pátek 10. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Poprvé uvítáme na univerzitě nositele Nobelovy ceny. Chemik Jean-Marie Lehn bude přednášet v aule

Poprvé uvítáme na univerzitě nositele Nobelovy ceny. Chemik Jean-Marie Lehn bude přednášet v aule

1920px-Jean-Marie_Lehn_par_Claude_Truong-Ngoc_octobre_2018.jpg
Jean-Marie Lehn. Zdroj: Wikimedia Commons/ClaudeTruong-Ngoc (CC BY-SA 4.0)

Zakladatel supramolekulární chemie a nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn bude přednášet v aule Technické univerzity v Liberci v pátek 28. června od 11.30 hodin.

Nobelista si nejprve prohlédne naše laboratoře, poté bude následovat přednáška nazvaná „Chemií životu vstříc“ v univerzitní aule (budova G, 3. patro na Univerzitním náměstí).

Jean-Marie Lehn tak bude vůbec prvním nositelem Nobelovy ceny, který Technickou univerzitu v Liberci navštíví.

„Bude to také první návštěva nositele Nobelovy ceny v Libereckém kraji vůbec,“ upřesňuje mluvčí univerzity Barbora Jónova a dodává:

 „Profesor Lehn povede přednášku v anglickém jazyce a její tematické zaměření cílí na širokou veřejnost. Bezprostředně po přednášce bude následovat diskuse.“

V anotaci ke své přednášce profesor Lehn uvádí: „Živá, stejně jako neživá hmota, organismy i materiály jsou tvořené molekulami a jejich vzájemným působením. Chemie objasňuje cestu od molekul neživé hmoty a vysoce složitých molekulárních architektur a systémů k živým a myslícím organismům. […] Prezentovány budou také koncepční úvahy o vědě obecně. Věda utváří budoucnost lidstva!“

-red-

Jean-Marie Lehn (*1939)

Francouzský chemik, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1987. Obdržel ji společně s D. J. Cramem a Ch. J. Pedersenem za objev syntetických makrocyklických látek se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul. Po otci varhaníkovi zdědil lásku k hudbě a vedle chemie se od mládí zajímal i o humanitní obory. Vystudoval Univerzitu ve Štrasburku, kde získal i doktorát. Po ročním pobytu na Harvardu se vrátil učit do Štrasburku (od roku 1966). Roku 1965 uzavřel sňatek se Sylvií Ledererovou, mají dva syny. Od roku 1980 je Lehn profesorem na Collège de France.

 

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání