Studenti nabídli pomoc. Vysílají sanity nebo měří teplotu

IMG_20200403_133556.jpg
Studenti FZS Václav Nocar a Kateřina Najmonová při práci v triážním stanu liberecké nemocnice.

Měří teplotu, vysílají odběrové sanity nebo pomáhají s chemickou očistou zdravotníků. Desítky studentů Fakulty zdravotnických studií TUL (FZS) teď pracují v nemocnicích nebo na krajské záchrance.

Svoji pomoc nabídli dobrovolně a v době koronavirové nákazy jsou zahrnuti do ostrého provozu. Působí například v nemocnicích v Turnově, Liberci nebo Jablonci nad Nisou.

Se stovkami lidí denně přijde do blízkého kontaktu i studentka 2. ročníku oboru záchranář Kateřina Najmonová. „Nákazy se nebojím. Máme ochranné pomůcky – štíty, obleky, rukavice – a dávají tu na nás opravdu pozor. Rodiče sice obavu měli, ale tuto práci mi nerozmlouvali, když jsem se rozhodla,“ líčí Kateřina Najmonová.

Spolu s dalšími spolužáky působí v triážním stanu liberecké nemocnice. Stojí u vstupu před budovou B u urgentního interního příjmu. Kontrolují se v něm lidé, co míří do areálu. Screening se vztahuje i na pacienty, kteří přijedou sanitou se zdravotní dopravní službou. Studenti sepíší s návštěvníky dotazník a termokamerou změří teplotu. Až když příchozí projde kontrolou, dostane potvrzení a může vstoupit na správné oddělení.

Stanem projdou stovky lidí

„Spolužák se nemocnici nabídl jako dobrovolník. A když mu pak řekli, že pomoc opravdu potřebují, přihlásilo se nás víc. Práce mě baví, jsem tu ráda. Hlavně je tu skvělý tým lidí,“ říká Kateřina Najmonová.

Červeným stanem ve všední den projde na 600 lidí, o víkendu třetina. Triáž je v provozu nepřetržitě. „Naše nasazení se mění podle situace, jak je potřeba. Někdo má dvanáctky, někdo osmičky. Skloubit to s učením je sice trošku náročnější, ale dá se to zvládnout,“ doplnila Kateřina.

Další studenti TUL pomáhají i v nedalekém odběrovém stanu. Přezdívají mu tady hnízdo. Míří do něj lidé, u nichž kontrola vyhodnotí riziko. „Už tu byly případy koronaviru. Ale nebojíme se,“ svěřuje se student Tomáš Zeman. Také on je ve druhém ročníku oboru záchranář. „Kdybychom měli obavy, nebyl by tu nikdo. Je to naše budoucí profese,“ doplňuje Tomáše spolužák Václav Nocar.

„Jsme rádi, že tu studenti jsou. Bez nich bychom například triážní stan mohli provozovat jen obtížně. Pro studenty je to jednak výborná praxe, všichni se osvědčují velmi dobře, jednak oceňujeme to, že se všichni přihlásili dobrovolně,“ hodnotí naše studenty mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Václav Řičář.

Dvanáct hodin zvedá telefony

Studenti FZS pomáhají i na krajské záchrance. Například s administrací odběrů, které u pacientů zjišťují přítomnost COVID-19. S dalšími čtyřmi spolužáky se na operačním středisku ve dvanáctihodinových směnách střídá i studentka třetího ročníku oboru zdravotnický záchranář Michaela Krupičková. „Když to bylo zapotřebí, byli jsme tu i ve dvou,“ popisuje současnou zkušenost budoucí záchranářka.

Má na starosti komunikaci s hygieniky, lékaři a pacienty. Do terénu pak vysílá speciálně upravené odběrové sanity. „Odběrů jsou denně desítky,“ líčí Michaela Krupičková.

Je ve třetím ročníku a tak už během předchozích praxí práci na záchrance i na dispečinku poznala. I díky tomu záchranka v době rozmáhající se epidemie několik studentů oslovila a požádala je o pomoc s operačním řízením. Studenti se sice nabídli jako dobrovolníci, dnes už ale mají sepsané dohody o provedení práce. „Studenti jsou pro nás velmi cenní a potřebujeme je udržet, proto jsme to nemohli nechat jen na bázi dobrovolnosti. Stojí nám na tom čtyřiadvacetihodinový provoz administrace odběrů,“ vysvětluje mluvčí krajské záchranky Michael Georgiev.

„Určitě jsme všichni chtěli pomoci, pro peníze to neděláme. Bereme to jako poslání. Je to ostatně naše budoucí povolání,“ líčí Michaela Krupičková.

Letos by měla odevzdávat bakalářskou práci a skládat státnice. Panující nejistota jí na klidu nepřidává. „Škola se s touto prací dá skloubit. My ale teď hlavně vůbec nevíme, jak to se státnicemi bude. Jako všichni ostatní čekáme.“

Ve Vesci dezinfikují sanity i posádky

Studenti FZS jsou také v Liberci-Vesci, kde má záchranka odmořovací stanoviště. Dezinfikují se na něm jak sanitní vozy, tak jejich osádky. „Studenti u dezinfekce asistují. Pomáhají s administrativou, dohlížejí na správnost postupů nebo doplňují dezinfekční prostředky,“ popisuje činnost mluvčí Georgiev. Na záchrance pomáhá nyní 11 studentů FZS.

Desítka jich pracuje také v jablonecké nemocnici. Studenti působí u vstupní bezpečnostní kontroly, pracují ale také jako ošetřovatelé na chirurgii a na interně. „Jsme moc rádi za jejich pomoc a obětavost. Zároveň věříme, že je to pro ně i velká praxe,“ říká mluvčí Nemocnice Jablonec Petra Hybnerová.

„Celkem evidujeme 159 studentů zdravotnických oborů. 90 je ze středních zdravotnických škol z Turnova a Liberce a 69 z liberecké univerzity,“ vypočítává mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Kraj zatím žádného studenta nepovolal na základě rozhodnutí vlády. Studenti pomáhají dobrovolně nebo v rámci svých praxí. „Zájem studentů zapojit se do pomoci mě velmi překvapil. Dobrovolné aktivity našich studentů rozhodně vítáme,“ uzavírá děkan FZS Karel Cvachovec.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 541