Voní slámou a nepřehlédnete je. Poutače i scénografii k Anifilmu vytvářel Richard Loskot z katedry umění

P0007818-2.jpg
S poutači pro Anifilm Richardu Loskotovi pomáhali také studenti. Zleva: Jakub Janďura, Viliam Fedorko, Jan Nyč, Lydia Chrobáková, Anna Böhmová. Foto: Adam Pluhař, TUL

Probíhající Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm je v libereckých ulicích nepřehlédnutelný i díky Richardu Loskotovi z Katedry umění Fakulty umění a architektury TUL (FUA). Vizuální umělec a pedagog FUA navrhl scénografii festivalu, kulisy pro slavnostní ceremoniály a spolu se studenty vyrobil i poutače na promítací místa.

Tématem letošního Anifilmu je životní prostředí. A šetrné k přírodě jsou i vytvořené objekty rozmístěné na sedmi místech Liberce. Jsou vyrobené z juty a slámy. „Inspiroval jsem se projektem umělců z Rakouska, kteří kdysi vytvořili obrovského králíka naplněného slámou. Protože je letošní vizuál festivalu z plastelíny, chtěl jsem zachovat tento styl. Sláma vytváří podobný efekt. Navíc jsme věděli, že chceme pracovat s materiálem, který nezatíží životní prostředí,“ vysvětluje Richard Loskot, vedoucí ateliéru na Katedře umění FUA.

Návrhy a příprava scénografie a poutačů u všech festivalových míst trvala několik měsíců. Pro účely samotné výroby rozměrných objektů následně soukromý zemědělec dovezl do libereckého technického muzea dvanáct balíků slámy.

Na ušití a tvarování obrovské ruky, srdce, kopce, vypláznutého jazyka, oka nebo kapky pracovalo spolu s Richardem Loskotem také třináct studentů programu Výtvarné umění – tvorby ve veřejném prostoru. Samotná výroba zabrala asi deset dní. „Doslova nejtěžší bylo nakonec uklidit zbylé balíky slámy a vytahovat je zase na korbu,“ směje se třeťák Jan Nyč.

Při společném focení u velké ruky není pochyb o tom, že si studenti práci pro festival užívali. „Kvůli koroně jsme se po většinu roku nemohli potkávat. Bylo proto fajn pracovat spolu na něčem jiném i mimo školu. Vyzkoušeli jsme si i jiné než školní zadání,“ líčí druhačka Lydia Chrobáková.

„Práce se slámou je skvělá, bylo to ale dost náročné. Balíky slámy jsou neskutečně těžké a k tomu panovalo velké horko. Se studenty to ale byla moc příjemná spolupráce. Jsou to lidi, co jdou do všeho po hlavě a mají obrovské nadšení,“ pochvaluje si týmovou spolupráci Richard Loskot.

Kromě sedmi rozměrných poutačů měl na starosti také vyzdobení libereckého zámku jako středobodu festivalu, barevné řešení interiéru a písma v promítacích místech. Jeho dílem je i scénografie úvodního a zakončovacího ceremoniálu. Podívejte se na program Anifilmu 2021.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 538