Pozdrav ze sálu. Lékaři ARO testují naše inovace pro lepší ochranu

IMG_1536.jpg
Lékař ARO liberecké nemocnice Jan Ferech testuje inovovaný štít a nový respirátor.

Lékaři libereckého oddělení ARO s úspěchem testují respirátory vzniklé z původně dýchacích masek i upravené štíty. S těmito pomůckami mohou na sál nebo za pacienty díky inovacím našich vědců z CxI.

Původně pouhé dýchací masky určené do hyperbarické komory se díky novým filtrovým nástavcům vytištěným na naší špičkové 3D tiskárně HP Jet Fusion 4200 proměnily v respirátory nejvyšší třídy. O inovacích Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI) pro libereckou nemocnici jsme psali zde.

I když mají lékaři na očích ještě speciální brýle, mohou přes tyto ochranné pomůcky pohodlně použít také štít. Na obličeji dobře sedí a zdravotníka spolehlivě kryje díky úpravám provedenými vědci z CxI. Ti totiž pozměnili design. Štít pak za pomoci laseru a 3D tiskárny pro lékaře z ARO vyrobili. „Časem bych dořešil ještě náhlavník, připevňujeme si ho dvěma gumičkami, aby štít lépe držel. Ale štít jinak ve spojení s respirátorem a brýlemi funguje dobře a to je hlavní,“ zhodnotil lékař z oddělení ARO Krajské nemocnice v Liberci (KNL) Jan Ferech.

Nemocnice testuje prvních třicet kusů. Pomůcky jsou na ARO, část i na intenzivní péči. Inovované štíty podle našeho vzoru chtěla vyrábět a dodávat Nemocnici v Mladé Boleslavi také společnost Škoda Auto.

„Dobře fungují i respirátory vyrobené z masek do hyperbarické komory. Plní svůj účel. Můžeme je bez problémů používat celý den. Je možné je omýt nebo vydezinfikovat a znovu nasadit,“ dodal lékař Jan Ferech.

CxI vyrobilo a oddělení ARO liberecké nemocnice dodalo také speciální sterilizovatelné nástavce na kliky. Slouží k tomu, aby mohl personál nemocnice otvírat dveře za pomoci loktů a nemusel sahat na kliky dlaněmi. V KNL je nyní dvacet setů madel na kliky dvou rozměrů. Podle mluvčího KNL Václava Řičáře má nemocnice zájem instalovat nástavce i na kliky dalších oddělení, kde se dbá na přísnou hygienu nebo sterilitu prostředí.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

2 Hrubosova Expo Dubai- obraz-4.jpg

TUL je součástí prestižní výstavy WORLD EXPO v Dubaji

Kompozici ze speciálních textilií, které svítí nebo dokáží ničit bakterie a viry, představuje na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji Technická univerzita v Liberci. Umělecky pojatý exponát z Liberce zároveň ukazuje možnosti využití chytrých...

12. 1. 2022 | Události | 341

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 645