Konvice filtrující mikroplasty. Nápad vzešel z předmětu, který vedli lektoři z podnikatelského inkubátoru Lipo.ink

gsdg.JPG
Student Jakub Kosina při závěrečné prezentaci své inovativní konvice. Foto: Lipo.ink

Odborníci z Libereckého podnikatelského inkubátoru vyučovali v tomto semestru na Technické univerzitě v Liberci předmět zaměřený na podporu inovací a podnikání. Absolvovalo jej 25 studentů napříč fakultami. Nápadem, který by mohl prorazit, je třeba konvice filtrující mikroplasty od Jakuba Kosiny.

V předmětu s názvem Inovace a podnikání v oblasti nových technologií (IPNT) byl prostor pro vědce i potenciální podnikatele. Možnost vyučovat na TUL nabídl inkubátoru Josef Šedlbauer, garant studijního programu Nanotechnologie, přihlásit se ale mohli studenti z celé univerzity. „Studenti tohoto předmětu si na konkrétních příkladech vyzkouší, jak převést nápad z laboratoře do firmy a výroby. Věříme, že se tak zbaví ostychu a bude je to v budoucnu motivovat k založení vlastních start-upů a inovativních firem,“ říká profesor Šedlbauer a dodává: „Předmět vyučujeme devět let, od začátku byl úzce navázán na firmy. Podnikatelský inkubátor do toho dává novou kvalitu, protože se přímo specializuje na podporu inovací.

Jeden z lektorů Lipo.ink Antonín Ferdan doplňuje: „Studenti si vyzkoušeli vygenerovat vlastní nápad a projít si celým procesem ověřování toho, jak by jejich nápad obstál v reálném světě, včetně tvorby byznys plánu, průzkumu trhu i ověření u potenciálního zákazníka. Někteří se i na základě toho rozhodli začít podnikat.

Distanční výuka letos neumožnila tolik propojit studenty a rozvíjet jejich nápady v týmech, kdy z diskuze mohu vzejít další směry využití i aplikace. „I přesto se ale zrodilo několik velice zajímavých projektů, které mají velký potenciál dostat se na trh. Ukázkovým příkladem je filtrační konvice AQUARIUS studenta Jakuba Kosiny,“ doplňuje Ferdan.

Filtrační konvice pro čistou vodu bez mikroplastů

Konvice na vodu dokáže totiž díky nanovlákennému filtru odstranit z vody i mikroplasty. Inovativní je také v tom, že není potřeba složité instalace a nezabere víc místa než konvice na čaj. Vyměnitelný nanovlákenný filtr je navíc vyrobený z kompostovatelného materiálu, takže nevytváří další zbytečný odpad. „Mikroplasty představují potenciální zdravotní riziko pro lidi, zvířata a vše živé na Zemi. Za týden zkonzumujeme kostku lega, za měsíc i hasičskou přilbu,“ vysvětluje Jakub Kosina, student oboru Nanomateriály na Technické univerzitě v Liberci, který se zabývá problematikou filtrace mikroplastů z vody i ve své diplomové práci.

Další pokračování díky Podnikatelské ambulanci i Student Business Clubu TUL

Technická univerzita v Liberci a Lipo.ink propojují své aktivity už několik let. „Zorganizovali jsme buď pro TUL, nebo společně s ní tři běhy Podnikni to, což je osmitýdenní preinkubační kurz, Open Space konferenci, jeden hackathon a letní školu Czechitas,“ říká Vendula Zedníková, vedoucí marketingu a komunikace Lipo.ink. Studenti, ale i zaměstnanci liberecké univerzity mohou v rozvoji svých nápadů pokračovat v Podnikatelské ambulanci zřízené inkubátorem přímo pro ně nebo v rámci soutěže O nejlepší start–up TUL pořádanou Student Business Clubem TUL, na které se podnikatelský inkubátor také podílí.

-red-

s použitím tiskové zprávy Lipo.ink