sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Kam v Liberci do Rakve? Dovede vás tam nová interaktivní mapa

Kam v Liberci do Rakve? Dovede vás tam nová interaktivní mapa

P4201634-2.jpg
Autoři projektu Živá jména Daniel Vrbík (vlevo) a Václav Lábus před budovou rektorátu. Nebo také Kýblu, Mixeru či Pentagonu.

Liberec získal díky naší univerzitě unikátní mapu, kde se mohou lidé orientovat podle léta zažitých a dosud nikde neevidovaných jmen. Pomáhaly ji tvořit stovky obyvatel města.

Mapu lidových jmen v Liberci právě zveřejnila Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL (FP) ve formě interaktivní mapové aplikace.

Projekt s názvem Živá jména odstartovali v říjnu 2019 Daniel Vrbík a Václav Lábus z FP. Pro sběr jmen založili webovou aplikaci. Umožnila přihlášeným zájemcům vkládat a sdílet jména z městského názvosloví. Cílem bylo sebrat co nejvíce lidových jmen, která Liberečanům slouží k orientaci v jejich městě. O počátku projektu jsme média informovali v říjnu prostřednictvím tiskové zprávy – přečíst si ji můžete zde.

Tisíc jmen už v prvním týdnu

Jmen je nyní v interaktivní mapě celkem 2322. „Zájem veřejnosti i množství přidaných jmen předčil naše očekávání. Už první týden jsme měli na tisíc jmen. Medializace projektu hodně pomohla. Do začátku letošního února, kdy byl sběr ukončen, databázi zaplnilo 2644 jmen. Celkem se zapojilo 432 respondentů,“ uvedl Václav Lábus z katedry českého jazyka a literatury FP.

Sebraná data poté prošla důkladnou revizí. Šlo především o to, odstranit nejrůznější chyby, jako jsou například duplicitně zadávané objekty a jména. Databáze je už vyčištěná a zpřístupněná na adrese mapy.fp.tul.cz/zivajmena.

Lidová jména mohou být odvozena z oficiálního názvosloví, jako například Kajlák (Keilův vrch) nebo Dožka (Dožínková ulice). Mnohem častěji jde ale o názvy objektů, které v žádné oficiální databázi nefigurují, jako je například Rakev, což je pojmenování libereckého Domu kultury či U vopic - v tomto případě jde o bývalou restauraci Domov v Lidových sadech. Dnes budova patří zoologické zahradě.

„Právě v tom je projekt Živá jména specifický – zachycuje totiž lidové názvosloví, které vychází z přirozených orientačních a pojmenovacích potřeb běžných lidí, a tím i způsob jejich nazírání na okolní prostředí,“ upozornil Václav Lábus.

Poznámka u mapového bodu řekne víc

Nedílnou součástí zpřístupněné interaktivní mapy jsou i poznámky, které mnozí lidé k místům a jejich jménům doplnili. Tak například vysvětlivka v bodu U Čápa ve Starém Harcově říká, že jde o zahrádku s pečlivě zastřiženými keři a sádrovým čápem. Název používají starousedlíci.

Někde je u rozkliknutí pojmenovaného bodu víc názvů. Tak například sídlu rektora neboli budově IC respondenti kromě tradičního Rektorátu přezdívají Kýbl, Mixer, Konopiště, Květináč nebo Pentagon. Synerov, potažmo Panelákov je zase podle místních název pro skupinu nových domů mezi ulicemi Ondříčkova a Masarykova. „V mapě je uvedeno jméno, které tam bylo zadáno chronologicky jako první. Teprve až když se na bod klikne, objeví se všechna ostatní jména včetně poznámek, které tam lidé mohli zadávat,“ přiblížil spolutvůrce interaktivní mapy Daniel Vrbík z katedry aplikované matematiky FP.

Interaktivní mapová aplikace Živá jména nadále umožňuje registrovaným respondentům doplňovat nová data. Ať už jsou to varianty jmen již zadaných objektů nebo objekty dosud neevidované, ale také poznámky, komentáře či příběhy. Ty se zdaleka nemusí týkat jen osvětlení původu jména. Autoři projektu přivítají jakékoliv osobní vzpomínky spjaté s místy, která jsou v mapě zanesena. Projekt Živá jména v Liberci se tak může stát jakousi živou kronikou města a jeho obyvatel. Zapojte se i vy!

Informace o projektu Živá jména najdete také na Facebooku: www.facebook.com/zivajmena.

Adam Pluhař

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání