Konvice filtrující mikroplasty. Nápad vzešel z předmětu, který vedli lektoři z podnikatelského inkubátoru Lipo.ink

gsdg.JPG
Student Jakub Kosina při závěrečné prezentaci své inovativní konvice. Foto: Lipo.ink

Odborníci z Libereckého podnikatelského inkubátoru vyučovali v tomto semestru na Technické univerzitě v Liberci předmět zaměřený na podporu inovací a podnikání. Absolvovalo jej 25 studentů napříč fakultami. Nápadem, který by mohl prorazit, je třeba konvice filtrující mikroplasty od Jakuba Kosiny.

 

V předmětu s názvem Inovace a podnikání v oblasti nových technologií (IPNT) byl prostor pro vědce i potenciální podnikatele. Možnost vyučovat na TUL nabídl inkubátoru Josef Šedlbauer, garant studijního programu Nanotechnologie, přihlásit se ale mohli studenti z celé univerzity. „Studenti tohoto předmětu si na konkrétních příkladech vyzkouší, jak převést nápad z laboratoře do firmy a výroby. Věříme, že se tak zbaví ostychu a bude je to v budoucnu motivovat k založení vlastních start-upů a inovativních firem,“ říká profesor Šedlbauer a dodává: „Předmět vyučujeme devět let, od začátku byl úzce navázán na firmy. Podnikatelský inkubátor do toho dává novou kvalitu, protože se přímo specializuje na podporu inovací.

Jeden z lektorů Lipo.ink Antonín Ferdan doplňuje: „Studenti si vyzkoušeli vygenerovat vlastní nápad a projít si celým procesem ověřování toho, jak by jejich nápad obstál v reálném světě, včetně tvorby byznys plánu, průzkumu trhu i ověření u potenciálního zákazníka. Někteří se i na základě toho rozhodli začít podnikat.

Distanční výuka letos neumožnila tolik propojit studenty a rozvíjet jejich nápady v týmech, kdy z diskuze mohu vzejít další směry využití i aplikace. „I přesto se ale zrodilo několik velice zajímavých projektů, které mají velký potenciál dostat se na trh. Ukázkovým příkladem je filtrační konvice AQUARIUS studenta Jakuba Kosiny,“ doplňuje Ferdan.

Filtrační konvice pro čistou vodu bez mikroplastů

Konvice na vodu dokáže totiž díky nanovlákennému filtru odstranit z vody i mikroplasty. Inovativní je také v tom, že není potřeba složité instalace a nezabere víc místa než konvice na čaj. Vyměnitelný nanovlákenný filtr je navíc vyrobený z kompostovatelného materiálu, takže nevytváří další zbytečný odpad. „Mikroplasty představují potenciální zdravotní riziko pro lidi, zvířata a vše živé na Zemi. Za týden zkonzumujeme kostku lega, za měsíc i hasičskou přilbu,“ vysvětluje Jakub Kosina, student oboru Nanomateriály na Technické univerzitě v Liberci, který se zabývá problematikou filtrace mikroplastů z vody i ve své diplomové práci.

Další pokračování díky Podnikatelské ambulanci i Student Business Clubu TUL

Technická univerzita v Liberci a Lipo.ink propojují své aktivity už několik let. „Zorganizovali jsme buď pro TUL, nebo společně s ní tři běhy Podnikni to, což je osmitýdenní preinkubační kurz, Open Space konferenci, jeden hackathon a letní školu Czechitas,“ říká Vendula Zedníková, vedoucí marketingu a komunikace Lipo.ink. Studenti, ale i zaměstnanci liberecké univerzity mohou v rozvoji svých nápadů pokračovat v Podnikatelské ambulanci zřízené inkubátorem přímo pro ně nebo v rámci soutěže O nejlepší start–up TUL pořádanou Student Business Clubem TUL, na které se podnikatelský inkubátor také podílí.

-red-

s použitím tiskové zprávy Lipo.ink

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

1z6_9040 - kopie.jpg

Jakub Erben převzal Cenu ministerstva školství

Je autorem patentované technologie tvorby kompozitu složeného z nano- a mikrovláken, který nachází své uplatnění v tkáňovém inženýrství i analytické chemii. Za tyto mimořádné výsledky ve vědecké činnosti udělil doktorandovi Fakulty textilní...

13. 12. 2022 | Události | 500

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_1084 - kopie.JPG

Ministr Balaš si od nás odvezl zápisník plný podnětů

Přebujelá administrativa MŠMT, rozpočet vysokých škol, zdlouhavá komunikace mezi resortem školství a Národním akreditačním úřadem nebo neodpovídající režie v projektech. To byla jen část námětů setkání ministra školství Vladimíra Balaše s rektorem...

2. 2. 2023 | Univerzita | 45
IMG_1106 - kopie.JPG

Jan Stolín je novým děkanem FUA

Dnes převzal od rektora Miroslava Brzeziny jmenovací dekret a také skleněné fakultní žezlo. Fakultu umění a architektury TUL povede od této středy následující čtyři roky.

31. 1. 2023 | Univerzita | 332