Vleže snít a přemýšlet, ale i lelkovat bez jediné myšlenky mohou nyní lidé v samém centru Liberce díky studentům naší fakulty umění a architektury. Na Šaldově náměstí vytvořili odpočinkovou a výstavní zónu. Neboli sezónní instalaci pro město s názvem Odpočívej v pokojích.
Dřevěné rámy experimentálního objektu ještě během června doplní plachty, které vytvoří dojem pokojíků či labyrintu. V takto členěných prostorech si zájemci budou moci prohlédnout výstavu studentských semestrálních prací, které řeší inspirativním způsobem různá problematická místa v Liberci. Při navrhování a montáži dřevěné konstrukce se studenti učili základům stavebního řemesla, současně ale i ozvláštnili a „zabydleli“ veřejný prostor města.
Projekt vzešel ze vzájemné spolupráce města Liberce, Kanceláře architektury města (KAM) a Fakulty umění a architektury TUL (FUA). „Chceme zavést novou tradici, podobnou, jakou má galerie Serpentine v Londýně, kde každý rok postaví jeden světový architekt drobnou stavbu ve formě letního pavilónu. Především jsme ale v Liberci a naší snahou je vylepšení a oživení veřejného prostoru města. Chceme také navázat úzkou spolupráci KAM a FUA. V neposlední řadě pomůžeme studentům, aby realizovali své první drobné stavby svépomocí,“ nastínil Jiří Janďourek, vedoucí odboru Kanceláře architektury města a zároveň pedagog FUA.
Projekt katedry urbanismu vedli v rámci hostujícího ateliéru Design & Build 2020, kde se pedagogové po semestrech mění, architekti Hana Procházková a Martin Kloda. Do realizace se zapojilo původně 11 studentů včetně tří zahraničních. Koronakrizí se jejich počet následně nepatrně snížil.
„Projekt obsahoval několik fází. Od samostatných analýz studentů, jejich návrhů a rozpracování původních myšlenek přes vnitroateliérovou soutěž, která vydala vítězný návrh, až po jeho rozpracování do prováděcího projektu a realizaci. Studenty čekala spousta práce, s níž se běžně ve škole nesetkají. Je tam například zapotřebí hlídat peníze a čas. Tento styl práce je také nutí k týmové spolupráci. Jeden člověk by to totiž nezvládl,“ nastínil Martin Kloda.
„Těším se, že podobné spolupráce s městem budou pokračovat i v následujících letech. A lidé v Liberci se tak budou moci vždy opět těšit na netradiční mobiliář, který jim přiblíží různá opomíjená zákoutí a umožní i nové možnosti používání veřejného prostoru ve městě,” doplnil Osamu Okamura, děkan FUA.
Materiál na instalaci ve výši zhruba 50 tisíc korun pokryl sponzorský příspěvek.
Adam Pluhař
KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ
Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE
Další články v rubrice

Jan Stolín je novým děkanem FUA
Dnes převzal od rektora Miroslava Brzeziny jmenovací dekret a také skleněné fakultní žezlo. Fakultu umění a architektury TUL povede od této středy následující čtyři roky.

Soutěž KyberRobot sršela nápady. Roboti pouštěli hudbu nebo vařili čaj
Když si někdo hraje s roboty, nejen že nezlobí, ale může vyhrát soutěž. A přesně o to usilovalo přes třicet týmů, které se se svými nápady snažily nadchnout porotu nebo pokořit stopky v soutěži KyberRobot. Patnáctý ročník stále populárnější...

Ještěd f Kleci zná vítěze. Studentská soutěž znovu propojila univerzitu s městem
Studentské návrhy Bydlení v Pardubicích od Štěpána Perného a Návštěva od Václava Podestáta získaly v zimním semestru ocenění ve 29. ročníku soutěže Ještěd f Kleci. Tradiční soutěž pořádají studenti Fakulty umění a architektury TUL a vyhlášení...