Mizející zvířátka nebo vzpomínka na dně vázy. Nechte se zlákat výstavou katedry designu Bakalaureáty 2021

P0007417-2.jpg
Kateřina Jurásková se svojí skleněnou schránkou pro vzpomínku. Na dně může být popel z kremace domácího zvířete. Foto: Adam Pluhař, TUL

Motýlí motiv náušnice, s nímž studentka TUL pronikla až na plátna kin, dupačky měnící po zahřátí barvu nebo trvalá skleněná vzpomínka na čtyřnohého kamaráda. Tři příklady nápadů přetavených na Katedře designu Fakulty textilní TUL precizním řemeslným zpracováním do bakalářských prací. Tato i jiná díla si můžete prohlédnout na výstavě Bakalaureáty 2021 v jablonecké Galerii N.

Není pochyb o tom, že pro Nikolu Nemergutovou jsou noční motýli velkou inspirací. Kromě toho, že má obrovskou barevnou můru vytetovanou na rameni, zhotovila i zásadní rekvizity – škrabošky motýla a lišaje smrtihlava pro postavy Živy a Morany do filmové pohádky Hodinářův učeň.

A kresba motýlích křídel zdobí i její absolventskou kolekci šperků – „knoflíků“ do uší. Neboli plugů a tunelů. „Můry mě obecně fascinují. Líbí se mi jejich vzhled i způsob života, zkrátka to, že jsou jiné. Lidé většinou jejich krásu nevidí a já se s nimi určitým způsobem ztotožňuji. Design vychází ze vzorů, co mají na křídlech, s ním jsem pracovala,“ líčí Nikola Nemergutová, absolventka studijního programu Návrhářství se zaměřením na sklo a šperk na Katedře designu FT TUL.

Za sklem vystavuje jak luxusnější dřevěnou kolekci, tak 3D tiskovou verzi. Nikola na její výrobu použila kombinaci několika materiálů.

Přísná omezení způsobená koronavirem, jež se dotkla její práce, jí prý nevadila. „Jsem ráda, že už můžeme vystavovat, mě ale ta situace docela vyhovovala. Naučila jsem se třeba pracovat na soustruhu. Navíc si ráda tvořím ve svém mikrosvětě, mohla jsem se víc soustředit,“ přidává Nikola.

Výrobou šperků se chce zabývat i po absolvování fakulty textilní. „Chtěla bych se ubírat tímto směrem a svým stylem pod vlastní značkou.“

 

Vázička i schránka na popel v jednom

Na první pohled je to profilovaná váza. Čirá nebo pískovaná. Jen při bližším pohledu leží na dně šedý prášek. Popel z kremace domácího zvířátka, které s člověkem řadu let sdílelo domácnost. Dílo Kateřiny Juráskové s názvem Skleněný objekt – schránka pro vzpomínku přitom nevypadá vůbec morbidně. Může dokonce zdobit byt.

„Napadlo mě to, když jsem se vrátila ze Španělska a místo našeho domácího mazlíčka jsem už viděla jen neoznačenou hromádku hlíny. Technologie zatavování popela domácích zvířátek do skla mě proto oslovila. Už existuje delší dobu, má ji patentovanou pan Novák z České Lípy, já jsem si však chtěla jako absolventskou práci vyrobit vlastní design. Vázičku,“ popisuje svůj výtvor Kateřina Jurásková, absolventka oboru návrhářství skla a šperku.

Její, do dřevěné formy foukané vázy, jsou vlastně siluetou sedící kočky a psa. „Chtěla jsem, aby to nebyla obyčejná urna, ale aby měla dvojí využití. Jak k uchování hezké vzpomínky, tak k praktickým účelům. Člověk může u této vázy svého mazlíčka uctít kytičkou a návštěva ani nepozná, že se jedná o urnu. Je to pro majitele ryze intimní věc, která zároveň zdobí byt.“

Miminku je horko – z trička mu zmizí obrázek

Kolekci oblečení pro miminka od Jany Kroulíkové dekorují střídmé a nekřiklavé potisky zvířat. Nesou v sobě ale ještě něco víc. Při zahřátí čepičky nebo body na určitou teplotu obrázky zmizí. Případně zůstane jen obrys. Návrh funkčního termochromního potisku pro kojenecké oblečení vytvářela Jana za spolupráce s Martinou Vikovou z Katedry materiálového inženýrství FT TUL.

„Maminka pozná, že dítěti hrozí přehřátí. Při testech jsem samozřejmě dítě nevystavovala teplotám blížícím se čtyřiceti stupňům, kdy barvy začnou mizet. Změnu barev jsem testovala jen na externím zdroji tepla,“ popisuje Jana Kroulíková, absolventka studijního programu návrhářství textilu a oděvu na Katedře designu FT TUL.

„Jsem výtvarnice a mým hlavním cílem bylo vytvořit neotřelý a zajímavý design s přidanou hodnotou. Viděla jsem potenciál v propojení umění a vědy. Tématu by se ale dál měl po technologické stránce věnovat někdo, kdo se víc zabývá chemií a příbuznými obory. Možnosti jsou tady velké,“ dodává Jana.

„Studenti i pracovníci katedry se museli letos popasovat se složitými podmínkami. Na výsledcích vystavených prací to ale není vidět,“ shrnula vystavené kolekce vedoucí Katedry designu FT TUL Renata Štorová.

Výstava prezentuje návrháře: Dianu Bagdasarian, Václava Černého, Jakuba Hoštáka, Salimu Chekirovu, Kateřinu Juráskovou, Janu Kroulíkovou, Zuzanu Marošovou, Vendulu Menšíkovou, Nikolu Nemergutovou, Magdalenu Nevrlou, Ivetu Novákovou, Jana Syrovátka, Kateřinu Švecovou, Amálii Švorcovou a Veroniku Vlčkovou.

Zbylí studenti katedry designu absolvují v září.

Na výstavu se můžete přijít podívat do 26. června.

Muzejní noc přinese módní přehlídku

V pátek 25. června se Galerie N Technické univerzity v Liberci Fakulty textilní Katedry designu poprvé připojí k projektu Muzejní noc pod Ještědem. Začátek je v 18 hodin a kromě výstavy se návštěvníci mohou těšit i na módní přehlídku vybraných kolekcí oděvů a šperků.

Výstavu Bakalaureáty také doplní komentované prohlídky vedené pedagogy Katedry designu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout budovu a její zázemí. V průběhu večera mezi 19. a 22. hodinou poběží workshop ve školních dílnách katedry designu, kdy si návštěvníci s pedagogy vyzkouší zajímavý tvůrčí proces, který škola studentům nabízí.

Galerii N najdete v Jehlářské ulici 14/520 v Jablonci nad Nisou. Telefon: +420 485 354 447 E-mail: galerie.n@tul.cz

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_2445-2.jpg

Kampusem se šíří radost. Začaly letní promoce

Tři, dva, jedna teď, hurá! Odpočtem a vítězným gestem s vytouženým diplomem udělali definitivní tečku za studiem absolventi Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) při tradičním focení na schodech k univerzitní aule....

25. 6. 2024 | Události | 328

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 232