Klaksony aut odměňovaly módní kreace našich studentů na přehlídce Prague Fashion Week

KDE 2021 na MBPFW-2.jpg
Módní přehlídka byla sestavena ze semestrálních a bakalářských prací studentů 2. a 3. ročníku Katedry designu FT TUL. Foto: Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Ani epidemická opatření nepokazila úspěch našich studentů z katedry designu, jejichž výtvory se zaskvěly na přehlídkovém mole v rámci letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Už potřetí přizvali organizátoři nejvýznamnější české módní akce k účasti i Katedru designu Fakulty textilní TUL (FT). Studentské návrhy oděvů a šperků tak zazářily na akci, kde defilovaly kolekce renomovaných designérů.

A módní týden získal zcela netradiční kulisy i provedení. Letošní přehlídka se totiž v pražských Holešovicích konala vlivem omezených kulturních a společenských akcí netradičně formou autokina. Módní kreace, které předváděly modelky v jedné z hal Pražské tržnice v Holešovicích, v reálném čase přenášely divákům usazeným v automobilech dvě velkoplošné obrazovky. Přehlídkový program představil 44 návrhářů, z toho dva školní ateliéry.

„Na parkovací ploše bylo během naší přehlídky asi sto padesát aut. Díky velkoplošné obrazovce měli diváci velmi dobrý výhled. A nechybělo ani vyjadřování emocí obvyklé na módních přehlídkách. Když se něco divákům líbilo, začali troubit. Naše přehlídka byla velmi úspěšná,“ zhodnotila za Katedru designu FT Zuzana Veselá.

Kolekce vybraných studentských prací prezentovala studijní program návrhářství katedry designu FT se zaměřením na návrhářství skla a šperku a návrhářství textilu a oděvu. Módní přehlídka byla sestavena ze semestrálních a bakalářských prací studentů 2. a 3. ročníku. Své výtvory předvedli v pondělí 3. května.

„Na poli české módy je to nejvýznamnější akce. Pro studenty je podobně prestižní módní přehlídka velmi motivující pro jejich další činnost. Zvlášť v této době, kdy není možnost prezentovat díla jinak než online. Na Prague Fashion Week ale mohli studenti naživo ukázat, že opravdu tvoří a mít kontakt se světem módy,“ doplnila Zuzana Veselá.

Naše studenty a jejich kolekce vyhledalo také několik televizních štábů. Kromě toho, že okusí zájem diváků či novinářů, jsou pro budoucí návrháře podobné akce důležité mimo jiné tím, že na nich naberou potřebné kontakty.

Kromě výběru fotografií vám přinášíme i videozáznam z přehlídky.

Koncepce denního bakalářského studijního programu návrhářství na katedře designu je založena nejen na samotné tvůrčí činnosti, ale i na hledání nových způsobů výtvarného zpracování materiálů a netradiční realizace výrobků. To je možné díky technologickým možnostem celé Fakulty textilní TUL. Ta je jednou z největších fakult v rámci Evropské unie, která se věnuje textilnímu materiálovému inženýrství komplexně a zároveň je jedinou svého druhu v České republice.

Pouze liberecká fakulta rozvíjí tvůrčí činnosti a poskytuje vysokoškolské vzdělání napříč celým textilním oborem, provádí základní i aplikovaný výzkum od designu, materiálu přes technologie, hodnocení jakosti až po široké spektrum aplikačních oborů. Fakulta je také uznávaným lídrem v oblasti nanovláken.

Adam Pluhař