Domovům důchodců chybí lidé. Kraj povolal naše studentky na pomoc

Resized_20200331_141648.jpg
Studentka FP Radka Navrátilová se snaží seniory především rozveselit. Pomůže i obyčejné popovídání.

Kraj využil vládního nařízení a povolal čtyři naše studentky do práce. Pomáhají nahradit chybějící pracovníky v sociálních službách. Studentky pedagogické fakulty se snaží seniory rozptýlit nebo jim zprostředkovávají důležitý kontakt s rodinami.

Řada studentů naší univerzity už před časem nabídla svoji pomoc dobrovolně a pomáhají potřebným v nejrůznějších zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Kraj už ale také přímo oslovil studentky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP) z kontaktních seznamů, které mu univerzita před časem poslala v souvislosti s nařízením vlády. Týká se pracovní povinnosti studentů sociálních a zdravotnických oborů na poskytování služeb v době nouzového stavu.

Pomoc studentek je znát

Sociální služby města Mimoň byly jednou z organizací, které si přímo vyžádaly pomoc. „Některé pracovnice máme doma s dětmi, školy jsou zavřené. Teď nám chybí. Povolané studentky nám moc pomáhají a zaslouží si poděkování. Opravdu je jejich pomoc znát,“ zhodnotila ředitelka organizace Kateřina Kapičková.

Kromě dvou středoškolaček pomáhá v Mimoni i studentka prvního ročníku FP oboru speciální pedagogika pro vychovatele Radka Navrátilová. V Mimoni se proměnila v sociální pracovnici.

Obyvatelé domova důchodců se teď nesmí sdružovat ve společenské místnosti. Radka se proto snaží rozptýlit a rozveselit seniory na pokojích. „Hraju s nimi Člověče, nezlob se!, něco jim předčítám nebo si s nimi jen tak povídám. Jsou teď dost smutní. Když ale z návštěvy odcházím, je na nich vidět, že se jim nálada zlepší,“ přiblížila Radka Navrátilová svoji nynější práci.

„Těm lidem teď hodně chybí přímý kontakt s rodinou. Ale paní ředitelka jim zařídila telefony a mohou volat. Pomáhám jim pak třeba zprostředkovat videohovor. S moderními technologiemi to většinou neumí,“ dodala Radka.

Práce je emočně vyčerpávající

Denně v práci dostává velkou dávku emocí. „Z takového telefonního hovoru jsou ty babičky a dědečkové smutní i šťastní zároveň. Emoce se tu míchají často a hodně. Dopadají pak samozřejmě i na mě. Paní, která nedávno dotelefonovala, se ze stesku rozplakala. Bylo mi pak také do pláče,“ líčí Radka a i teď je v jejím hlase slyšet pohnutí.

Radka pracuje od 7.00 do 15.30 hodin. Když odpoledne přijde domů, dodělává úkoly do školy. „Zápřah mi nevadí. Stíhám to. Jsem ráda, že můžu v této situaci pomoci a jsem někomu prospěšná,“ říká.

Listina, kterou FP zaslala kraji, čítala na 90 studentů všech ročníků bakalářského studijního programu oborů speciální pedagogika a sociální práce. „O seznam měl zájem nejen Liberecký kraj, ale stály o něj i jiné kraje podle místa trvalého bydliště našich studentů. Povoláni byli čtyři studenti,“ zmínil děkan fakulty Jan Picek.

Studenti FP pracují také v Domě s pečovatelskou službou v České Lípě a v Domově a centru aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou.

Krajem povolané studentky mají týdně čtyřicetihodinovou pracovní povinnost a dostávají mzdu. „Komunikace už pak probíhá výhradně mezi studenty a Libereckým krajem,“ konstatoval děkan Picek.

Studenti také hlídají děti

Téměř sto studentů FP také vyslyšelo výzvu děkana a jsou připraveni dobrovolně hlídat děti vytížených zdravotníků a lidí z dalších důležitých profesí. Někteří z nich už přímo děti hlídají. „V rodinách zatím pomáhá nebo začne pomáhat v příštích dnech patnáct studentů. Pracují s dětmi v rodinách zaměstnanců Krajské nemocnice Liberec, Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje nebo České pošty," přiblížila Ilona Sovová z Děkanátu FP. „Občas se na nás obrací i jiní rodiče, kteří sice mohou s dětmi zůstat doma, ale například bojují s matematikou a fyzikou pro vyšší ročníky,“ doplnila lona Sovová.

Na Zdravotnické záchranné službě LK a v nemocnicích v Liberci, Turnově nebo v Jablonci pracují také desítky studentů naší fakulty zdravotnických studií. Brzy přineseme článek i o nich.

Adam Pluhař