Profesor Jirsák převzal ocenění od Hospodářské komory

Společná fotografie laureátů ŘV 2019_web.jpg
Laureáti letošního Řádu Vavřínu (O. Jirsák vprostřed s kravatou).

Za celoživotní přínos v oblasti vědy a výzkumu získal Oldřich Jirsák z Fakulty textilní TUL Řád Vavřínu. Ten Hospodářská komora ČR každoročně uděluje významným domácím i zahraničním osobnostem, které pozitivně ovlivňují naši společnost.

Spolu s Oldřichem Jirsákem bylo letos oceněno dalších čtrnáct osobností. Například plzeňský sládek Václav Berka, tenistka Petra Kvitová, herečka, zpěvačka a signatářka Charty 77 Marta Kubišová, prezident uherskobrodské České zbrojovky Lubomír Kovařík a in memoriam také bývalý prezident České republiky, dramatik a disident Václav Havel.

Profesor Oldřich Jirsák byl vyznamenán jako vědec a průkopník v oblasti nanotechnologií a jejich průmyslové výroby za celoživotní přínos v oblasti vědy a výzkumu.

Ve svém poděkování profesor Jirsák zdůraznil, že výsledky, za které převzal ocenění, jsou prací celého kolektivu, ve kterém měl to štěstí pracovat. Podle něj vzniká na Technické univerzitě v Liberci celá řada výsledků, které si zaslouží publikaci a ocenění.

Řád Vavřínu udělovala Hospodářská komora na galavečeru v pátek 15. listopadu 2019 na pražském Žofíně.

V minulosti se laureáty Ceny Vavřínu stali šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, hokejista Jaromír Jágr, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, psycholožka a disidentka Dana Němcová, někdejší studentský vůdce z roku 1989 a zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek nebo zpěvák Karel Gott.

Letos je tomu právě 15 let od přelomového okamžiku, kdy profesor Oldřich Jirsák se svým týmem oznámili světu, že se jim, jako prvním na světě, podařilo vyvinout technologii umožňující průmyslovou výrobu nanovlákenné textilie. Profesor Jirsák za svou činnost na poli vědy obdržel Cenu Invence projektu Česká hlava, státní vyznamenání Medaile Za zásluhy, Zlatou medaili TUL a celou řadu dalších ocenění.

K dalšímu úspěchu gratuluje také redakce T-UNI.

-red-

Další články v rubrice

Prázdniny mohou začít. Absolventi Dětské univerzity před sídlem krajské hygienické stanice.

Absolventi Dětské univerzity převzali diplomy

V tomto akademickém roce nastoupilo do 12 kurzů Dětské univerzity 120 dětí a studentek a studentů z Libereckého, Ústeckého, Středočeského a Pardubického kraje. Diplomy absolventům jednoho z těchto kurzů předávaly za organizátory Dětské univerzity...

17. 6. 2024 | Události | 308

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 232