Na odhalení památníku Adolfa Loose jako by přišel Adolf Loos osobně

IMG_5504.JPG
Architekt Adolf Loos by právě včera oslavil 150. narozeniny

Jeden z trojice nejzásadnějších architektů 20. století Adolf Loos si včera odpoledne udělal čas a navštívil Liberec, kde před sídlem ekonomické fakulty zástupci Technické univerzity v Liberci, města Liberce a Libereckého kraje odhalili památník Prostor k poctě architekta Adolfa Loose. Tak to mohlo nezasvěcenému divákovi včera připadat. Postavou s hůlkou a v dobovém oděvu z počátku 20. století byl student Fakulty umění a architektury TUL. 

Jeho vzezření bylo ovšem věrohodné. A tak jako by byl Adolf Loos včera u památníku, který má připomenout právě jeho, spolu s rektorem Technické univerzity v Liberci Miroslavem Brzezinou a prorektory, krajskou radní pro kulturu Květou Vinklátovou i náměstkem libereckého primátora Ivanem Langrem a dalšími hosty.

Nechyběli mezi nimi restaurátor Josef Červinka, který má a bude mít památník ve své péči, a na znovuodhalení památníku se přišla podívat i dcera jeho autora Jiřího Seiferta paní Barbora Seifertová.

Betonové bloky památníku jsou vztyčeny, nyní se bude pracovat na jejich zrestaurování a v plánu je i světelná instalace od výtvarníka, absolventa a pedagoga FUA TUL Richarda Loskota.

Celá obnova památníku z roku 1981 vyjde na 800 tisíc korun, příspěvek univerzitě přislíbilo město a zvažuje ho i Liberecký kraj, v jednání jsou i další zdroje. Renovaci památníku by měla Technická univerzita v Liberci dokončit nejpozději v srpnu 2021.

-pir-

 

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 320

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385