Profesor Suchomel získal Poctu České komory architektů

Ze slavnostního předávání POct ČKA (3).jpg
Prof. Suchomel přebírá Poctu ČKA

Muž, který před pětadvaceti lety založil Fakultu umění a architektury TUL a vedl ji jako první děkan, převzal 10. června v Praze prestižní uznání od členů své profesní komory.

Poctu uděluje Česká komora architektů od roku 2000 jako hold osobnostem, které se svou prací a morálním kreditem významně zapsaly do moderní historie české architektury. Profesor Suchomel získal toto ocenění za rok 2017. Na Poctu ho navrhl kolega z fakulty, architekt Jiří Žid.

Návrhy na udělení Pocty podává každoročně odborná veřejnost včetně členů jednotlivých orgánů České komory architektů. Z nominací pak laureáty vybírá odborná porota. V té, která navrhla udělení Pocty České komory architektů za rok 2017 profesoru Jiřímu Suchomelovi, usedli architekti Michal Kuzemenský, Jan Sedlák a Marcela Steinbachová, architekt a teoretik Ondřej Beneš a architekt, publicista a děkan liberecké fakulty umění a architektury Osamu Okamura.

„Letos si připomínáme 25. výročí založení FUA a založení zcela nové školy architektury je jistě významnou součástí právě uděleného ocenění profesora Jiřího Suchomela za celoživotní dílo a přínos k rozvoji architektonického oboru. Jeho životní dráha je příkladná po všech stránkách, už od svého počátku, který spojil s libereckou Školkou SIAL, fenoménem své doby, z jejíž filozofie propojování umělecko-tvůrčího a technicko-konstrukčního pojetí architektury a urbanismu naše fakulta čerpá dodnes,“ uvádí k ocenění děkan Osamu Okamura.

Zásluhou Jiřího Suchomela vznikla liberecká fakulta k 1. prosinci 1994 inspirována školou architektury Michiganské univerzity v americkém Ann Arbor, na které Jiří Suchomel počátkem 90. let působil. Jejímu založení předcházelo několik ročníků letní školy architektury, kterou profesor Suchomel v Liberci organizoval.

„Vnitřní svoboda a kontakt se světem,“ tak charakterizoval Jiří Suchomel svou domovskou fakultu v rozhovoru, který jsme s ním na T-UNI vedli v roce 2015 u příležitosti dvaceti let od založení FUA TUL.

Profesor Jiří Suchomel
(*14. září 1944, Kladno)

je český architekt a vysokoškolský pedagog, liberecký patriot, ale současně člověk světového formátu. Je jeden ze zakladatelů Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci a její bývalý děkan. Působil u nás i v zahraničí, a to jak svojí architektonickou tvorbou, tak jako pedagog. Za studií praktikoval v roce 1965 u Landbauamtu v Donauwörthu, v roce 1966 pracoval v ateliéru George, Trew a Dunn v Londýně a v roce 1969 také u architekta Gottfrieda Böhma v Cáchách. Pedagogicky působil například v roce 1990 jako lektor programu Design International na Université du Québec, v roce 1991 jako hostující profesor na College of Architecture and Urban Planning na univerzitě v Michiganu, v roce 1994 jako hostující profesor na Fakultě architektury Technické univerzity v Mnichově. Z vlastní práce lze vyzdvihnout např. v roce 1980  soutěžní návrh „Tegeler Hafen“ pro IBA Berlin oceněný 2. cenou (s J. Eislerem, E. Přikrylem, M. Rajnišem a D. Vokáčem), v roce 1985 bytové domy IBA v Berlíně (s J. Eislerem, E. Přikrylem), v roce 2001 Český dům pro Evropskou vesnici – mezinárodní stavební výstava Bo01 v Malmö (s J. Pelcem a S. Staňkem) nebo úspěch v soutěži na rekonstrukci Reichstagu v Berlíně. Profesor Jiří Suchomel je spjatý s libereckým SIALem (Sdružení architektů a inženýrů v Liberci), který v období let 1991–1994 vedl. Z realizací lze jmenovat např. následující v Liberci – Oblastní závod české státní pojišťovny, palác Syner či Informační centrum a budova G Technické univerzity v Liberci.

Na slavnostním večeru 10. června v nové budově ČVUT v Dejvicích kromě Jiřího Suchomela převzal Poctu České komory architektů také profesor Ivar Otruba, a to za rok 2018.

-pir-

s využitím tiskové zprávy ČKA