Svět je digitální a digitalizovaný, Česko už méně

Diskuzní stůl. Zprava Bezouška, Gröschl, Porš, Ferdan, Reitschläger.JPG
Diskuzní stůl. Zprava Bezouška, Gröschl, Porš, Ferdan, Reitschläger

Czech POINT a datové schránky jsou skvělé, ale nestačí. O tom hovořili u diskuzního stolu lidé z firem i z ministerstva během Týdne znalostního transferu, který pořádala Ekonomická fakulta TUL minulý týden. Diskuzi předcházelo plenární zasedání, na kterém Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, charakterizoval Česko jako zemi kreativních lidí.

U diskuzního stolu na téma Podnikání v digitální době se zúčastnění shodli na tom, že digitalizace je v občanském životě i v podnikání prospěšný nástroj, pokud s ním pracujeme zodpovědně.

„Digitalizace je skvělý nástroj, ale tak jako u kladiva platí, že šikovný člověk s ním bude umět zacházet, ale nešika může dost ublížit sobě i ostatním,“ řekl v úvodu diskuze Evžen Reitschläger ml., který zastupuje společnost Metalkov spol. s r.o., ale i Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR, která rok 2019 vyhlásila rokem digitálního podnikání.

Jak diskutující shrnuli, digitalizace v podnikání a e-government zatím v České republice uvázly na mrtvém bodě.

„V oblasti e-governmentu se zavedly před jedenácti lety Czech POINTY a datové schránky, což jsou dvě velmi povedené služby, ale tím to prakticky skončilo,“ řekl Tomáš Bezouška z ministerstva zdravotnictví.

Problém se zaváděním digitalizace na úrovni státu je podle Bezoušky v tom, že firmy dnes ministerstvům často nedodávají jen informační systém, ale i kompetence, které jsou k práci s nimi potřeba. „Vím minimálně o třech rezortech, kde nemají kompetentní lidi, kteří by se o systém starali. Externí firmy si pak vlastně samy zadávají práci, kterou je potřeba udělat. Takto se v oblasti e-governmentu těžko posuneme dál,“ dodal Bezouška.

Jak se diskutující shodli, podniky jsou tím v nelehké pozici třeba i vůči zahraniční konkurenci, kde elektronická správa dat funguje lépe. Situace ale není bezvýchodná.

„Jedna firma nemůže vyvinout dostatek tlaku na to, aby stát e-government začal efektivně řešit a zavádět, ale skrze sdružování v asociacích nebo například v Hospodářské komoře, jsou i firmy slyšet a jejich slova mají váhu,“ shrnuli David Porš ze SMWorks a Tomáš Bezouška.

Diskutovalo se také o zákonu o právu na digitální služby, který je v oblasti e-governmentu poslední velkou novinkou, čerstvě schválenou vládou. Tzv. digitální ústava by měla do pěti let občanům ČR garantovat možnost komunikovat s úřady čistě elektronicky.

Dalšími panelisty u diskuzního stolu byli Antonín Ferdan z podnikatelského inkubátoru Lipo.ink a Filip Gröschl ze společnosti DHL.

Češi umí vymýšlet i realizovat

Diskuzní stůl pořádala Ekonomická fakulta TUL jako jeden z bodů programu Týdne znalostního transferu. Ten se konal od 16. do 20. září a jeho program tvořily také mezinárodní konference Liberecké ekonomické fórum (LEF 2019) nebo workout Idea Generator pro ty, kteří chtějí rozjet svůj byznys.

Na plenárním zasedání konference LEF 2019 hovořili Luboš Komárek, ředitel odboru Vnějších ekonomických vztahů České národní banky, Aristidis Kaloudis z Norské univerzity vědy a techniky a Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, podnikatel, psycholog a propagátor konceptu Česko je nano.

Ten auditoriu ve své přednášce „Innovation strategy of Czech Republic“ mimo jiné zodpověděl otázku, proč je Česká republika v oblasti nanotechnologií světovým hráčem: „Jsme sice v úžasu z Izraele, z jejich nasazení v oblasti start-upů. Ale my umíme něco, s čím oni mají problém. Umíme vymyslet a zrealizovat výrobu, umíme jak podnikovou teorii, tak praxi. Jednoduše máme tradici v průmyslu. A proč Liberec? Ten je v ohnisku průmyslu. Druhý důvod: jsme malá země, z hlediska logistiky jsme v centru Evropy, ale přehnaly se přes nás války a my se museli vždy přizpůsobit, a to nás donutilo být kreativní. Technologie přináší nástroje, ale mění se rychle. Je třeba dobře vzdělávat další generace, dávat základ matematiky a fyziky, k tomu pěstovat kreativitu. To je zpráva pro vzdělávání. A do třetice je třeba pěstovat osobní hodnoty, aby se technologie nezneužívaly.“

Radek Pirkl
(s použitím tiskové zprávy LEF 2019)
Foto: Petr Weinlich a T-UNI

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce