Odborníci z Libereckého podnikatelského inkubátoru vyučovali v tomto semestru na Technické univerzitě v Liberci předmět zaměřený na podporu inovací a podnikání. Absolvovalo jej 25 studentů napříč fakultami. Nápadem, který by mohl prorazit, je třeba konvice filtrující mikroplasty od Jakuba Kosiny.
V předmětu s názvem Inovace a podnikání v oblasti nových technologií (IPNT) byl prostor pro vědce i potenciální podnikatele. Možnost vyučovat na TUL nabídl inkubátoru Josef Šedlbauer, garant studijního programu Nanotechnologie, přihlásit se ale mohli studenti z celé univerzity. „Studenti tohoto předmětu si na konkrétních příkladech vyzkouší, jak převést nápad z laboratoře do firmy a výroby. Věříme, že se tak zbaví ostychu a bude je to v budoucnu motivovat k založení vlastních start-upů a inovativních firem,“ říká profesor Šedlbauer a dodává: „Předmět vyučujeme devět let, od začátku byl úzce navázán na firmy. Podnikatelský inkubátor do toho dává novou kvalitu, protože se přímo specializuje na podporu inovací.“
Jeden z lektorů Lipo.ink Antonín Ferdan doplňuje: „Studenti si vyzkoušeli vygenerovat vlastní nápad a projít si celým procesem ověřování toho, jak by jejich nápad obstál v reálném světě, včetně tvorby byznys plánu, průzkumu trhu i ověření u potenciálního zákazníka. Někteří se i na základě toho rozhodli začít podnikat.“
Distanční výuka letos neumožnila tolik propojit studenty a rozvíjet jejich nápady v týmech, kdy z diskuze mohu vzejít další směry využití i aplikace. „I přesto se ale zrodilo několik velice zajímavých projektů, které mají velký potenciál dostat se na trh. Ukázkovým příkladem je filtrační konvice AQUARIUS studenta Jakuba Kosiny,“ doplňuje Ferdan.
Filtrační konvice pro čistou vodu bez mikroplastů
Konvice na vodu dokáže totiž díky nanovlákennému filtru odstranit z vody i mikroplasty. Inovativní je také v tom, že není potřeba složité instalace a nezabere víc místa než konvice na čaj. Vyměnitelný nanovlákenný filtr je navíc vyrobený z kompostovatelného materiálu, takže nevytváří další zbytečný odpad. „Mikroplasty představují potenciální zdravotní riziko pro lidi, zvířata a vše živé na Zemi. Za týden zkonzumujeme kostku lega, za měsíc i hasičskou přilbu,“ vysvětluje Jakub Kosina, student oboru Nanomateriály na Technické univerzitě v Liberci, který se zabývá problematikou filtrace mikroplastů z vody i ve své diplomové práci.
Další pokračování díky Podnikatelské ambulanci i Student Business Clubu TUL
Technická univerzita v Liberci a Lipo.ink propojují své aktivity už několik let. „Zorganizovali jsme buď pro TUL, nebo společně s ní tři běhy Podnikni to, což je osmitýdenní preinkubační kurz, Open Space konferenci, jeden hackathon a letní školu Czechitas,“ říká Vendula Zedníková, vedoucí marketingu a komunikace Lipo.ink. Studenti, ale i zaměstnanci liberecké univerzity mohou v rozvoji svých nápadů pokračovat v Podnikatelské ambulanci zřízené inkubátorem přímo pro ně nebo v rámci soutěže O nejlepší start–up TUL pořádanou Student Business Clubem TUL, na které se podnikatelský inkubátor také podílí.
-red-
s použitím tiskové zprávy Lipo.ink
Další články v rubrice

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června
Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...