Pomáháme bořit mýtus o tom, že dívky nerozumí informačním technologiím

P0002802-2.jpg
Letní škola IT může změnit ostych dívek z počítačů. S lektorkou Janou Vitvarovou dívky například poznají základy programování.

Nabourat stereotyp o ryze mužském světě IT, kam dívky nepatří, se letos snaží ve spolupráci s TUL nezisková organizace Czechitas. V univerzitních učebnách pořádá poprvé v Liberci Letní školu IT pro středoškolačky.
Jedenadvacet dívek, na poli IT naprostých začátečnic, si vytvoří webové stránky, naučí se základy grafiky nebo naprogramuje webové aplikace. Čeká je také hackathon. Neboli akce, při níž programátoři společně pracují na zadaném softwarovém projektu. Své projekty pak odprezentují odborné komisi a širokému publiku v rámci slavnostního gala večera.

Žen v IT je jen deset procent

„Chtěli jsme holkám na střední škole ukázat, že se není potřeba IT bát. Je pro všechny. A kromě programování si můžou vytvořit web, grafiku, nebo porozumět internetu věcí. V oblasti IT pracuje v České republice jen deset procent žen, chceme toto číslo zvýšit. Ženy nejsou o nic horší, než muži. Na začátku mohou mít pochyby založené často na stereotypech. Když se ale do nového oboru pustí naplno, mohou mu přinést svěží pohled a energii,“ řekla Petra Holajová, regionální koordinátorka Czechitas. Organizace, jež pomáhá otvírat svět IT převážně ženám a dětem.

Letní škola IT je koncipována jako týdenní tábor s pevným programem od 7.30 do 20.00. Dívky ráno cvičí jógu, běhají nebo zažijí bojovou hru. Spí na univerzitních kolejích nebo se stravují v Menze. Hlavní náplň se odehrává v prostorách univerzity. Do výuky informačních technologií se zapojují vědci TUL, škola poskytuje počítačové učebny a speciální vybavení.
Odpolední program je určen pro workshopy a exkurze ve firmách. Kromě Technické univerzity v Liberci podporuje Letní školu také Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink, ŠKODA AUTO, softwarová společnost Actis a IBM.

Používat mobily při přednáškách přikázáno

Jednou z lektorek je za TUL i Lenka Kosková-Třísková z Ústavu nových technologií a aplikované informatiky Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií (FM) TUL. Když v pondělí účastnicím Letní školy předávala základy IT technologií, nechala do výuky „promluvit“ i mobilní telefony dívek. „Používám to při přednáškách, protože chci zjistit, jaké je pozadí znalostí posluchačů, ke kterým mluvím. Ptám se na základní termíny a na základě toho, co mi pomocí mobilů odpovídají, vím, kam výklad dál směřovat. Čemu rozumí, čemu ne. Je to anonymní, nikdo se nemusí stydět se přihlásit,“ vysvětlila Lenka Kosková-Třísková.
Snaha přiblížit svět IT ženám je jí sympatická. Během svého studia na ČVUT byla sama jedinou dívkou mezi stovkami studentů. „Ve všech laboratořích, zkrátka všude jsem byla jediná. A být někde jediný, je těžké. Není snadné to ustát. Člověk musí hrozně chtít,“ poznamenala doktorka Kosková-Třísková.

Na informatiku se zatím dívky nehrnou

A přidává za TUL dílčí statistiku. Na oboru mechatronika většinou dívky nejsou vůbec, na informatice bývají v prvním ročníku se šedesáti studenty maximálně dvě dívky. V oboru aplikované vědy v inženýrství je už poměr lepší, bývá to přibližně třetina. „Dívky jsou od studia IT, bohužel, odrazovány už během výchovy. Ve společnosti totiž převládá názor, že na to nemají nebo že do tohoto světa nepatří. Což ale není pravda,“ je přesvědčená Lenka Kosková-Třísková.
Dívkám ve své prezentaci mimo jiné ukazovala, že pro práci v IT není zapotřebí vynikat v matematice nebo analytických činnostech. „Obor výpočetních technologií je velmi široký a vy můžete být psycholog a dělat informační technologie, protože vaše práce je tvorba uživatelského rozhraní. A na to potřebujete rozumět člověku. Nebo můžete dělat třeba marketing.“

Bionické ruce i GIS

S mnohovrstevnatým světem informačních technologií seznámili účastnice Letní školy IT také další odborníci TUL. Geografické informační systémy přiblížil Jiří Šmída z Katedry aplikované matematiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, výzkum na poli bionické ruky představil Jan Koprnický z Ústavu mechatroniky a technické informatiky FM TUL. Světem IT dívky provázela také lektorka Jana Vitvarová ze stejného pracoviště. „Všeobecně se dívky ve společnosti do IT nehrnou, protože nevědí, co si pod tím představit. My jim chceme ukázat, co IT může znamenat, že tam jsou oblasti nejen technické, ale i kreativní. Aby se o tuto oblast začaly více zajímat,“ osvětlila Jana Vitvarová, jež dívky učila základy programování.
„Ve škole mě informatika baví a jsem tu, abych se dozvěděla něco víc o informačních technologiích obecně. Možná se i pak rozhodnu, že bych to mohla studovat,“ svěřila se studentka gymnázia z Prahy Lucie Černá.
Natálie Pavelková po prázdninách nastoupí do 3. ročníku libereckého Gymnázia a SOŠPg Jeronýmova a říká, že se chtěla dozvědět z oblasti IT nové věci. To i přesto, že oba rodiče v této oblasti pracují. „Už po prvním dnu se mi otevřely obzory. Je to velmi přitažlivě, přitom jednoduše pojaté. Líbilo se mi třeba i interaktivní hlasování. Chtěla bych studovat učitelství a tam bych spoustu věcí z IT využila.“

Příběhů dívek »zamilovaných« do IT je už celá řada

Liberec je i díky TUL čtvrtým městem v zemi, kde Czechitas pořádá Letní školu IT pro středoškolačky. „Myslíme, že se nám daří popularizovat IT mezi středoškolačkami a otevírat jim obzory. Věříme tomu, že tento tábor pomůže holkám získat vztah k IT a nasměrovat je, až si budou volit vysokou školu nebo profesní cestu. Máme už celou řadu takových příběhů. Nečekáme, že změníme život všem jednadvaceti dívkám, ale když se to podaří byť jen u jedné, rozhodně to stojí za to. Kromě IT znalostí si z tábora holky odvezou zážitky z večerní bojovky nebo ranní jógy a rozhodně nová přátelství,“ dodala Petra Holajová.

Adam Pluhař
 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 374