Kardiochirurg Pirk: »Nejlepší ionťák po delším běhu je pivo desítka«

IMG_0806.JPG
Jan Pirk bývá v Liberci celkem často. Většinou však na konzultacích v nemocnici

Ročně provede okolo 250 operací srdce, je mu 71 let, běhá maratony a je přednostou Kardiocentra IKEMu. Profesor Jan Pirk vyniká dobrou kondicí a humorem, jak jsme se mohli přesvědčit také na včerejší přednášce, na kterou zvala Univerzita třetího věku TUL.

Senioři se vitálního kardiochirurga ptali především na to, jak si udržet dobrou fyzičku ve stáří. „Byli jsme stvořeni jako pohybující se součást živé přírody, musíme se hýbat. My senioři tím víc, čím více v našich tělech dochází k přirozenému úbytku svalové hmoty. Já preferuji běh, jezdím i na kole, začátečníkům velmi doporučuji nordic walking. Chce to mít svoji trasu, kvalitní boty a alespoň třikrát týdně vzít hole a na hodinku vyrazit,“ řekl v diskuzi s posluchači po své přednášce Jan Pirk.

Profesor Pirk pochází z lékařské rodiny, jeho otec i děda byli lékaři. Pirk působil krátce ve Spojených státech a také v dánském Odense. Od roku 1995 je přednostou Kardiocentra pražského IKEMu.

„Jsem odpůrce potravinových doplňků. Na tomto území bylo vždy zvykem jíst to, co sezóna dává. V zimě ani nemám chuť na jahodové knedlíky a zabijačku neděláme v létě. Jím všechno, jen je potřeba přísun kalorií přizpůsobit jejich výdeji,“ uvedl dále k zdravému životnímu stylu Pirk.

Za svou profesní dráhu transplantoval téměř 300 srdcí, třikrát prováděl transplantaci srdce a plic zároveň. Počet jím provedených kardiochirurgických operací jen od roku 1995 šplhá k 7.000. Aktivně běhá, účastní se maratonů. Jeho osobní rekord na maratonské trati je 3 hodiny 14 minut.

„Je to přesně o hodinu více, než je nejlepší ženský světový výkon,“ vtipkoval včera Pirk. A přidal recept na regeneraci po závodech: „Nejlepší ionťák je pivo desítka. Má všechny vitamíny, minerály, jen sodíku je tam málo. Proto se k němu jedí slané preclíky.“

Přednáška profesora Pirka patří k cyklu přednášek zajímavých osobností, který připravila Univerzita třetího věku TUL u příležitosti 20. výročí své existence. Mezi přednášejícími už byli ředitel českých biatlonistů Ondřej Rybář, archeolog a egyptolog Miroslav Verner a historik Pavel Helan.

Univerzita třetího věku vstoupila do 21. roku své existence s nabídkou 60 kurzů, z toho je 17 kurzů nových. Zapsalo se na ně téměř 700 posluchačů ve věkové kategorii 50+.

Radek Pirkl

Možná Vás bude zajímat
Univerzita třetího věku je tu 20 let

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383