Zlatou medaili Českého červeného kříže za boj proti covidu-19 převzal profesor Beran

2020_09_13_CCK_TMA_1970.jpg
Na jarní vlnu koronaviru reagovala liberecká univerzita velmi pružně. Mezi jinými i tým Jaroslava Berana z FS TUL. Foto: ČČK

Osobnosti, které se zasloužily o to, že se podařilo pandemii koronaviru na jaře zvládnout, ocenil Český červený kříž (ČČK) zlatými, stříbrnými a mosaznými medailemi. Zlatou medaili převzal také Jaroslav Beran z Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci.

Medaile 130 oceněným předávali v neděli 13. září v Praze během plavby na jednom z vltavských parníků prezident ČČK Marek Jukl a zástupkyně České mincovny Lenka Klimentová.

Jedním z devíti držitelů nejvyššího ocenění za pomoc v nouzovém stavu, zlaté medaile Českého červeného kříže „Děkujeme“, je i Jaroslav Beran, který „se spolupracovníky na univerzitě vytvořil laboratorní stroj na výrobu nanovláken pro potřeby Libereckého kraje,“ píše se v odůvodnění ocenění.

„Medaili, která mi byla předána, nepovažuji za ocenění mé konkrétní práce, ale za ocenění celého týmu pracovníků, kteří se podíleli na vývoji funkčního modelu linky na výrobu plošného nanovlákenného materiálu a kteří zajišťovali v jarních měsících výrobu materiálu pro nanoroušky,“ řekl T-UNI Jaroslav Beran z Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci a dodává: „Ocenění rovněž patří původcům nové technologie zvlákňování polymerů účinkem střídavého elektrického pole profesoru Davidu Lukášovi a docentu Pavlu Pokornému.“

Medaile nese na líci slovo „děkujeme“ v řadě světových jazyků. Na rubu je portrét Florence Nightingalové, patronky moderního ošetřovatelství, od jejíhož narození letos uplynulo 200 let.

„Mezi vyznamenanými najdeme jak dobrovolníky, kteří šili roušky, pomáhali v domovech pro seniory, zapojili se aktivně do pomoci Českého červeného kříže, vyráběli obličejové štíty a podobně, ale i profesionály, kteří třeba organizovali karanténní opatření na Litovelsku a Uničovsku, organizovali pomoc občanům jako zástupci samosprávy a celou řadu dalších lidí, kteří nehleděli na čas a námahu a rozhodli se pomáhat nad rámec svých povinností. Těm všem má být medaile Děkujeme poděkováním i památkou,“ řekl prezident ČČK Marek Jukl.

V Libereckém kraji získali medaili Českého červeného kříže kromě profesora Berana také například ředitelka oblastního spolku ČČK v Jablonci nad Nisou Kateřina Havlová, ředitel oblastního spolku ČČK v Liberci Ondřej Hradec či redaktorka zpravodajství Českého rozhlasu Lucie Fürstová za koordinování dobrovolnické pomoci a za svou práci pro rozhlas, kdy během jarní koronakrize ve svých zprávách a reportážích podrobně monitorovala právě také výrobu roušek a filtrů na naší univerzitě.

Radek Pirkl

– s využitím tiskové zprávy ČČK

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

2 Hrubosova Expo Dubai- obraz-4.jpg

TUL je součástí prestižní výstavy WORLD EXPO v Dubaji

Kompozici ze speciálních textilií, které svítí nebo dokáží ničit bakterie a viry, představuje na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji Technická univerzita v Liberci. Umělecky pojatý exponát z Liberce zároveň ukazuje možnosti využití chytrých...

12. 1. 2022 | Události | 342

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 653