Liberecká Noc vědců se koná 27. listopadu a startuje v 17.00 hodin. Letošním tématem je Člověk a robot. Co na vás čeká?
Večerní návštěvy rodin v laboratořích během Noci vědců se staly v Liberci už tradicí, zachováme ji i letos, přesouváme se ovšem do online prostředí, kde žádný vir nikoho z návštěvníků neohrozí. Leda ten počítačový. Program si v Liberci rozdělily Technická univerzita v Liberci s iQ LANDIÍ.
Technická univerzita v Liberci
Dnešní simulační figuríny používané ve zdravotnictví jsou ve skutečnosti prošpikované elektronikou a mají blízko k robotům. Jen ožít. Tak se o to pokuste, nácvik oživování na simulační figuríně je možné zkusit i na dálku.
Na seznámení s vámi se také těší humanoidní robot Pepper. Brzy by mohl i za dětmi do škol a pomáhat tam třeba s výukou matematiky. Chytrý je na to dost. Jen se ho zeptejte.
Představíme vám nejnovější trendy v 3D tisku. Mnohé jste už o něm určitě slyšeli, ale tento obor jde rychle kupředu a na univerzitě vyvíjíme i 3D tiskárnu, která z cementové směsi vytiskne stavbu.
Pro otrlé, ale i pro zvídavé: prozkoumejte zákoutí lidského těla na virtuálním pitevním stole.
iQ LANDIA
Proměňte svůj pokojíček nebo byt na chvíli v laboratoř. Vystačíte si s tím, co máte po ruce. Dostanete instruktáž k těmto domácím pokusům: jak dostat předmět skrz desku stolu (a stůl nezničit), jak vyrobit nehořlavý balónek nebo pokus s poslušnou plechovkou. A nezůstaneme při zemi, čeká na vás i levitující míček.
Dále se dozvíte, jak funguje termokamera a co je infračervené zaření.
A k monitoru si připravte také nůžky a papír, čeká na vás totiž „papírová“ fyzika, což je ukázka fyzikálních zákonů na jednoduchých modelech. Složit si můžete vrtulníček, boomerang a balancující vážku. K této části se vám bude hodit tiskárna, abyste si papírovou fyziku mohli vytisknout.
Na webu liberecké sekce Noci vědců se na vás těšíme v pátek 27. listopadu od 17.00 hodin. Zahájíme naživo ukázkou 3D tisku z univerzitní laboratoře.
Noc vědců sice letos navštívíte pouze online, zato si tu návštěvu můžete rozložit do více dní. Všechny nahrávky, ukázky a hry budou přístupné do 31. prosince 2020.
Kolem 50 míst v ČR také online
Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce konající se od roku 2005. Na jaře roku 2020 se národním koordinátorům, kterými jsou obě ostravské univerzity, podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu European Resarchers’ Night.
Letos se v Česku do Noci vědců zapojí kolem 50 organizátorů z řad českých univerzit, science center a dalších vědeckých a na vědu orientovaných institucí. Do všech těchto míst se můžete přes web nocvedcu.cz podívat také online.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...