzitní florbalisté vybojovali medaile na dvou posledních Českých akademických hrách. A aby toho nebylo málo, je také Čechem s nejvíce starty v Severoamerické florbalové lize NAFL.
Tento třiadvacetiletý student programu Sport se zaměřením na zdravý životní styl na Katedře tělesné výchovy a sportu Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (KTV FP TUL) je nyní i čerstvým vítězem univerzitní ankety Sportovec TUL roku 2024. O vítězi rozhodují členové katedry. „Vůbec jsem to nečekal. Na univerzitě jsou totiž velmi kvalitní individuální sportovci, kteří se pohybují i ve světových pohárech. Ocenění si každopádně moc vážím,“ říká Petr Chlad.
„Z mého pohledu je Petr jedním ze základních stavebních kamenů univerzitního florbalového týmu i mužského superligového týmu FBC Liberec a má významný podíl na vzestupu obou celků v posledních letech. Petr je také velmi aktivní nejen ve své sportovní kariéře, ale je to šikovný multisportovec. Navíc je příkladným studentem,“ oceňuje Lukáš Rubín, vedoucí KTV FP TUL a vedoucí univerzitního florbalového výběru.
Florbal přitom dlouho nepatřil k Petrovým vyvoleným sportům. Od dětství se dlouhé roky věnoval judu a tenisu. Naplno se začal s děrovaným míčkem sžívat až na střední škole. Členem FBC Liberec je od roku 2017. Od počátku své nedlouhé florbalové kariéry stojí nebo spíš klečí v brance a rychle se zlepšuje. V uplynulé sezóně chytal famózně. Mužskému A–týmu pomohl v nejvyšší české florbalové superlize překonat klubový rekord v počtu získaných bodů (42) za jednu sezónu.
Při vyhlašování ocenění Českého florbalu 2024 skončil Petr Chlad v anketě Brankář sezóny 2023/2024 na děleném 8. místě. A v Livesport Superlize se také stal brankářem s nejvyšším počtem asistencí – na gól přihrál hned čtyřikrát. „Jsme velmi mladý tým – ve svých třiadvaceti letech jsem třetí nejstarší, což je až úsměvné – a sázíme hodně na fyzickou hru, rychlost, energii a dynamiku. Výhozy jsou pro mě jednou z nejsilnějších zbraní. Pomáhá mi v tom asi i můj švih naučený z tenisových podání. Díky tomu dokáží naši rychlí hráči vepředu dávat góly z brejků,“ vysvětluje Petr své gólové přihrávky.
Byl i jedním ze strůjců úspěchu florbalového výběru na Českých akademických hrách 2024, které pořádala naše univerzita. Florbalisté z TUL nakonec brali bronz. „Je to druhá medaile z Českých akademických her v řadě, což je obrovský úspěch. Ale vzhledem k tomu, že jsme předchozí hry vyhráli, měli jsme loni větší ambice,“ přiznává Petr.
Díky skvělé partě hráčů, kteří tvoří jádro univerzitního výběru, totiž podle něj univerzitní tým na lepší umístění má. „Je u nás hodně hráčů z FBC Liberec, ale pak jsou tam i kluci, co hrají soutěže za jiné týmy. Dokážeme se skvěle doplňovat, když zrovna někdo nemůže. A celkově u nás panuje hodně přátelská atmosféra, jsme zkrátka dobrá parta. Navíc, i ti nejlepší hráči jezdí na zápasy univerzitní ligy, což jinde nebývá běžné,“ míní Petr Chlad. Univerzitní tým je stále otevřen novým zájemcům a průběžně se tak doplňuje.
V Americe hraje s hvězdami evropského florbalu
Díky florbalu už Petr poznal i život za oceánem. Třetí sezónu odehrál za americké týmy Severoamerickou florbalovou ligu NAFL. Žádný jiný Čech nemá v této lize více startů. Petr v NAFL odehrál během tří ročníků 36 zápasů a s týmem Florida Vikings FC dokonce získal dva tituly.
Jak říká, v Americe se zájem o florbal postupně zvyšuje a přispívají k tomu právě špičkoví hráči z Evropy. Loňskou sezónu odchytal za Aviators Floorball of Ohio. „Kvalita soutěže i zájem diváků a hráčů jdou nahoru. Za ty tři roky vidím obrovský posun. Florbal je totiž rychlejší a hlavně dostupnější než hokej. V Americe má velkou perspektivu,“ líčí Petr.
Na svoji zámořskou misi odlétá vždy na začátku prázdnin a během čtyř týdnů odehraje celou sezónu. Vycestovat do Ameriky může díky tomu, že je zařazen do programu pro podporu duální kariéry UNIS. „Chytat v Americe je pro mě obrovská zkušenost a motivace. V týmu jsem hrál se světovými florbalovými hvězdami, například s kluky, co jsou ve švédské reprezentaci. A obohacuje mě to i osobnostně. Žiji v cizí zemi, jsem nucen komunikovat anglicky, poznávám Ameriku,“ doplňuje Petr.
Za oceán se chystá i v letošní sezóně. Během svých pobytů nepřímo propaguje český florbal a díky kontaktu s ředitelem soutěže se také snaží upozornit na další kvalitní české hráče. Také jiným českým florbalistům se tak může otevřít cesta k zámořské zkušenosti.
Ve florbalovém růstu Petr pomáhá rovněž dětem. Do loňské sezóny byl v FBC Liberec trenérem mladších žáků, nyní trénuje brankáře. „Velkou výhodou pro mě je, že studuji program Sport se zaměřením na zdravý životní styl. Je to studijní program, který já doslova žiji a využívám jej ve své sportovní kariéře. Jde o naprostou symbiózu,“ říká Petr.
A sní o tom, že se jednou probojuje do české reprezentace. „Nebude to jednoduché, s florbalem jsem začal pozdě a neprošel jsem mládežnickými výběry a mládežnickou reprezentací, byť už asi v povědomí jsem. Musím na sobě dál pracovat. Čas ale ještě mám a věřím, že se mi to jednou podaří,“ usmívá se Petr Chlad.
Nejlepší sportovní kolektiv získal zlato na ČAH
V anketě Sportovní kolektiv TUL zvítězila skupina třinácti studentů a studentek, kteří získali zlatou medaili v kategorii pohybová skladba na Českých akademických hrách 2024. O pořadí v této části univerzitní ankety rozhodli hlasováním studenti.
Liberecký výběr soutěžil s pohybovou skladbou „HighTUL musical“ ve složení Sára Škorpíková, David Šmíd, Tomáš Pešta, Sára Šnaidrová, Miroslav Veselý, Barbora Hrodková, Klára Hašková, Veronika Švábová, Aneta Kupcová, Katka Jetelová, Tereza Jetmarová, Bohumil Šitina (všichni z KTV FP TUL) a Adéla Dušánková (Fakulta textilní TUL).
V podobném složení tým reprezentoval Technickou univerzitu v Liberci už i na Akademickém mistrovství ČR v květnu 2023, kde obsadil 3. místo. Skupina se zformovala kvůli vystoupení na Sportovním plese TUL pořádaném Akademickým sportovním centrem. Patří k letité tradici plesu, že studenti KTV připravují kulturní program pro diváky.
„To, že naše skupina pohybových skladeb získala na Českých akademických hrách zlato, nechala za sebou sedm soutěžních týmů, považuji za velký úspěch. Konkurence byla letos velká a skupina dokázala porazit týmy ze škol s mnohem větším počtem studentů. A porazila i týmy škol, které se přímo specializují například na tance nebo gymnastiku,“ hodnotí úspěch Petra Čaplová z KTV FP TUL.
Základem úspěchu podle ní je, že se sešla dobrá parta lidí, kteří si pohybové skladby užívají a baví se při nich. „Poctivě se připravovali, pečlivě dodrželi všechny povinné prvky pro pohybové skladby. A také si vybrali divácky atraktivní téma. V neposlední řadě předvedli kvalitní výkon po všech stránkách,“ dodává Petra Čaplová.
Disciplína pohybových skladeb spadá do oblasti gymnastických sportů a je nedílnou součástí akademických soutěží už řadu let. Soutěží se ve více než čtyřčlenných týmech, přičemž horní hranici obvykle určí pořadatel. Skupina může mít libovolný hudební doprovod, délka skladby se pohybuje v rozmezí 2 až 3 minut a smí využít libovolné náčiní a nářadí. Porota hodnotí tvůrčí činnost autora, originalitu námětu a jeho zpracování – pohybový obsah, techniku provedení, estetiku i celkový dojem.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Začaly České akademické hry v Liberci. Účast je rekordní – registrovalo se 777 sportovkyň a sportovců a 82 týmů
České akademické hry po deseti letech hostí Technická univerzita v Liberci. Do Liberce přijeli soutěžit zástupci 38 vysokých škol. Jednou z největších hvězd univerzitních her bude reprezentantka v šermu Veronika Bieleszová (TUL) či plavkyně...
Student záchranářství bodoval na světovém šampionátu v silovém trojboji
Budoucí záchranář z Fakulty zdravotnických studií TUL Matěj Vojtěch získal na World University Cup v silovém trojboji v Kranjské Goře 1. a 4. místo. V kategorii do 66 kilogramů soutěžil se dvanácti vzpěrači.
Jsou významně vyšší a mají o několik kilogramů víc než děti v roce 1923. Experti z naší KTV porovnávali tělesnou vyspělost české a slovenské mládeže po 100 letech
Rozsáhlé unikátní šetření tělesných parametrů a také kondice zorganizovali v roce 1923 otec a syn Roubalovi a letos, přesně po 100 letech, jejich testy zopakovali odborníci z katedry tělesné výchovy a sportu Fakulty přírodovědně-humanitní a...