Probíhající Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm je v libereckých ulicích nepřehlédnutelný i díky Richardu Loskotovi z Katedry umění Fakulty umění a architektury TUL (FUA). Vizuální umělec a pedagog FUA navrhl scénografii festivalu, kulisy pro slavnostní ceremoniály a spolu se studenty vyrobil i poutače na promítací místa.
Tématem letošního Anifilmu je životní prostředí. A šetrné k přírodě jsou i vytvořené objekty rozmístěné na sedmi místech Liberce. Jsou vyrobené z juty a slámy. „Inspiroval jsem se projektem umělců z Rakouska, kteří kdysi vytvořili obrovského králíka naplněného slámou. Protože je letošní vizuál festivalu z plastelíny, chtěl jsem zachovat tento styl. Sláma vytváří podobný efekt. Navíc jsme věděli, že chceme pracovat s materiálem, který nezatíží životní prostředí,“ vysvětluje Richard Loskot, vedoucí ateliéru na Katedře umění FUA.
Návrhy a příprava scénografie a poutačů u všech festivalových míst trvala několik měsíců. Pro účely samotné výroby rozměrných objektů následně soukromý zemědělec dovezl do libereckého technického muzea dvanáct balíků slámy.
Na ušití a tvarování obrovské ruky, srdce, kopce, vypláznutého jazyka, oka nebo kapky pracovalo spolu s Richardem Loskotem také třináct studentů programu Výtvarné umění – tvorby ve veřejném prostoru. Samotná výroba zabrala asi deset dní. „Doslova nejtěžší bylo nakonec uklidit zbylé balíky slámy a vytahovat je zase na korbu,“ směje se třeťák Jan Nyč.
Při společném focení u velké ruky není pochyb o tom, že si studenti práci pro festival užívali. „Kvůli koroně jsme se po většinu roku nemohli potkávat. Bylo proto fajn pracovat spolu na něčem jiném i mimo školu. Vyzkoušeli jsme si i jiné než školní zadání,“ líčí druhačka Lydia Chrobáková.
„Práce se slámou je skvělá, bylo to ale dost náročné. Balíky slámy jsou neskutečně těžké a k tomu panovalo velké horko. Se studenty to ale byla moc příjemná spolupráce. Jsou to lidi, co jdou do všeho po hlavě a mají obrovské nadšení,“ pochvaluje si týmovou spolupráci Richard Loskot.
Kromě sedmi rozměrných poutačů měl na starosti také vyzdobení libereckého zámku jako středobodu festivalu, barevné řešení interiéru a písma v promítacích místech. Jeho dílem je i scénografie úvodního a zakončovacího ceremoniálu. Podívejte se na program Anifilmu 2021.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

V sídle Evropské komise představil své vize přeshraniční spolupráce
Hynek Böhm z naší katedry geografie se tématu přeshraniční spolupráce odborně věnuje více jak 20 let. Speciální skupina odborníků jmenovaná Evropskou komisí si ho proto přizvala, aby v Bruselu sdílel své zkušenosti a nabídl možná řešení do budoucna.

Za 70 let jsme světu hodně dali. Technická univerzita v Liberci v září oslaví své kulaté výročí
Jsme kolébkou průmyslové výroby nanovláken a především díky naší univerzitě platí, že Liberec = nano. Patenty našich vědeckých týmů patří k nejcitovanějším v republice, mezi univerzitami jsme dokonce s citováním patentů několik let na prvním...

Odraz světla určí kvalitu rostlin i výnos. Louka u Liberce se stala součástí mezinárodního experimentu
Louka v Mníšku, kterou TUL využívá pro výzkumné účely, prošla jako první lokalita v ČR speciálním experimentem. Rakouští vědci pomocí polního spektrofotometru měřili odrazy světla z porostu. Údaje, které zpracovávají, v budoucnu zemědělcům pomohou...