Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Letitá lávka ke kolejím dosloužila. Nová vznikne nejpozději do startu semestru

IMG_6592-2.jpg
Původní lávka je už minulostí. Po nové lávce projdou pěší nejpozději 3. října. Foto: Radek Pirkl, TUL

Oblíbenou zkratku mezi kampusem TUL a harcovskými kolejemi po ocelové lávce přetíná páska se zákazem vstupu. Desítky let starou a deset metrů vysokou lávku totiž stavební firma demontovala a během léta ji nahradí moderní konstrukce. Lávka se chodcům znovu otevře nejpozději do začátku semestru.

Se stavbou šesti bloků kolejí, menzy, tělocvičny a sportovišť začala univerzita podle návrhu architekta Pavla Švancera v červnu roku 1977. Lávka k areálu byla jednou z prvních realizací.

„Některé konstrukční prvky už byly za dobu existence lávky velmi dožilé. Když se celá konstrukce sundala, nutnost výměny byla ještě zřejmější,“ komentoval správce harcovských kolejí Vladimír Karas srpnové sejmutí masivní konstrukce.

Při demontáži ocelového kolosu pracoval stometrový jeřáb. Lávka měřila přes 80 metrů. V nejvyšším bodě byl chodec deset metrů nad zemí.

Stavební firma novou lávku sestaví z několika dílů, konstrukce bude mít hmotnost přes třicet tun. Lávka vznikne ve stejných místech jako původní. Technologická vylepšení ale mají dát lávce delší životnost. Pěší například nebudou kráčet po dřevěných deskách, které vyžadovaly každoroční údržbu, ale pod nohama jim budou cinkat pozinkované díly. Díky pórům by se na nich neměl v zimě tolik držet sníh. Konstrukce už nebude červená, ale získá šedou metalickou barvu. „Nová lávka už bude mít povrchovou úpravu kategorie ocelových mostů, takže lépe odolá povětrnostním vlivům,“ doplnil Vladimír Karas.

Demolice lávky a instalace nové vyjde na 7, 6 milionu korun s DPH.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

001.jpg

Věda měla noční. Díky, že jste ji v tom nenechali

Po loňské online verzi Noci vědců jsem letos mohli ukázat laboratoře, učebny a naše vědkyně a vědce opět naživo. A bylo vidět, že jste se k nám po roce těšili. Podívejte se do fotogalerie, jaká byla na univerzitě v pátek 24. září večer a v noci...

28. 9. 2021 | Události | 248

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce