Akademické koordinační středisko v euroregionu Nisa má nového člena – Berufsakademie Sachsen

thumbnailGVYNHX4O - kopie.jpg
Frank Hentschel převzal od Elżbiety Sobczakové (po jeho pravici) dekret o členství v ACC

Jedná se tak již o sedmou vysokou školu, která je členem tohoto svazku českých, polských a německých vysokých škol v euroregionu Nisa. Na české straně je jediným a zakládajícím členem Technická univerzita v Liberci.

Prezident saské Berufsakademie profesor Frank Hentschel převzal dekret o členství v Akademickém koordinačním středisku (ACC) na konci listopadu loňského roku od úřadující prezidentky ACC Elżbiety Sobczakové, děkanky pobočky Wroclawské ekonomické univerzity v Jelení Hoře.

Berufsakademie Sachsen, Staatliche Studienakademie Bautzen (BA), nabízí systém duálního studia, který integruje obsahy praktického výcviku do akademického vzdělávání. Po šesti semestrech ukončí absolventi studium bakalářskou zkouškou. BA nabízí následující programy: finanční management, veřejná správa, hospodářská informatika, elektrotechnika, medicínská technika a průmyslové inženýrství.

„Tato široká nabídka oborů a propojení teorie s praxí je pro vysoké školy v ACC určitě zajímavá. Už teď projevila o spolupráci s BA zájem Fakulta zdravotnických studií TUL, konkrétně v oboru medicínské techniky. V jednání je bilaterální smlouva na podporu studentských mobilit v rámci programu ERASMUS+,“ říká koordinátorka české části ACC Helena Neumannová.

Berufsakademie Sachsen má celkem sedm poboček s různým zaměřením, které se nacházejí v několika spolkových zemích Německa. Na území euroregionu Nisa sídlí pouze jediná z nich – pobočka v Budyšíně.

Akademické koordinační středisko v euroregionu Nisa vzniklo v roce 1991 za účelem koordinace vzdělávací, vědecké a výzkumné činnosti pedagogických a odborných pracovníků vysokých škol, které působí v oblasti česko-německo-polského příhraničního území, v euroregionu Nisa. Postupně se rozrostlo na sedm členů.

Za polskou stranu jsou v ACC: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Filia w Jeleniej Górze, Politechnika Wrocławska, Filia w Jeleniej Górze, a Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze. Německými partnery v ACC jsou Hochschule Zittau/Görlitz, Internationales Hochschulinstitut Zittau (TU Dresden) a nový člen Berufsakademie Sachsen, Staatliche Studienakademie Bautzen. Českým členem je od začátku pouze Technická univerzita v Liberci.

-red-