Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Plastikářský průmysl propojuje školy a firmy v česko-saském pohraničí

34877060761_1f0b1613ba_b.jpg
Plasty dnes zasahují do všech oblastí života. I do her. Foto: flickr.com

Studenti, akademici a zástupci průmyslové praxe v regionu Oberlausitz-Liberecký kraj se před třemi lety sdružili v přeshraniční síti technologií zpracování plastů CroBoPlast (Cross-Border-Plastic Network). Ve středu 27. března se uskuteční její druhé mezinárodní setkání. Hostit ho bude partnerská škola v Žitavě.

Plastikářský průmysl je jeden z nosných pilířů ekonomiky a společnosti v Evropě i ve světě. V Evropě našlo zaměstnání v jedné z 60 tisíců plastikářských firem více jak 1,5 milionů lidí.

Proto za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj vzniklo v rámci projektu GreK v oblasti Oberlausitz-Liberecký kraj, kde plastikářství představuje jeden z nejvýkonnějších průmyslových segmentů, sdružení CroBoPlast. Sdružení akademiků, studentů a průmyslové praxe má za cíl rozvoj tohoto odvětví.

Na první česko-saské setkání CroBoPlast, které koncem roku 2017 hostila naše univerzita, přijelo na 170 účastníků z akademické i průmyslové sféry. Setkání letošní hostí ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci Vysoká škola v Žitavě (HSZG). Tyto dvě školy jsou spolu s Technickou univerzitou v Drážďanech akademickou částí sítě CroBoPlast.

V rámci setkání CroBoPlast vystoupí formou krátké přednášky zástupci firem Galvanoplast Fischer Bohemia s.r.o., zabývající se pokovováním plastových dílů, Clean-air s.r.o., která spolupracuje s TUL na vývoji ochranných prostředků pro Integrovaný záchranný systém, A.Raymond s.r.o., zabývající se vstřikováním plastů, RCS GmbH, jež je předním výrobcem kompozitních-laminátových dílů v Sasku, Lakowa GmbH zpracovávající plasty vakuovým tvarováním a také zástupci firmy Schicktanz GmbH, kde se vyrábí plastové díly vstřikováním. V rámci setkání představí také firma iMK  – zastoupena studenty Fakulty strojní TUL, padáky na drony z libereckého start-upu, které sami vyvinuli. Setkání je simultánně tlumočeno do českého a německého jazyka.

Účast na setkání přislíbil starosta Žitavy Thomas Zenker, rektoři TUL a HSZG, generální konzulka České republiky v Drážďanech, zástupci Krajské hospodářské komory v Liberci i Drážďanech, pracovníci Fraunhofer institutu v Žitavě a průmyslových partnerů Magna Exteriors Bohemia s.r.o., Škoda Auto a.s., Elbe Flugzeugwerke GmbH, Siemens AG., ZEIBINA Kunststoff-Technik GmbH a řada dalších.

Projekt GreK se chýlí ke svému úspěšnému konci. Jak za náš projektový tým shrnul Luboš Běhálek z naší fakulty strojní, vznikla za dobu jeho trvání čtyři dvojjazyčná skripta z oblastí moderních polymerních materiálů, konstrukce plastových dílů a technologií zpracování plastů včetně vlákenných kompozitních struktur. Vytvořeno bylo sedmdesát společných přednáškových cyklů a cvičení, aditivní výrobou byly zhotoveny modely vstřikovacích forem a  vytvořeny byly také multimediální výukové prostředky.

V průběhu akademického roku byla pro studenty také zorganizována čtyři vědecká praktika a jeden třídenní praktický workshop, který se zaměřuje na výrobu dílů malé větrné elektrárny.

-pir-   

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce