středa 26. červen 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > V kampusu to vypadalo jak po hromadné havárii. Soutěž studentů-záchranářů věrně simulovala reálné podmínky zásahu

Soutěž záchranářů (13).JPG
Do akce!

Havarovaný automobil leží na boku a hoří, část početné posádky uvnitř řve bolestí, druhá část propadla hysterii, ječí sirény, znějí povely hasičů, kteří hasí oheň, stříhají sloupky a rozbíjejí skla vozu. „Doktore!“ volají poté, co se úspěšně prolomili ke zraněným. V tomto případě přibíhají studenti závěrečného ročníku oboru Zdravotnický záchranář, kteří včera v kampusu absolvovali soutěž záchranářů.

Stanoviště „autonehody“ vypadalo na první pohled velmi realisticky. Organizátoři soutěže z Fakulty zdravotnických studií TUL proto raději předem upozornili pedagogy Základní školy na náměstí Míru, která má u nás v kampusu dočasně několik tříd, že se tu bude soutěž konat. Nechtěli žáky poděsit.

Žáci ze ZŠ jsou však jistě vytrénovaní filmy s apokalyptickou a válečnou tematikou a nejenže se nebáli, přišli se se svými učiteli na práci budoucích záchranářů dokonce podívat. A bylo co sledovat.

Kromě autonehody tu bylo stanoviště simulující otravu po nadýchání toluenu, v další části Univerzitního náměstí záchranáři ošetřovali mladou ženu, která se zhroutila na lavičce. Měli správně rozpoznat, že se jedná o diagnózu plicní embolie. O kus dál ležel na zemi parašutista, který uvízl s padákem v koruně stromu. Na schodech hned vedle autonehody ležela 180 kilogramů vážící „Otylka“, kterou bylo potřeba dostat i s pomocí přihlížejících do sanitky. A na dalším místě krváceli dva mladí muži, u nohou jim ležela koloběžka zřejmě střet s chodcem v neděli odpoledne v parku.

Rolí všech zraněných a postižených se zhostili kolegové soutěžících z druhého ročníku stejného oboru. Až na Otylku, to je speciální figurína pro simulaci manipulace s pacienty s nadměrnou váhou. Figuranti byli bílí jak stěna, po tvářích jim stékala krev, křičeli, sýpali, chrchlali, někteří se hasičům a záchranářům vzpouzeli. Okolo stál hlouček, který dokázal atmosféru všech těch situací svými slovními i fyzickými projevy ještě více znepříjemnit. To byl také jejich úkol.

Když připočteme sirény, oheň, kouř a majáky hasičských a sanitních vozů, vypadalo to v kampusu, jak po leteckém neštěstí. V tom všem se musely soutěžní týmy, které tvořily dvojice záchranářů, dobře zorientovat a především včas a přesně poskytnout zraněným ošetření.

U každého stanoviště dohlíželi na postup studentů profesionálové ze Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZSLK) nebo z Českého červeného kříže (ČČK).

Bedlivě sledovali například, zda studenti vyhodnotili situaci správně a poskytují zraněným adekvátní pomoc, jestli u toho dbají na svou bezpečnost, jak komunikují se zraněnými, jestli diagnostikovali správně všechna simulovaná zranění a zda dokážou vytřídit nezbytné informace a předat je v ucelené formě dál těm, kteří zraněné po vyproštění a akutním ošetření převezmou.

Na soutěži zasahovali a podíleli se kromě ZZSLK a záchranářů z ČČK také oddíly dobrovolných hasičů z libereckého Růžodolu I a z Višňové.

Nejlepšího výsledku v soutěži záchranářů dosáhla dvojice: Kamila Švejdarová a Petr Záruba, druhé místo získali Daniel Šilhán a Tadeáš Kavan, třetí místo patří Lucii Stanislavové a Tomáši Sedláčkovi.

Gratulujeme studentům i organizátorům soutěže.

Radek Pirkl