středa 14. duben 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Profesor Picek chce vést fakultu i nadále. Představil novinky a své nápady do dalšího funkčního období

Profesor Picek chce vést fakultu i nadále. Představil novinky a své nápady do dalšího funkčního období

IMG_0996.JPG
Pod návrh kandidatury Jana Picka se podepsalo 20 lidí.

Janu Pickovi skončí k poslednímu dni roku první čtyřleté období ve funkci děkana Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP). Jako jediného kandidáta pro další období ho navrhlo hned dvacet kolegů z fakulty, výzvu přijal a ve čtvrtek 7. listopadu předstoupil před akademickou obec se svým volebním programem.

Předvolební mítink s akademickou obcí pojali Jan Picek a předseda fakultního senátu Jan Berki jako setkání nad kávou. V posluchárně v budově G vládla poklidná atmosféra, Jan Picek, jak bylo cítit ve vzduchu, má na fakultě širokou podporu. Protože je jediným kandidátem, mohl se v poklidu věnovat prezentaci svých názorů a nápadů pro další čtyři roky svého působení.

Jedním z témat byly doktorské programy, jejichž počet by chtěl Jan Picek rozšířit. Jak uvedl, o stávající doktorské studium fyziky a matematiky moc velký zájem není.

„Je čas se zamyslet nad tím, zda by nestálo za to nabízet jeden doktorský program s širším zaměřením, nebo zda například nespojit své síly s fakultou mechatroniky nebo i jinou fakultou a vytvořit na univerzitě jeden dva doktorské programy přírodovědného zaměření společně. Bylo by to asi lepší, než když si každá fakulta hraje na svém písečku a navzájem si přetahujeme studenty,“ řekl Jan Picek a vyjádřil dále naději a přání, že by na pedagogické fakultě mohl vzniknout doktorský program pedagogického směru.

Přeprojektováno

Takovým výrazem hodnotil děkan Picek situaci na fakultě v posledních letech po vyhlášení výzev operačního programu VVV.

„Do budoucna už ani nebudou tak široké operační programy a já bych byl rád, kdybychom si mezi nimi trochu víc vybírali a aby za těmi projekty byla vidět reálná práce,“ řekl Jan Picek a dodal, že výběr projektů, do kterých se lidé na fakultě zapojí, nebude v žádném případě určovat sám, ale vždy na základě širší shody na fakultě. „Rozhodně jsem pro omezení projektů. Věnujme se více výuce a odborné činnosti,“ dodal.

K tomu by mohlo pomoci i vytvoření fakultního oddělení projektové podpory. „Pomoct by mohlo s uchopením formální stránky projektových žádostí, s mobilitami zaměstnanců, které se na projekty vážou, také s administrací cest, s překlady a další agendou. Poskytovalo by širší podporu akademikům,“ přiblížil činnost zamýšleného fakultního oddělení Jan Picek.

Sloučit, nebo nesloučit

FP zajišťuje mnohem méně servisní výuky předmětů matematika, chemie, fyzika a tělesná výchova pro ostatní fakulty na naší škole a do budoucna se nedá, podle Jana Picka, zvýšení objemu této výuky očekávat. „Má v této situaci smysl mít dvě katedry matematiky? Některé jazykové katedry, například němčina nebo katedra románských jazyků jsou malé. Přijde mi trochu nefér dávat stejný příplatek vedoucího člověku, který má pod sebou třeba jen dva nebo tři lidi, a člověku, který vede široký tým.“

Nabízí se také možnost sloučit didaktiky pod větší společenství v rámci jedné katedry. I to jsou myšlenky, kterými se Jan Picek zaobírá. Jak řekl, ucelenou koncepci v otázce slučování kateder zatím nemá, ale bude potřeba ji v rámci širší diskuze na fakultě řešit.

A jaký je sen profesora Jana Picka?

Tuto otázku položil na závěr setkání předseda fakultního senátu Jan Berki.

„Mít finančně stabilizovanou fakultu, akreditované programy s dostatečným personálním zajištěním a aby se nám tu dobře pracovalo,“ zakončil svou kandidátskou prezentaci profesor Picek.

Kompletní programové prohlášení profesora Picka najdete zde. Akademický senát FP přistoupí k volbě děkana 14. listopadu 2019. Kromě fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické vypsala letos volby děkana také fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Její senát bude volit děkana 6. prosince 2019.

Radek Pirkl

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání