Linka pro výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken už vzbudila velkou pozornost na strojírenském veletrhu v Brně v roce 2017, kde získala Zlatou medaili. V Barceloně na veletrhu ITMA se o novinku zajímali firmy a vědci napříč kontinenty.
Na vývoji této linky se podílel mezifakultní tým Technické univerzity v Liberci pod vedením profesorů Lukáše a Berana. Produkuje jádrovou přízi, na jejíž povrch jsou tepelně a dalšími následnými procesy fixována nanovlákna. Unikátnost zařízení spočívá už v tom, že produkuje nanovlákna z roztoku polymeru účinkem střídavého proudu.
Zařízení vzbudilo velký ohlas také tento a minulý týden v Barceloně na Mezinárodním veletrhu textilních strojů ITMA, který je světově největší výstavou textilních strojů a příslušenství.
„Oslovovali nás vědci i řada zástupců firem. Hovořili jsme o vývoji nových materiálů založených na nové technologii a velký zájem byl i o samotné zařízení na výrobu nanokompozitní příze,“ uvádí Martin Bílek, člen vývojového týmu.
„Návštěvníky zaujalo, že je celý proces třikrát produktivnější než při nanášení nanovláken stejnosměrným proudem,“ říká David Lukáš, vedoucí jednoho z vývojových týmů.
Naši vědci už před časem avizovali, že vývojem unikátní linky se světové vědě i firmám otvírá široké pole pro uplatnění nápadů na využití jádrové příze s nanovlákny.
„Konkurenční zařízení vyrábějící takovýto lineární kompozitní materiál neexistuje,“ říká k tomu vedoucí druhé sekce vývojového týmu Jaroslav Beran z Fakulty strojní TUL. „Technické řešení je chráněno čtyřmi udělenými patenty v České republice a jsou podány mezinárodní přihlášky. Na princip výroby nanovláken byly již uděleny patenty v USA, Číně, Japonsku a Rusku,“ dodává profesor Beran.
-pir-
Další články v rubrice
Hydroponie z TUL míří do zoo: Saláty krmí plazy i primáty
Liberecká zoo se inspirovala vědeckým projektem hydroponického pěstování salátů na střeše Technické univerzity v Liberci, který loni úspěšně vedla naše doktorandka Tereza Nalezená. Zeleninu pro část svých zvířat tak bude zoo sama pěstovat ve dvou...

Blackout na univerzitě, kdo a jak ho řeší?
Páteční celorepublikový blackout prověřil, že na TULce jsme na výpadky proudu dobře připraveni a především to, že tu máme lidi, kteří jdou domů, až když vše zase běží. Přečtěte si, jak to v pátek 4. července pobíhalo z pohledu Oddělení...

Studenti trénovali s armádou první pomoc v bojových podmínkách
Třídenním mimořádným kurzem s Armádou České republiky prošli studenti a studentky Fakulty zdravotnických studií TUL. Vyzkoušeli si, jak první pomoc poskytují vojáci v bojových podmínkách. Sami si také postavili stanový tábor, prošli střeleckou...