Boj českých vědců proti COVID-19 mapuje v nové expozici Národní technické muzeum. Vybralo si produkci z TUL a ČVUT

Národní technické muzeum tento týden znovu otevřelo pro veřejnost. Ve vstupním sále návštěvníky uvítá výstava, která je poděkováním českým technikům za jejich reakci na koronavirovou krizi. Vidět můžete ventilátor, masky, respirátory a další ochranné pomůcky, které vyvinuly týmy vědců na Technické univerzitě v Liberci a ČVUT v Praze a které zachraňují zdraví a životy u nás i ve světě.

„Chceme takto vzdát holt českým technikům, kteří pokračují v tradici započaté například Františkem Křižíkem, jenž se stal symbolem výstavy, a kteří s nesmírnou rychlostí a umem reagovali spolu s českými výrobci na nebývalou kritickou situaci. Vážíme si toho, že můžeme návštěvníkům představit prototyp ventilátoru CoroVent, respirátory CIIRC RP95 či ochranné pomůcky s nanovlákny, které se stanou součástí sbírek muzea,“ říká generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Kromě prototypu plicního ventilátoru CoroVent z ČVUT si mohou návštěvníci prohlédnout celoobličejovou masku, která byla sestavena z potápěčské masky, i ochrannou polomasku CIIRC RP95. Tu pak v rámci celorepublikové výzvy tiskl i tým Jiřího Šafky z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL na 3D tiskárně HP Jet Fusion 4200.

Co se týče dalších nápadů a produkce z Technické univerzity v Liberci, přibližuje expozice především výrobu roušek s kapsou a výrobu filtrů z nanovláken a textilie meltblown. Na výstavě jsou k vidění i „zlepšováky“ pro libereckou nemocnici opět vytištěné technologií HP Jet Fusion 4200. I tištěné nástavce na šnorchlovací masky z malých 3D tiskáren Průša, jejichž tisk na univerzitě a v regionu koordinoval Lubomír Slavík z naší fakulty mechatroniky.

A expozice ukazuje také ochrannou masku se společným vdechovým a výdechovým ventilem od české firmy Nanologix, jejíž prototyp vyvíjeli vědci Fakulty strojní TUL.

Národní technické muzeum v Praze má otevřeno od úterý do neděle od 9.00 do 18.00 hodin. Do 30. června 2020 platí mimořádné zlevněné vstupné: plné 200 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 370 Kč. Výstavu „Děkujeme českým technikům“, která je poděkováním technikům za jejich reakci na koronavirovou krizi, můžete zhlédnout do 30. září 2020.

Radek Pirkl

S použitím tiskové zprávy Národního technického muzea

Foto: Národní technické muzeum

Další články v rubrice

IMG_8501-4.jpg

Trojzemí na křižovatce nových výzev

Úskalí měnícího se geopolitického uspořádání světa a na to navázané výzvy, ale i nové cesty k řešení. I tato témata zazněla během mezinárodní konference Trojzemí na křižovatce, kterou hostila naše univerzita. Konference byla věnovaná strategickému...

20. 3. 2025 | Události | 234
Sobota a zkouškové období – ten pravý čas pro svatbu Adélky a Sama na TUL. Foto: Kryštof Novák

Když se žení student, tak na TUL

Na Technické univerzitě v Liberci se toho odehrává hodně, tak proč ne svatba? Zvlášť, když je ženich studentem a nevěsta dcerou zaměstnankyně. Svatební veselici poskytla útočiště budova G – předsálí auly i aula samotná.

28. 3. 2025 | Události | 1 862
IMG_8812-2.jpg

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek

Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

2. 4. 2025 | Události | 371

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 673
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 372