pondělí 06. duben 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Profesor Hes získal čestný doktorát indického technologického institutu

Profesor Hes získal čestný doktorát indického technologického institutu

2001 Hes_vyznamenání - kopie.jpg
Profesor Hes přebírá čestný doktorát v Indii

Je to další významné ocenění pro špičkového odborníka, který na Fakultě textilní TUL, ale i ve světě rozvíjí především obor komfort textilií. Profesor Luboš Hes získal titul doctor honoris causa od Národního Technologického Institutu v Jalandharu (NITJ) koncem loňského roku, kdy oslavil 75. narozeniny.

Titul mu udělil ředitel tohoto vysokoškolského institutu profesor Lalit Kumar Awasthi za celoživotní přínos v oblasti inženýrství a technologií.

Profesor Hes působil v Indii v roce 1990 jako expert Spojených národů (UNIDA) s cílem zlepšit konstrukci vybraných indických textilních strojů, a tím zabránit jejich nákladnému dovozu. V rámci této mise také přednášel na vybraných indických institutech a univerzitách.

Na NITJ působil jako konzultant a oponent doktorských disertací, pozvaný přednášející na mezinárodních konferencích. Zakládal na této škole také předmět "komfort textilií".

Národní Technologický Institut v Jalandharu tvoří 11 velkých oddělení (fakult) a má více než 5000 studentů v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech. Vedení NITJ má velký zájem především o pedagogickou i vědeckou spolupráci s textilní fakultou TUL.

„Vyznamenání je pro mě impulsem, abych pokračoval ve své práci pedagoga a vědeckého pracovníka na FT TUL tak dlouho, dokud budu pro vedení fakulty přínosem,“ řekl redakci T-UNI profesor Hes.

prof. Ing. Luboš Hes, DrSc., Dr.h.c.
(* 1944)

Publikoval v oboru komfort textilií více jak tři sta odborných prací a je autorem šesti desítek patentů. Předmět komfort textilií vyučoval i na univerzitách v zahraničí: v Turecku, v Portugalsku, Polsku, Německu, Indii a Rumunsku. Za svoji činnost získal řadu ocenění: čestný doktorát doctor honoris causa rumunské Technické univerzity G. Asahi, čestnou plaketu za cenný vědecký přínos k činnosti katedry textilního inženýrství univerzity v tureckém Izmiru, titul Honorary Fellowship  a později také Cenu za inovace od Textilního institutu v Manchestru. Se svou soukromou společností Sensora získal v roce 2015 titul Česká hlava. V roce 2010 mu udělil děkan Fakulty textilní TUL pamětní medaili FT TUL za dlouholeté působení na fakultě, za dlouholetou spolupráci a za významný přínos pro rozvoj fakulty.

-pir-

28.02. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s šířením koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!