středa 12. srpen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Studenti se vydali na tenký led

Studenti se vydali na tenký led

Ledy 2019. Kurz FZS (5).jpg

Sezóna na koupališti ve Sloupu v Čechách začíná našim studentům oboru Zdravotnický záchranář vždy velmi brzy – už koncem zimy. Osmým rokem tu mají v tento čas cvičení záchrany tonoucího z ledu.

Fakulta zdravotnických studií TUL pořádá tento kurz ve spolupráci s Vodní záchrannou službou ČR v době, kdy ledy odtávají a podmínky jsou tedy realistické. Záchranáři studentům nejprve předávají teoretické základy o vlastnostech ledu, projevech jednotlivých fází hypotermie (podchlazení) a předvedou jim celou řadu pomůcek pro záchranu tonoucích včetně speciálních tzv. suchých obleků. Těch informací je hodně a patří k nim třeba i poznatky o zapojení letecké záchranné služby.

Důkladně proškolení pak vstoupí studenti do únorových vod a bortícího se ledu a nacvičují záchranu tonoucího na vlastní kůži.

„Se záchrannou akcí v tak ledové vodě už jednu zkušenost mám. Kdysi jsem vytahoval psa, který se nám probořil právě na ledu. Podařilo se, psa jsem zachránil,“ říká jeden z přímých aktérů kurzu „Ledy 2019“ student Daniel Kramosil.

Psa už tedy vytahoval, se záchranou člověka, který se na ledu probořil, to bylo asi určitě horší, ptáme se proto dál.

„Ačkoliv jsme informace, jak na to, už měli, samotné provedení člověka opravdu dost vyčerpalo, zejména když jsem se snažil vytáhnout figuranta vlastní silou na led, bez pomoci ostatních,“ říká Daniel a pokračuje:

„Teď už vím, že důležité je rozmyslet si pořádně postup vlastní záchrany a myslet i na své bezpečí. Velmi dobrá zkušenost byla práce v suchém obleku, v něm vám není taková zima. Právě přečkat tu zimu bylo na celém cvičení asi nejobtížnější.“

„Ledy 2019“ nebyla žádná „odlehčená“ verze pro studenty, spolu s nimi absolvovali třídenní kurz na přelomu února a března také členové hasičského záchranného sboru, policisté a záchranáři.

Fakulta se podobnými kurzy pod odborným vedením snaží studenty adekvátně připravit na výkon jejich budoucího povolání.

„Nácvik krizových situací, ve kterých se studenti v reálném prostředí mohou jednou ocitnout, je jednou ze základních součástí výuky. Nedávno jsme například na fakultě uspořádali kurz zaměřený na prevenci násilí a agresivity ve zdravotnictví, ten měl u studentů velmi kladný ohlas. Loni to zas byl ve spolupráci s Armádou České republiky několikadenní kurz přežití,“ říká odborný asistent na Fakultě zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci Martin Krause a dodává, že pro studenty a se studenty připravují i další akce, z těch nejbližších je to například Světový den zdraví – konat se bude v centru Liberce 4. dubna – nebo exkurze na vysoce specializované pracoviště v nemocnici ve Vídni.

-pir-

Foto „Ledy 2019“: Martin Krause (FZS)

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání