středa 08. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Ani 350 jehliček pro odběr kapky krve nestačilo

Ani 350 jehliček pro odběr kapky krve nestačilo

Světový den....4.dubna 2019 (71).JPG

O Den zdraví, který pořádala naše fakulta zdravotnických studií před libereckou radnicí, byl velký zájem.

Lidé si nechávali měřit tlak, hladinu cukru v krvi, objem vody nebo tuku v těle. O akci věděli předem, ale přicházeli i lidé, které z dálky upoutal sanitní vůz fakulty zdravotnických studií.

Zájemců bylo dost a ze všech věkových kategorií. „O měření tlaku měly zájem především střední až starší ročníky. Na měření glykémie chodili i mladší. Zájem byl tak velký, že nám došla celá zásoba 350 jehliček, které se používají na odběr kapky krve při měření glykémie,“ říká Stanislav Mackovík, odborný asistent FZS TUL.

Z jednoho měření, podle něj, nelze dělat závěry o zdravotním stavu, vodítko to ale být může. „Když jsme naměřili například výrazně vyšší tlak nebo vysoké hodnoty hladiny cukru a dotyčný nám řekl, že není diabetik, doporučili jsme mu návštěvu praktického lékaře. S některými příchozími jsme také pohovořili o životosprávě,“ říká Mackovík, který byl v letech 2010–2013 ředitelem Krajské záchranné služby Libereckého kraje a u krajské záchranné služby stále působí.

K významu podobných akcí v terénu dodává: „Pokud by se dělaly častěji, mohlo by to mít příznivý dopad v prevenci zdraví. Například hypertenzi by se dařilo podchytit dříve, než se projeví zdravotními komplikacemi.“

I proto by Fakulta zdravotnických studií TUL podobné akce, jako byl Den zdraví ve čtvrtek 4. dubna před libereckou radnicí, ráda pořádala pravidelně.

-pir-

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání