Veřejné čtení jmen obětí holokaustu má svou tradici po celém světě. Několik jmen z milionů obětí přečetli a připomněli včera v Liberci rektor, primátor, hejtman i naši studenti a absolventi. V Památníku obětem šoa pak zazněl program Vlaky naděje.
Jom ha-šoa ve ha-gvura, nebo zkráceně Jom ha-šoa, je hebrejským označením pro Den holocaustu a hrdinství, kterým se po celém světě připomíná začátek povstání ve varšavském ghettu roku 1943.
V Izraeli je tento den státním svátkem, na jiných místech světa se připomíná veřejným čtením jmen obětí holokaustu, u nás tuto tradici iniciovala židovská obec po roce 1989 a pietní akce se konala řadu let pouze v Praze, do dalších měst včetně Liberce se rozšířila po roce 2006.
Tak mohla včera odpoledne před libereckou synagogou a stejně tak v dalších 20 českých městech zaznít některá z jmen obětí holokaustu.
„Hanuš Jiří Ungar, narozen 1933, Terezín, Varšava, zahynul. Arnošt Königsgarten, narozen 1880, zavražděn 1942, Terezín. Albert Schreiber, narozen 1886, zavražděn Terezín. Ervín Rosenberg, narozen 1899, zavražděn v Terezíně.“
Jména obětí přečetli také primátor Liberce Jaroslav Zámečník, hejtman kraje Martin Půta a rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. Po něm se do řetězu předčítajících připojili také naši studenti a absolventi, především ti z katedry historie. Jedním z prvních absolventů tehdejší Vysoké školy strojní v Liberci byl také Pavel Jelínek, dlouholetý předseda Židovské obce Liberec, který včera odpoledne také přišel přečíst několik jmen obětí šoa.
Pieta se v odpoledních hodinách přesunula do libereckého Památníku obětem šoa, kde sbor naší fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Bohemian Choir spolu se sborem Univerzity třetího věku Aurea Rosa předvedly pásmo písní a mluveného slova Vlaky naděje, kterým oživují příběhy válečných Wintonových dětí. O Vlacích naděje píšeme zde.
V polovině pořadu zařadili také židovský chvalozpěv truchlících kadiš, který spolu se sbory recitovali také posluchači.
Záštitu nad veřejným čtením jmen obětí holokaustu přijali velvyslanec státu Izrael v ČR Daniel Meron a ministr zahraničí Tomáš Petříček, organizátorem je Institut Terezínské iniciativy.
-pir-
Další články v rubrice

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června
Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.