Na odhalení památníku Adolfa Loose jako by přišel Adolf Loos osobně

Architekt Adolf Loos by právě včera oslavil 150. narozeniny

Jeden z trojice nejzásadnějších architektů 20. století Adolf Loos si včera odpoledne udělal čas a navštívil Liberec, kde před sídlem ekonomické fakulty zástupci Technické univerzity v Liberci, města Liberce a Libereckého kraje odhalili památník Prostor k poctě architekta Adolfa Loose. Tak to mohlo nezasvěcenému divákovi včera připadat. Postavou s hůlkou a v dobovém oděvu z počátku 20. století byl student Fakulty umění a architektury TUL.

Jeho vzezření bylo ovšem věrohodné. A tak jako by byl Adolf Loos včera u památníku, který má připomenout právě jeho, spolu s rektorem Technické univerzity v Liberci Miroslavem Brzezinou a prorektory, krajskou radní pro kulturu Květou Vinklátovou i náměstkem libereckého primátora Ivanem Langrem a dalšími hosty.

Nechyběli mezi nimi restaurátor Josef Červinka, který má a bude mít památník ve své péči, a na znovuodhalení památníku se přišla podívat i dcera jeho autora Jiřího Seiferta paní Barbora Seifertová.

Betonové bloky památníku jsou vztyčeny, nyní se bude pracovat na jejich zrestaurování a v plánu je i světelná instalace od výtvarníka, absolventa a pedagoga FUA TUL Richarda Loskota.

Celá obnova památníku z roku 1981 vyjde na 800 tisíc korun, příspěvek univerzitě přislíbilo město a zvažuje ho i Liberecký kraj, v jednání jsou i další zdroje. Renovaci památníku by měla Technická univerzita v Liberci dokončit nejpozději v srpnu 2021.

-pir-