Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Studenti investovali miliony na burze. A vyhráli virtuální soutěž

DSC_3936-2.jpg
Zuzana Stárová získala jako odměnu tablet Samsung Galaxy, Tomáš Baborák si ze soutěže odnesl odbornou publikaci Finanční trhy.

Dva studenti Ekonomické fakulty TUL zabodovali v celorepublikové investiční hře Studentbroker. I ve finančně nepředvídatelné době koronavirové krize dokázali s virtuálním milionem korun a 50 tisíci americkými dolary zhodnotit své vklady na českém i zahraničním akciovém a derivátovém trhu.

Investiční hra Studentbroker je specifická v tom, že vývoj cen akcií i derivátů kopíruje reálný trh s těmito aktivy.

Studenti se účastnili jarního kola soutěže. Z celé České republiky se do hry zapojilo 149 účastníků z různých vysokých škol.

Soutěžící z naší ekonomické fakulty se s konkurencí vypořádali více než dobře. Studentka Zuzana Stárová obsadila 1. místo kategorie obchodování s deriváty. Student Tomáš Baborák skončil na 2. místě v kategorii akcie v rámci celé České republiky a zároveň na 1. místě v téže kategorii v rámci Technické univerzity.

Většina soutěžících skončila ve ztrátě

Zuzana Stárová dokázala zhodnotit své derivátové portfolio o 55,81 procenta. „Je to skvělý výsledek zejména v kontextu doby a ostatních soutěžících, kdy více než osmdesát tři procent všech účastníků skončilo ve ztrátě. Dva z nich dokonce ztratili více než svůj počáteční vklad. Hlavním důvodem byly zejména události na trhu s ropou v průběhu dubna,“ vysvětlil za pořadatele Jan Kostrhoun. Na pořádání soutěže spolupracují RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a Fio Banka.

Studentu Tomáši Baborákovi se v jednom z finančně nejnepředvídatelnějších období v historii podařilo zhodnotit své portfolio o 20,8 procenta.

Každý z výherců přistupoval ke své investiční strategii trochu jinak. Jak své kroky popsala Zuzana Stárová? „Měla jsem možnost vidět, jak se ekonomika mění ze dne na den. Bylo zajímavé sledovat, jak se jednotlivým položkám daří. S velkým rizikem jsem nakupovala položky s největším propadem a doufala v jejich růst. Například u ropy jsem viděla, že během koronaviru hodně klesla a bylo mi jasné, že po konci této doby znovu poroste. Toto velké riziko se mi vyplatilo a přineslo mi výhru.“

Tomáš Baborák o své strategii říká: „Ze začátku, když jsem moc nevěděl, o co jde a jak obchodovat, jsem pozorně sledoval grafy jednotlivých burz v krátkém a dlouhém období a na burzu jsem vkládal své prostředky v malém množství. Postupem času jsem zjistil, kam je vkládat a také jakým způsobem. A právě v tento moment jsem to rozjel ve větším. A vyplatilo se to.“

Soutěž má přínos v tom, že se studenti nesetkají s akciemi, obligacemi a cennými papíry jen teoreticky, ale zjistí, jak finanční trhy skutečně fungují, protože mají možnost si to vyzkoušet,“ zhodnotila Lenka Strýčková, proděkanka Ekonomické fakulty TUL.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

IMG_9160-2.jpg

TULfest i škodovácká roadshow jsou zpět. A v plné síle

Po loňské vynucené pauze patřilo Univerzitní náměstí opět studentům. V pondělí bylo plné zábavy, stánků s dobrotami, ale i podněty a příležitostmi. K zastavení lákaly Škoda Day Roadshow a TULfest. Obě tradiční akce spojily netradičně síly.

5. 10. 2021 | Události | 436

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce