Studenti, akademici a zástupci průmyslové praxe v regionu Oberlausitz-Liberecký kraj se před třemi lety sdružili v přeshraniční síti technologií zpracování plastů CroBoPlast (Cross-Border-Plastic Network). Ve středu 27. března se uskuteční její druhé mezinárodní setkání. Hostit ho bude partnerská škola v Žitavě.
Plastikářský průmysl je jeden z nosných pilířů ekonomiky a společnosti v Evropě i ve světě. V Evropě našlo zaměstnání v jedné z 60 tisíců plastikářských firem více jak 1,5 milionů lidí.
Proto za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj vzniklo v rámci projektu GreK v oblasti Oberlausitz-Liberecký kraj, kde plastikářství představuje jeden z nejvýkonnějších průmyslových segmentů, sdružení CroBoPlast. Sdružení akademiků, studentů a průmyslové praxe má za cíl rozvoj tohoto odvětví.
Na první česko-saské setkání CroBoPlast, které koncem roku 2017 hostila naše univerzita, přijelo na 170 účastníků z akademické i průmyslové sféry. Setkání letošní hostí ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci Vysoká škola v Žitavě (HSZG). Tyto dvě školy jsou spolu s Technickou univerzitou v Drážďanech akademickou částí sítě CroBoPlast.
V rámci setkání CroBoPlast vystoupí formou krátké přednášky zástupci firem Galvanoplast Fischer Bohemia s.r.o., zabývající se pokovováním plastových dílů, Clean-air s.r.o., která spolupracuje s TUL na vývoji ochranných prostředků pro Integrovaný záchranný systém, A.Raymond s.r.o., zabývající se vstřikováním plastů, RCS GmbH, jež je předním výrobcem kompozitních-laminátových dílů v Sasku, Lakowa GmbH zpracovávající plasty vakuovým tvarováním a také zástupci firmy Schicktanz GmbH, kde se vyrábí plastové díly vstřikováním. V rámci setkání představí také firma iMK – zastoupena studenty Fakulty strojní TUL, padáky na drony z libereckého start-upu, které sami vyvinuli. Setkání je simultánně tlumočeno do českého a německého jazyka.
Účast na setkání přislíbil starosta Žitavy Thomas Zenker, rektoři TUL a HSZG, generální konzulka České republiky v Drážďanech, zástupci Krajské hospodářské komory v Liberci i Drážďanech, pracovníci Fraunhofer institutu v Žitavě a průmyslových partnerů Magna Exteriors Bohemia s.r.o., Škoda Auto a.s., Elbe Flugzeugwerke GmbH, Siemens AG., ZEIBINA Kunststoff-Technik GmbH a řada dalších.
Projekt GreK se chýlí ke svému úspěšnému konci. Jak za náš projektový tým shrnul Luboš Běhálek z naší fakulty strojní, vznikla za dobu jeho trvání čtyři dvojjazyčná skripta z oblastí moderních polymerních materiálů, konstrukce plastových dílů a technologií zpracování plastů včetně vlákenných kompozitních struktur. Vytvořeno bylo sedmdesát společných přednáškových cyklů a cvičení, aditivní výrobou byly zhotoveny modely vstřikovacích forem a vytvořeny byly také multimediální výukové prostředky.
V průběhu akademického roku byla pro studenty také zorganizována čtyři vědecká praktika a jeden třídenní praktický workshop, který se zaměřuje na výrobu dílů malé větrné elektrárny.
-pir-
Další články v rubrice

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...

Model před menzou ukazuje zmodernizovanou nemocnici
Gigantický model areálu Krajské nemocnice v Liberci včetně budoucí podoby nového Centra urgentní medicíny zakotvil během svého „turné“ i na Technické univerzitě v Liberci. Jeho výroba trvala na 3D tiskárnách stovky hodin.

Zájemci stáli fronty na zápis do registru dárců. Chtěli pomoci
Obrovský zájem nejen studentů provázel třídenní nábor pro Český národní registr dárců kostní dřeně, který probíhal na naší univerzitě. Akce reagovala na vlnu solidarity s malou Madlenkou, ale i tisíci bezejmennými pacienty, kteří naléhavě...