Hanuš Jiří Ungar, Albert Schreiber, Ervín Rosenberg… v Liberci se četla jména obětí holokaustu

Veřejné čtení jmen obětí holokaustu má svou tradici po celém světě. Několik jmen z milionů obětí přečetli a připomněli včera v Liberci rektor, primátor, hejtman i naši studenti a absolventi. V Památníku obětem šoa pak zazněl program Vlaky naděje.

Jom ha-šoa ve ha-gvura, nebo zkráceně Jom ha-šoa, je hebrejským označením pro Den holocaustu a hrdinství, kterým se po celém světě připomíná začátek povstání ve varšavském ghettu roku 1943.

V Izraeli je tento den státním svátkem, na jiných místech světa se připomíná veřejným čtením jmen obětí holokaustu, u nás tuto tradici iniciovala židovská obec po roce 1989 a pietní akce se konala řadu let pouze v Praze, do dalších měst včetně Liberce se rozšířila po roce 2006.

Tak mohla včera odpoledne před libereckou synagogou a stejně tak v dalších 20 českých městech zaznít některá z jmen obětí holokaustu.

„Hanuš Jiří Ungar, narozen 1933, Terezín, Varšava, zahynul. Arnošt Königsgarten, narozen 1880, zavražděn 1942, Terezín. Albert Schreiber, narozen 1886, zavražděn Terezín. Ervín Rosenberg, narozen 1899, zavražděn v Terezíně.“

Jména obětí přečetli také primátor Liberce Jaroslav Zámečník, hejtman kraje Martin Půta a rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. Po něm se do řetězu předčítajících připojili také naši studenti a absolventi, především ti z katedry historie. Jedním z prvních absolventů tehdejší Vysoké školy strojní v Liberci byl také Pavel Jelínek, dlouholetý předseda Židovské obce Liberec, který včera odpoledne také přišel přečíst několik jmen obětí šoa.

Pieta se v odpoledních hodinách přesunula do libereckého Památníku obětem šoa, kde sbor naší fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Bohemian Choir spolu se sborem Univerzity třetího věku Aurea Rosa předvedly pásmo písní a mluveného slova Vlaky naděje, kterým oživují příběhy válečných Wintonových dětí. O Vlacích naděje píšeme zde.

V polovině pořadu zařadili také židovský chvalozpěv truchlících kadiš, který spolu se sbory recitovali také posluchači.

Záštitu nad veřejným čtením jmen obětí holokaustu přijali velvyslanec státu Izrael v ČR Daniel Meron a ministr zahraničí Tomáš Petříček, organizátorem je Institut Terezínské iniciativy.

-pir-

Další články v rubrice

Tým ŠkaTULky: Zprava ředitelka Michaela Vojtíšková, učitelky Markéta Foťková a Kristýna Melicharová a hospodářka Věra Knížková.

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června

Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.

17. 6. 2025 | Události | 355

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 460