úterý 10. prosinec 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Konference přinesla světové novinky nejen z oblasti nanovláken

Konference přinesla světové novinky nejen z oblasti nanovláken

Wallace Woon-Fong Leung jako keynote speaker na NART 2019 v Liberci (2).jpg
Wallace Woon-Fong Leung jako keynote speaker na NART 2019 v Liberci

Filtrace, medicínské aplikace, měkká robotika i „zelené“ materiály pro elektrospinning, to a další byla témata mezinárodní konference Nanofibres, Applications and Related Technologies – NART 2019, kterou jsme minulý týden hostili na Technické univerzitě v Liberci.

NART je pokaždé setkáním nejcitovanějších odborníků v oblasti nanovláken. I letos tu jako keynote speaker vystoupil se svým příspěvkem Thomas G. Daugherty z amerického Nonwovens Institute, který hovořil o novinkách v oblasti tvorby netkaných textilií z roztoků polymerů technologií meltblown. Snad nejcitovanější muž oboru, Alexander Yarin z chicagské University of Illinois hovořil v Liberci minulý týden o měkké robotice, topných tělesech a senzorech založených na nanovláknech.

Jedním z hlavních řečníků byl také Luciano F. Boesel ze švýcarské laboratoře EMPA (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology), která se dlouhodobě zabývá medicínskými aplikacemi smart textilií. Představil senzory, které monitorují frekvenci a hloubku dechu a také chemické senzory, které jsou schopné zaznamenat zvýšenou hladinu pH. Zvýšené pH například v moči může signalizovat infekci. Základem těchto senzorických smart textilií jsou vysoce flexibilní polymerní optická vlákna (POF) vyvíjená v EMPA.

Dále se na konferenci NART 2019 hovořilo o využití modifikovaného polyamidu 6 pro přípravu membrán antibakteriálního filtru, o míze eukalyptu jako o „zelené“ variantě vhodné pro výrobu nanovláken technologií elektrospinningu i o využití nanovláken pro výrobu funkčních a ochranných oděvů.

NART 2019 pořádaly Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI) spolu s americkou The Nonwovens Institute at the North Carolina State University a německou Universität Bayreuth. U nás v Liberci se konala konference potřetí.

-pir-