sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > TUL hraje hlavní roli v prvním online divadelním seriálu

TUL hraje hlavní roli v prvním online divadelním seriálu

DSC_0094.jpg
Blíží se katastrofa. Všichni budou chodit v rouškách. Vidina univerzitní věštkyně Libušky zní děsivě. Foto: Lukáš Trojan

Lidstvu hrozí katastrofa, centrem jeho záchrany se stane Technická univerzita v Liberci a radnice. To je zhruba zápletka komediální fikce Operace Archa, kterou na svých prknech každý týden online rozehrávají herci Divadla F. X. Šaldy.

Vědkyně a věštkyně Libuška vidí v blízké budoucnosti děsivý výjev lidí v rouškách. A profesor TUL Horáček začne hledat sedm superhrdinů, kteří spasí svět. Sedm statečných má přežít ve sklepení liberecké radnice. Jedním z nich je student Přemysl Janoušek – „bejk s IQ 150“ …

Divadlo už uvedlo čtyři díly. Premiéra pátého se chystá na tento čtvrtek od 19 hodin na adrese: https://bit.ly/YoutubeDFXS.

Všechny předešlé díly a další videa divadla najdete zde.

Divadlo sáhlo k online přenosům vůbec poprvé a jako první české divadlo. „Online přenosy má dnes kdekdo. Také jsme to chtěli vyzkoušet. A hlavně jsme nechtěli ztratit kontakt s našimi diváky. Aby věděli, že stále existujeme,“ vysvětlila premiérový počin ředitelka divadla Jarmila Levko.

Proč zrovna univerzita? „Univerzita je myslím jedním ze stěžejních bodů Liberce, podobně jako třeba Ještěd. Ostatně, také naše hra Atomová kočička se odehrává na univerzitě, potažmo na harcovských kolejích. V Operaci Archa nám univerzita pomáhá rozehrávat fantaziální dějovou linku,“ nastínila ředitelka Levko.

V prvním díle mohli diváci vidět kromě Martina Polácha v roli profesora Horáčka také Ondřeje Kolína jako vyplašeného studenta Janouška, Martina Stránského jako náměstka Kovandu nebo Janu Hejret Vojtkovou v roli Libušky. Do seriálu by se postupně měla zapojit většina hereckého souboru.

Scénář píší na základě námětů diváků dramaturgové Lenka Chválová a Jiří Janků, režii má na starosti umělecký šéf činohry DFXŠ Šimon Dominik. O hudební doprovod se stará Marek Ottl.

Divadlo zatím neví, kolik dílů Operace Archa bude mít. „Naším záměrem bylo, aby seriál běžel po dobu karantény. A vlastně nikdo neví, jak bude dlouhá a co se bude dít,“ zmínila ředitelka divadla.

Niko neví, co se stane dál

„Smích léčí, a proto se pojďte v těžkých časech zasmát s činohrou DFXŠ. Jde o seriál divadelní, to znamená, že nic nepředtáčíme, vše vám hrajeme naživo, teď a tady. Děj je inspirovaný vašimi nápady! Scénář každé epizody vzniká vždy od pondělí do středy, takže nikdo neví, co se stane dál. U tohohle dobrodružství byste neměli chybět!,“ uvádí šéf činohry a režisér seriálu Šimon Dominik na webových stránkách divadla.

Přestože diváci sledují seriál z pohodlí svých kanapí, mohou divadlo podpořit koupí vstupenky na portálu eVSTUPENKA.cz za:
50 Kč na stojáka s pivkem
100 Kč na gauči s popcornem a vínkem
200 Kč na křesle s kočkou a sklenkou Whiskey
500 Kč v ložnici s osobní ochrankou a panákem
1000 Kč ve vaně s bublinkami.

Adam Pluhař

28.02. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!