Ostrý zásah u výbuchu. Studentky pomáhaly zachraňovat lidské životy

IMG_1701 - kopie.JPG
Bez zaváhání. Erika Přibylová (vlevo) a Veronika Suchá zakusily během praxe ostrý zásah v terénu

K výbuchu a úniku škodlivin v Hamru na Jezeře byli minulý týden v úterý povoláni hasiči a zdravotnická záchranná služba. V sanitkách jely k zásahu také dvě studentky fakulty zdravotnických studií, které jsou u záchranářů na praxi.

V areálu společnosti Purum v Hamru na Jezeře, kde se likvidují nebezpečné odpady, unikly minulé úterý dopoledne do ovzduší nebezpečné látky, v souvislosti s tím došlo také k výbuchu. Osm lidí bylo zraněno, dva těžce. Na místo s lékaři a záchranáři Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje dorazily i Veronika Suchá a Erika Přibylová, studentky 2. ročníku oboru zdravotnický záchranář na Fakultě zdravotnických studií TUL.

„Nebyli jsme přímo v areálu, celé se to odehrávalo v lese na kopci nad tou firmou. Lidé se asi po tom výbuchu chtěli odtamtud dostat. Na místě jsme ošetřovali muže, který měl křeče, křičel, šlo o poleptané plíce. Záchranáři mu zajistili žilní vstupy a uspali ho. Bylo potřeba přenést zraněného na bezpečnější místo, kde pak provedli intubaci. Odváželi ho do Prahy,“ říká Erika. Muže, o kterém hovoří, převezli záchranáři do pražské vinohradské nemocnice. Je to jeden ze dvou těžce raněných při úterní havárii. Den poté uvedla mluvčí pražské nemocnice, že tento muž už není ve stavu ohrožení života.

„V okolí bylo ještě několik lidí, kterým se hůř dýchalo, bylo rozhodnuto, že je hasiči odvedou na místo, které nebylo zamořené. Tam jsme se přesunuli také my se zdravotníky a ošetřovali jsme další lidi, kteří se nadýchali škodlivin,“ dodává Erika Přibylová.

Veronika jela v jiném záchranářském voze. „Dorazili jsem na místo jako první, hasiči prováděli resuscitaci raněného, záchranáři ho převzali a vezli jsme ho zpět do nemocnice,“ říká studentka Veronika Suchá, která raněného provázela až do předání na liberecké ARO. Muž, kterého pomáhala ošetřovat, bohužel, následkům zranění po dvou dnech podlehl.

Po zásahu muselo také deset zdravotníků včetně našich studentky projít v liberecké nemocnici vyšetřením kvůli zásahu nebezpečnými chemikáliemi, ten den odpoledne je lékaři všechny propustili. Sanitní vozy, které na místě zasahovaly, včetně vybavení prošly dekontaminací u libereckých „chemiků“.

„Byl to na praxi můj první ostrý případ. Nechtěla jsem moc překážet, protože už šlo o život, ale záchranáři mi sami zadávali úkoly a zapojili mě, takže jsem pod jejich vedením pomáhala v přímé záchranné akci. Byla to skvělá zkušenost, jsem ráda, že jsem to zažila a mohla pomoci,“ shrnuje své dojmy Erika Přibylová.

Strach nebo obavy studentky necítily. „V tu chvíli se vám vyplaví adrenalin, přepnete na jiný mód a chcete hlavně pomoci zraněným, na strach není čas,“ líčí své pocity při ostré záchranné akci v prostoru zasaženém škodlivinami obě studentky.

„To, že se studentky v rámci praxe dostaly do zásahu takové povahy, je skutečně výjimečné. Studenti jsou pro ně vybaveni jen částečně, teoreticky a při simulacích na cvičeních. Svoji profesní erudici si pak doplňují praktickou zkušeností a to v celém průběhu studia. Studentky 2. ročníku tak z definice nemohou být plně profesně připraveny. Jejich angažovanost v zásahu však nepochybně svědčí o jejich dobrých personálních předpokladech pro povolání, které si zvolily,“ komentuje výkon studentek děkan fakulty zdravotnických studií Karel Cvachovec.

Radek Pirkl

Foto: 2x Facebok ZZSLK