Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Přijďte na retro akci, kterou oslavíme 30 let svobody

V pátek 15. listopadu v 16.00 hodin otevřeme v budově G na Univerzitním náměstí brány TULEXu, kterým se jako strojem času vrátíme do dob socialismu a jeho tuzexových obchodů s luxusním zbožím. Kromě retra, bude také moderna. Například v podání plně svobodné hudby kapely Superhero Killers nebo osvobozených slov slampoetristů Anatola Svahilce a Dr. Filipitche.

Akcí chceme na Technické univerzitě v Liberci uctít svobodu a demokracii, ve kterých v tomto státě právě 30 let žijeme. Místo planých slov projevů nabídneme zážitkový pobyt v TUZEXu, který jsme překřtili na TULex.

Kdo nezažil, neuvěří a může si o TUZEXu více přečíst v okénku. Kdo zažil, může si přijít připomenout. Škodovku ani džíny v našem TULEXu nekoupíte, ale něco menšího, co spolehlivě připomene doby před třiceti lety, ano. Třeba zmijovku, céčka, rybičku nebo síťovku.

Tuzexovou měnu bony můžete již brzy vysoutěžit na facebooku TUL, soutěže za bony jsme pro vás připravili i na akci samotné.

Retro obchod vyvážíme porcí současné hudby. Na programu jsou Superhero Killers, zpěvák Niko a klavír, housle a violoncello uskupení Trio Incendio. Vystoupí také slampoetristé Anatol Svahilec a Dr. Filipitch.

Na akci jsou všichni vítáni, program univerzita stále ladí, na T-UNI nebo na sociálních sítích se postupně dozvíte více.

Zatím si poznamenejte: pátek 15. listopadu od 16.00 hodin, budova G na Univerzitním náměstí a sledujte univerzitní Facebook.

-red-

TUZEX-TULEX


Jedině držitelé tuzexových poukázek – tzv. bonů – směli v obchodech TUZEX (TUZemský EXport) nakupovat v době socialismu (a ještě pár let po sametové revoluci) luxusnější zboží ze Západu, které nebylo v běžných socialistických prodejnách dostupné, ale i domácí nedostatkové zboží.
Bony se oficiálně nakupovaly výhradně za zahraniční měnu a moloch zvaný TUZEX sloužil politicky i obchodně izolovanému socialistickému státu k tomu, aby od občanů čerpal valuty, které potřeboval pro státní zahraniční obchod.
TUZEXy tak daly příležitost růstu černému trhu a „vekslákům“, překupníkům, kteří vás před těmito chrámy luxusu pokud možno nenápadně oslovili:
„Bony, chceš bony?“
Pokud jste kývli, koupili jste si u nich bony i za koruny. Ovšem až několikanásobně předražené. Obyvatele socialistického státu velmi nevýhodné kurzy neodradily; mít potraviny, elektroniku, oděvy, hračky nebo automobil z TUZEXu bylo vytouženou metou, které chtěl každý občan dosáhnout.
Více se dozvíš na TUZEX.cz.

 

 

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

228757547_3382020272024207_3297910206032344039_n-2.jpg

Studenti dali nevidomým do rukou zámek i elektrárnu

Po půl roce příprav a desítkách hodin práce na 3D tiskárnách zhmotnili studenti Fakulty umění a architektury TUL nevidomým lidem vybrané pražské budovy. Makety staveb v měřítku 1:150 se staly součástí srpnového festivalu otevřených budov Open...

26. 8. 2021 | Události | 294

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_6167_120_ptts.jpg

O post rektora TUL se ucházejí dva kandidáti

Stávající rektor Miroslav Brzezina a Josef Šedlbauer, vedoucí katedry chemie FP TUL, kandidují na rektora Technické univerzity v Liberci. Předseda akademického senátu vyhlásil kandidáty podle harmonogramu voleb dnes odpoledne.

21. 9. 2021 | Univerzita | 562