Notebooky z univerzity poslouží dětem z azylových domů i seniorům

IMG_5508.JPG
Notebooky dá Kateřina Kapičková ze Sociálních služeb města Mimoň terénním pracovníkům nebo klientům z domova pro seniory.

Kontakt s rodinou i online výuka, k tomu poslouží notebooky, které si z univerzity odnesli ředitelka Sociálních služeb města Mimoň a ředitel Oblastní charity Liberec.

Sociální služby města Mimoň soustředí pod sebou domov pro seniory a dvě terénní služby – pečovatelskou službu a domácí zdravotní péči.

„Počítače potřebujeme především pro zaměstnance terénních služeb, kteří přes ně sdílejí záznamy o činnosti s klienty a evidenci práce. Během podzimu tato agenda spadla vždy na jednu osobu, která měla k dispozici služební notebook, a bylo to velmi nepraktické a pro ni přitěžující,“ říká Kateřina Kapičková, ředitelka Sociálních služeb města Mimoň.

„Díky notebookům z liberecké univerzity se mohou pracovnice terénních služeb o tuto agendu podělit. Navíc si budeme moci dovolit vést i online poradu,“ pokračuje Kateřina Kapičková, která je také absolventkou naší fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické (FP TUL).

„V našem domově pro seniory pak využijeme počítač třeba k tomu, abychom na něm klientovi pustili film nebo pořad, který ho zajímá. Jsme za tuto pomoc z univerzity velmi rádi,“ dodává ředitelka mimoňských sociálních služeb. Z Technické univerzity v Liberci si před Vánocemi odvezla jako dar sedm notebooků. Ještě těsně před svátky měli v Mimoni asi třetinu z 56 seniorů v karanténě a jakákoliv možnost naplnění volného času byla právě pro ně dvojnásob vítaná.

 

Pro tři notebooky přijel na naši univerzitu také ředitel Oblastní charity Liberec František Sehoř. Pod tu spadá dům pro seniory, dva azylové domy pro matky s dětmi a provozuje i charitní šatník.

„Vzhledem k životním situacím, ve kterých se klientky našich azylových domů nacházejí, pro ně není samozřejmostí mít doma notebook, na kterém se může jejich dítě připojit k online výuce, a už vůbec není samozřejmostí mít notebooků víc, pokud mají školou povinné dvě nebo více dětí,“ říká Sehoř a dodává: „Pandemie tady ještě nějakou dobu bude a s ní pravděpodobně i nutnost online výuky. Notebooky z univerzity v tom hodně pomohou, děkujeme za ně.“ V azylových domech pro matky s dětmi v Liberci a ve Stráži nad Nisou mají v tyto dny třináct maminek s 21 dětmi.

„Pokud nebudou na online výuku potřeba, využijí je pro skypové rozhovory naši senioři. Návštěvy jsou sice povoleny, ale za přísného režimu, je tedy určitě dobré mít možnost online spojení s rodinou pro klienty v záloze,“ dodává Sehoř, který je také absolventem FP TUL.

„Od začátku pandemie se snažíme pomáhat tam, kde vidíme pro univerzitu prostor. Ať už je to výroba nanofiltrů nebo třeba výzva k našim studentům, aby se zapojili do dobrovolnictví. Dar notebooků zařízením sociálních služeb je další taková možnost,“ říká rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina a dodává: „Počítače byly letos napříč společností potřeba více než kdy jindy. Několik jsme jich na univerzitě měli už velmi málo využívaných a bude jedině dobře, pokud najdou plné uplatnění jinde.“

Technická univerzita v Liberci s nápadem darování notebooků oslovila všechny poskytovatele sociálních služeb v kraji prostřednictvím předsedy jejich asociace Jana Gabriela. Na výzvu zareagovali zatím v Mimoni a v liberecké oblastní charitě. Univerzita může a chce darovat na podobné účely ještě čtyři tablety, o které se zájemci mohou hlásit. Nejlépe mailem na kvestor@tul.cz.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 534