Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Univerzitu navštívil velvyslanec Japonska

Setkání s Jiřím Suchomelem v Ateliéru Karla Hubáčka.jpg
Kaoru Shimazaki na procházce kampusem s děkanem Okamurou

S japonskými školami již čile spolupracuje a vyměňuje si studenty naše fakulta textilní, řadu workshopů a projektů s japonskými architekty pořádala a plánuje nadále pořádat fakulta umění a architektury. I o tom hovořili při páteční schůzce Jeho Excelence Kaoru Shimazaki s rektorem TUL Miroslavem Brzezinou a děkanem fakulty umění a architektury Osamu Okamurou.

Spolupráci s Japonskem navázala již před několika lety Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci, stěžejní témata a partnerství shrnula v pátek odpoledne proděkanka Pavla Těšinová. Jmenovala především Kyoto Institute of Technology a ShinShu University – s oběma japonskými univerzitními partnery si navzájem posíláme studenty.

„Za několik dní k nám přijedou z Univerzity ShinShu další tři japonští studenti,“ uvedla Pavla Těšinová, která hovořila také o spolupráci s The Textile Machinery Society of Japan.

Spolu s tímto institutem pořádá fakulta v polovině letošního června 47. odborné setkání Textile Research Sympozium.

„Do Liberce přijede více jak 100 účastníků, z toho asi 20 z Japonska. Vy, případně někdo z vašich kolegů budete srdečně vítáni,“ zakončila prezentaci proděkanka fakulty textilní.

Slovo patřilo také fakultě strojní, její proděkanka Dora Kroisová představila výsledky svého výzkumu zaměřeného na získávání biomorfního oxidu křemičitého ze slupek zbylých po zpracování rýže. Na unikátní technologii získala nedávno také japonský patent. Psali jsme o tom zde.

Proděkanka Fakulty umění a architektury TUL Zdeňka Němcová Zedníčková představila velvyslanci celou řadu projektů, workshopů a přednášek, které pro naše studenty architektury i opakovaně připravili a lektorovali například Takeshi Hosaka, Masaharu Takasaki (o jeho přednášce a výstavě jsme psali zde.) nebo Kengo Kuma, který byl v Liberci v roce 2014 také hostem na závěrečné mezinárodní konferenci, pořádané naší fakultou, Architektura mimo centra.

Zdeňka Němcová Zedníčková s kolegou z katedry urbanismu Petrem Janošem vedla také několik workshopů pro japonské studenty v Japonsku, ale i u nás – uvedla příklady spolupráce v Ralsku nebo v Úštěku.

„V těchto projektech chceme pokračovat, po institucionální stránce bychom rádi nastartovali bližší spolupráci s Kyoto Institute of Technology, kterou jsme byli spolu s lidmi z fakulty textilní navštívit a kde vidíme velký potenciál také pro spolupráci v oblasti architektury a urbanismu,“ uvedla na pátečním setkání proděkanka Zdeňka Němcová Zedníčková.

Vzpomněla také, že v Japonsku pobývala dva roky jako stipendistka programu japonské vlády Monbusho, dvouletou zkušenost v Japonsku díky tomuto stipendiu učinil také prorektor Pavel Mokrý, který v pátek velvyslance Kaorua Shimazakiho také přivítal.

Velvyslanec si poté v doprovodu druhého tajemníka ekonomického oddělení japonského velvyslanectví v Praze Tetsuya Munakaty a děkana Osama Okamury prohlédl Ateliér Karla Hubáčka, kde se také krátce setkal se zakladatelem fakulty umění a architektury profesorem Suchomelem.

Návštěva Jeho Excelence japonského velvyslance na Technické univerzitě v Liberci v pátek 29. března 2019 byla součástí širšího programu, jehož bodem bylo také setkání s primátorem Liberce na radnici.

Radek Pirkl

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

228757547_3382020272024207_3297910206032344039_n-2.jpg

Studenti dali nevidomým do rukou zámek i elektrárnu

Po půl roce příprav a desítkách hodin práce na 3D tiskárnách zhmotnili studenti Fakulty umění a architektury TUL nevidomým lidem vybrané pražské budovy. Makety staveb v měřítku 1:150 se staly součástí srpnového festivalu otevřených budov Open...

26. 8. 2021 | Události | 294
001.jpg

Věda měla noční. Díky, že jste ji v tom nenechali

Po loňské online verzi Noci vědců jsem letos mohli ukázat laboratoře, učebny a naše vědkyně a vědce opět naživo. A bylo vidět, že jste se k nám po roce těšili. Podívejte se do fotogalerie, jaká byla na univerzitě v pátek 24. září večer a v noci...

28. 9. 2021 | Události | 26

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_6167_120_ptts.jpg

O post rektora TUL se ucházejí dva kandidáti

Stávající rektor Miroslav Brzezina a Josef Šedlbauer, vedoucí katedry chemie FP TUL, kandidují na rektora Technické univerzity v Liberci. Předseda akademického senátu vyhlásil kandidáty podle harmonogramu voleb dnes odpoledne.

21. 9. 2021 | Univerzita | 562