Noc vědců letos navštívíte pouze online, máte na to však několik dní. Program připravila univerzita s iQ LANDIÍ

Liberecká Noc vědců se koná 27. listopadu a startuje v 17.00 hodin. Letošním tématem je Člověk a robot. Co na vás čeká?

Večerní návštěvy rodin v laboratořích během Noci vědců se staly v Liberci už tradicí, zachováme ji i letos, přesouváme se ovšem do online prostředí, kde žádný vir nikoho z návštěvníků neohrozí. Leda ten počítačový. Program si v Liberci rozdělily Technická univerzita v Liberci s iQ LANDIÍ.

Technická univerzita v Liberci

Dnešní simulační figuríny používané ve zdravotnictví jsou ve skutečnosti prošpikované elektronikou a mají blízko k robotům. Jen ožít. Tak se o to pokuste, nácvik oživování na simulační figuríně je možné zkusit i na dálku.

Na seznámení s vámi se také těší humanoidní robot Pepper. Brzy by mohl i za dětmi do škol a pomáhat tam třeba s výukou matematiky. Chytrý je na to dost. Jen se ho zeptejte.

Představíme vám nejnovější trendy v 3D tisku. Mnohé jste už o něm určitě slyšeli, ale tento obor jde rychle kupředu a na univerzitě vyvíjíme i 3D tiskárnu, která z cementové směsi vytiskne stavbu.

Pro otrlé, ale i pro zvídavé: prozkoumejte zákoutí lidského těla na virtuálním pitevním stole.

iQ LANDIA

Proměňte svůj pokojíček nebo byt na chvíli v laboratoř. Vystačíte si s tím, co máte po ruce. Dostanete instruktáž k těmto domácím pokusům: jak dostat předmět skrz desku stolu (a stůl nezničit), jak vyrobit nehořlavý balónek nebo pokus s poslušnou plechovkou. A nezůstaneme při zemi, čeká na vás i levitující míček.

Dále se dozvíte, jak funguje termokamera a co je infračervené zaření.

A k monitoru si připravte také nůžky a papír, čeká na vás totiž „papírová“ fyzika, což je ukázka fyzikálních zákonů na jednoduchých modelech. Složit si můžete vrtulníček, boomerang a balancující vážku. K této části se vám bude hodit tiskárna, abyste si papírovou fyziku mohli vytisknout.

Na webu liberecké sekce Noci vědců se na vás těšíme v pátek 27. listopadu od 17.00 hodin. Zahájíme naživo ukázkou 3D tisku z univerzitní laboratoře.

Noc vědců sice letos navštívíte pouze online, zato si tu návštěvu můžete rozložit do více dní. Všechny nahrávky, ukázky a hry budou přístupné do 31. prosince 2020.

Kolem 50 míst v ČR také online

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce konající se od roku 2005. Na jaře roku 2020 se národním koordinátorům, kterými jsou obě ostravské univerzity, podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu European Resarchers’ Night.

Letos se v Česku do Noci vědců zapojí kolem 50 organizátorů z řad českých univerzit, science center a dalších vědeckých a na vědu orientovaných institucí. Do všech těchto míst se můžete přes web nocvedcu.cz podívat také online.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 322

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385