Vleže snít a přemýšlet, ale i lelkovat bez jediné myšlenky mohou nyní lidé v samém centru Liberce díky studentům naší fakulty umění a architektury. Na Šaldově náměstí vytvořili odpočinkovou a výstavní zónu. Neboli sezónní instalaci pro město s názvem Odpočívej v pokojích.
Dřevěné rámy experimentálního objektu ještě během června doplní plachty, které vytvoří dojem pokojíků či labyrintu. V takto členěných prostorech si zájemci budou moci prohlédnout výstavu studentských semestrálních prací, které řeší inspirativním způsobem různá problematická místa v Liberci. Při navrhování a montáži dřevěné konstrukce se studenti učili základům stavebního řemesla, současně ale i ozvláštnili a „zabydleli“ veřejný prostor města.
Projekt vzešel ze vzájemné spolupráce města Liberce, Kanceláře architektury města (KAM) a Fakulty umění a architektury TUL (FUA). „Chceme zavést novou tradici, podobnou, jakou má galerie Serpentine v Londýně, kde každý rok postaví jeden světový architekt drobnou stavbu ve formě letního pavilónu. Především jsme ale v Liberci a naší snahou je vylepšení a oživení veřejného prostoru města. Chceme také navázat úzkou spolupráci KAM a FUA. V neposlední řadě pomůžeme studentům, aby realizovali své první drobné stavby svépomocí,“ nastínil Jiří Janďourek, vedoucí odboru Kanceláře architektury města a zároveň pedagog FUA.
Projekt katedry urbanismu vedli v rámci hostujícího ateliéru Design & Build 2020, kde se pedagogové po semestrech mění, architekti Hana Procházková a Martin Kloda. Do realizace se zapojilo původně 11 studentů včetně tří zahraničních. Koronakrizí se jejich počet následně nepatrně snížil.
„Projekt obsahoval několik fází. Od samostatných analýz studentů, jejich návrhů a rozpracování původních myšlenek přes vnitroateliérovou soutěž, která vydala vítězný návrh, až po jeho rozpracování do prováděcího projektu a realizaci. Studenty čekala spousta práce, s níž se běžně ve škole nesetkají. Je tam například zapotřebí hlídat peníze a čas. Tento styl práce je také nutí k týmové spolupráci. Jeden člověk by to totiž nezvládl,“ nastínil Martin Kloda.
„Těším se, že podobné spolupráce s městem budou pokračovat i v následujících letech. A lidé v Liberci se tak budou moci vždy opět těšit na netradiční mobiliář, který jim přiblíží různá opomíjená zákoutí a umožní i nové možnosti používání veřejného prostoru ve městě,” doplnil Osamu Okamura, děkan FUA.
Materiál na instalaci ve výši zhruba 50 tisíc korun pokryl sponzorský příspěvek.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Naši designéři znovu ozdobili Mercedes-Benz Prague Fashion Week
Studentky a studenti Katedry designu Fakulty textilní TUL dostali opět příležitost předvést svoji kreativitu na exkluzivní módní přehlídce během prestižní Mercedes-Benz Prague Fashion Week F/W25. Součástí studentského bloku byla i soutěžní módní...

Hravá »uniforma« je ve středoevropském výběru absolventských prací
Módní kolekce UNICAMO s motivem hravé vojenské kamufláže vytvořená absolventkou Fakulty textilní TUL Kateřinou Klozovou se dostala do středoevropského výběru Graduation Projects za rok 2024. Ten zahrnuje třicet nejzajímavějších prací mladých...

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...