pátek 10. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Staff Week v Liberci a Žitavě. Nová krev do žil z programu Erasmus+

Staff Week v Liberci a Žitavě. Nová krev do žil z programu Erasmus+

Staff Week začíná seznamovacím kolečkem (5).JPG
Setkání a komunikace napříč hranicemi

Lidé ze zahraničních oddělení a koordinátoři Erasmu+ z 11 zemí strávili minulý týden na historicky vůbec prvním česko-německém Staff Weeku na naší škole a na Hochschule v Zittau/Görlitz. A podařilo se.

Lidé, kteří jsou na svých školách v úzkém kontaktu se zahraničními studenty, tak mají možnost poznat destinace, do kterých vysílají své studenty, a potkat se s kolegy, se kterými si většinou jenom vyměňují emaily. To je smysl akcí Erasmus+ International Staff Week. Akce pro akademiky a zaměstnance univerzit, jako jsou seznamovací Staff Weeky nebo například „stínování“ na pracovištích a další aktivity, fungují od roku 2007, účastnily se jich už tisíce osob.

„Jsem už asi na čtvrtém Staff Weeku, je celkem jedno, ve které zemi a kterém městě Staff Week je, důležité jsou kontakty a předávání zkušeností,“ říká Juanita Heigham z Nagoya University of Foreign Studies, která strávila minulý týden v Liberci. Tato japonská univerzita je počtem studentů srovnatelná s tou naší, zaměřená je však úzce na jazykovou výuku.

Mnohem větší univerzita s širokým záběrem studijních programů je turecká Çukurova Üniversitesi, na které studuje asi 60.000 studentů, i počet mobilit a zahraničních studentů je tak vyšší.

„Na naší univerzitě máme více jak 2500 tisíce postgraduálních studentů, další stovky studentů k nám jezdí na semestrální výměnné pobyty v rámci programu Erasmus+,“ říká profesor mezinárodních vztahů Çukurova University Harun Arikan, který je na této univerzitě také hlavou zahraničního oddělení.

„Liberec byl pro nás logickou volbou, protože s vaší univerzitou už spolupracujeme. Nikdy jsme tu však nebyli, takže vítáme tuto možnost vaši školu a také sousední Hochschule Zittau/Görlitz navštívit. Zajímají nás kolegové z vašeho zahraničního oddělení a přišli jsme se i podívat na podmínky pro naše studenty,“ doplňuje profesor Ulus Cevik, který je fakultním koordinátorem programu Erasmus+ na Çukurova University.

Na otázku, kolikátý Staff Week to pro ně je, už neodpověděli ani přesným číslem, uvedli, že asi dvacátý. Mohou tedy porovnávat.

„Je to tu dobře zorganizované, město a jeho okolí působí velmi příjemně, máme studentům co doporučit. A vítáme také nápad propojit Staff Week v Liberci a Žitavě,“ hodnotí profesor Arikan.

Naráží na unikátnost letošního projektu. International Staff Week pořádala naše univerzita už počtvrté, poprvé však ve spolupráci se sousední Hochschule Zittua/Görlitz. A jedná se o historicky vůbec první česko-německý Staff Week.

Během týden si účastníci prohlédli Technickou univerzitu v Liberci a Liberec, poté navštívili také vysokou školu v Žitavě, včetně její části v Görlitz, odkud přešli na závěrečné rozloučení přes řeku do polského Zhořelce. Program byl tedy nabitý, jeho příprava trvala týmům z obou hostitelských škol rok a půl a bez skvělé spolupráce s německou stranou v Žitavě by to nešlo, jak podotýká vedoucí Zahraničního oddělení TUL Michaela Andělová.

„Uspořádat mezinárodní setkání zahraničních partnerů je jednou z povinností příjemců grantu Erasmus+. Ovšem pokud se stanete přímým účastníkem setkání lidí, kteří mají stejnou touhu rozšiřovat obzory studentům a zaměstnancům stejně jako vy, zjistíte, že povinnost se mění ve skvěle strávený čas, obrovské oboustranné obohacení a naplnění novou energií a chutí bojovat se všemi překážkami. Zkrátka a dobře, Staff Week je skvělý nástroj pro zlepšování internacionalizace! Těšíme se zase za dva roky,“ shrnuje Michaela Andělová.

Radek Pirkl

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání