Žijí na Zemi 450 milionů let. Světová konference o mechovkách, kterou hostí naše univerzita, je první v ČR

IMG2013-7166.jpg
Organismy starší než dinosauři. A jsou tu dodnes. Mechovky. Zdroj: seawater.no

Malé organismy Bryozoa, česky mechovky, jsou na Zemi od ordoviku. Jejich zkoumáním věda získává cenné poznatky o čistotě ekosystému i jeho fungování. Výsledky svých bádání si odborníci z celého světa předávají každé tři roky na celosvětové konferenci, kterou tento týden hostí Technická univerzita v Liberci. Vůbec poprvé se mezinárodní konference o mechovkách koná v České republice.

Konference IBA (International Bryozoology Association) se letos koná po osmnácté. Do Liberce přijelo na 80 odborníků na tyto organismy z celého světa (USA, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Korea, Čína a téměř všechny státy Evropy).

Prezentují tu nejnovější výsledky svých výzkumů o mechovkách. Drobní, maximálně několik milimetrů velcí živočichové, žijí v několikametrových koloniích převážně v moři, ale i ve sladké vodě. Na Zemi se vyvinuli v ordoviku, zhruba před 450 miliony let, a žijí dodnes. V České republice se vyskytují především v rybnících v jižních Čechách a jako zkameněliny v Barrandienu, v české křídové pánvi i na Moravě.

V Česku se mechovkami zabývá pouze hrstka odborníků, jedním z nich je Kamil Zágoršek z katedry geografie FP TUL, který studuje především zkamenělé nálezy mechovek a který je také jediným českým přednášejícím na světové konferenci IBA.

„Jsou to málo probádané organismy, a tak je fascinující, jak každý výzkum přináší nové informace. V našem prostředí jsou mechovky především indikátorem čistoty vody, v mořích jsou pak jejich rozsáhlé kolonie důležitou složkou ekosystému,“ říká Kamil Zágoršek. Dodává, že výzkum jejich symbiotických baktérií přináší i nové farmaceuticky využitelné komponenty. „Nejznámější je bryostatin, který se používá k léčbě Alzheimerovy nemoci, HIV nebo některých forem rakoviny,“ upřesňuje docent Zágoršek.

Konference se v univerzitní aule koná ve dnech 17.– 22. června 2019. Před ní část odborníků absolvovala terénní výzkum fosilních mechovek během cesty z Budapešti přes Poprad, Bratislavu, Vídeň, Olomouc, Prahu až do Liberce. Po skončení přednáškové části se vědci přesunou na terénní exkurzi po stopách žijících mořských mechovek na pobřeží Jaderského moře.

Záštitu nad libereckou konferencí IBA převzali ministr životního prostředí Richard Brabec, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina a děkan pořádající Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.

Technická univerzita v Liberci nabízí zájemcům možnost seznámit se s mechovkami blíže, a to během bakalářského studia „Přírodopisu se zaměřením na vzdělávání“. Přihlášky na nově akreditovaný učitelský obor na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL můžete podávat do 31. srpna 2019. 

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Upravene @jaroslav_tomasek (86 of 153).jpg

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují

Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...

19. 6. 2025 | Události | 516
Tým ŠkaTULky: Zprava ředitelka Michaela Vojtíšková, učitelky Markéta Foťková a Kristýna Melicharová a hospodářka Věra Knížková.

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června

Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.

17. 6. 2025 | Události | 356
Tajemný svět, který zná málokdo na TUL. Černá skříň je záložní systém/UPS, žluté jsou baterie k UPS a šedá skříň je rozvaděč. Foto: Jan Rous, pátek 4. července

Blackout na univerzitě, kdo a jak ho řeší?

Páteční celorepublikový blackout prověřil, že na TULce jsme na výpadky proudu dobře připraveni a především to, že tu máme lidi, kteří jdou domů, až když vše zase běží. Přečtěte si, jak to v pátek 4. července pobíhalo z pohledu Oddělení...

9. 7. 2025 | Události | 255

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 494