Člověče, zastav se! Studenti vyrobili městu odpočinkovou a výstavní zónu

IMG_20200603_153804.jpg
Sezónní instalace pro město Odpočívej v pokojích má oživit veřejný prostor Liberce. Vytvořili ji studenti Fakulty umění a architektury TUL.

Vleže snít a přemýšlet, ale i lelkovat bez jediné myšlenky mohou nyní lidé v samém centru Liberce díky studentům naší fakulty umění a architektury. Na Šaldově náměstí vytvořili odpočinkovou a výstavní zónu. Neboli sezónní instalaci pro město s názvem Odpočívej v pokojích.

Dřevěné rámy experimentálního objektu ještě během června doplní plachty, které vytvoří dojem pokojíků či labyrintu. V takto členěných prostorech si zájemci budou moci prohlédnout výstavu studentských semestrálních prací, které řeší inspirativním způsobem různá problematická místa v Liberci. Při navrhování a montáži dřevěné konstrukce se studenti učili základům stavebního řemesla, současně ale i ozvláštnili a „zabydleli“ veřejný prostor města.

Projekt vzešel ze vzájemné spolupráce města Liberce, Kanceláře architektury města (KAM) a Fakulty umění a architektury TUL (FUA). „Chceme zavést novou tradici, podobnou, jakou má galerie Serpentine v Londýně, kde každý rok postaví jeden světový architekt drobnou stavbu ve formě letního pavilónu. Především jsme ale v Liberci a naší snahou je vylepšení a oživení veřejného prostoru města. Chceme také navázat úzkou spolupráci KAM a FUA. V neposlední řadě pomůžeme studentům, aby realizovali své první drobné stavby svépomocí,“ nastínil Jiří Janďourek, vedoucí odboru Kanceláře architektury města a zároveň pedagog FUA.

Projekt katedry urbanismu vedli v rámci hostujícího ateliéru Design & Build 2020, kde se pedagogové po semestrech mění, architekti Hana Procházková a Martin Kloda. Do realizace se zapojilo původně 11 studentů včetně tří zahraničních. Koronakrizí se jejich počet následně nepatrně snížil.

„Projekt obsahoval několik fází. Od samostatných analýz studentů, jejich návrhů a rozpracování původních myšlenek přes vnitroateliérovou soutěž, která vydala vítězný návrh, až po jeho rozpracování do prováděcího projektu a realizaci. Studenty čekala spousta práce, s níž se běžně ve škole nesetkají. Je tam například zapotřebí hlídat peníze a čas. Tento styl práce je také nutí k týmové spolupráci. Jeden člověk by to totiž nezvládl,“ nastínil Martin Kloda.

„Těším se, že podobné spolupráce s městem budou pokračovat i v následujících letech. A lidé v Liberci se tak budou moci vždy opět těšit na netradiční mobiliář, který jim přiblíží různá opomíjená zákoutí a umožní i nové možnosti používání veřejného prostoru ve městě,” doplnil Osamu Okamura, děkan FUA.

Materiál na instalaci ve výši zhruba 50 tisíc korun pokryl sponzorský příspěvek.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 540