Co kralovalo prodejům v naší skriptárně? Učebnice ekonomie

P3301274-2.jpg
Mikroekonomie I byla loni nejprodávanějším titulem, v knihovně patří k nejpůčovanějším skriptům.

Univerzitní knihovna hledala autora roku, po jehož titulech loni čtenáři nejvíc prahli. Vítězem této nové soutěže se stal ekonom Aleš Kocourek. Studenti loni koupili 358 kusů publikací, jichž je autorem nebo spoluautorem.

„Přišlo nám zajímavé podívat se na prodeje knih za uplynulý rok a vyhodnotit nejprodávanějšího autora. A ekonomické tituly doktora Aleše Kocourka neměly v prodejnosti za loňský rok konkurenci,“ řekla za knihovnu manažerka soutěže Marta Zizienová.

Například jen Mikroekonomie I se loni ve skriptárně prodalo 132 kusů, o titul Ekonomie I mělo zájem 112 kupujících.

Druhé místo patří autorskému tandemu Daniela Bittnerová-Gerta Plačková a jejich matematické cvičebnici Louskáček 1. Prodalo se jí 109 kusů. Na třetím místě soutěže Autor roku 2019 figuruje Pavlína Vrchovecká – její knihy Fyziologie člověka se prodalo 81 kusů.

„Úspěch přikládám i tomu, že je ekonomická fakulta velká. Do prvního ročníku přijímáme hodně studentů a skripta si kupují,“ komentoval své „zabodování“ v soutěži Aleš Kocourek. „Když se pak svých studentů ptám, odpovídají, že si skripta radši koupí vytištěná, než by si je kopírovali. Vydávání skript tedy má smysl,“ doplnil prorektor Kocourek.

Skripta Mikroekonomie I také patří k nejvyhledávanějším v univerzitní knihovně. Loni si je půjčilo 211 čtenářů. Předčil je jen titul The Business se 426 výpůjčkami.

„Už všichni přesně víme, kde skripta Mikroekonomie leží a jdeme najisto. Máme jich tu relativně hodně, ale stejně se pokaždé rozpůjčují. A to i starší vydání. Už během dvou dnů na začátku zimního semestru jsou tato skripta rozebraná,“ uvedla ředitelka knihovny Jitka Vencláková.

Knihovna půjčuje přes okénko

Univerzitní knihovna je nyní zavřená, všichni čtenáři mají o měsíc prodloužené výpůjčky. Přesto knihovníci od 8.00 do 12.00 vyřizují nutné objednávky, které si mohou čtenáři vyzvednout u nově zřízeného výdejního okénka. Stačí zazvonit na zvonek. Knihy pak mohou čtenáři vrátit do biblioboxu. Je jen pár metrů od knihovny.

„Pokud si někdo objedná knihu v katalogu, připravíme ji. Knihy se ale teď půjčují opravdu minimálně. Denně dorazí tak deset lidí. Jsou to většinou studenti, co píší bakalářku nebo se připravují na konkrétní zkoušku. Když už se knihy půjčují, tak po více kusech k jednomu tématu. Poptávku po jedné konkrétní knize teď nevidíme,“ řekla ředitelka Vencláková.

E-shop prodejny skript funguje. Knihy je možné na zavolání vyzvedávat jak v prodejně, tak v knihovně.

Adam Pluhař