Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Autor školky za závojem i »zenových« domů Petr Stolín je Architektem roku

Architekt Petr Stolín a jeho ZEN-Houses. Projekt se stal vítěznou realizací České ceny za architekturu 2016. Foto: Roman Dobeš
Architekt a pedagog Fakulty umění a architektury TUL Petr Stolín a jeho ZEN-Houses. Projekt se stal vítěznou realizací České ceny za architekturu 2016. Foto: Roman Dobeš

Neokázalé a jednoduché, přitom nápadité domy. A také šíření myšlenek udržitelnosti vynesly architektu a pedagogovi TUL Petru Stolínovi úspěch v soutěži Architekt roku 2021. Vedoucí Katedry architektury Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Petr Stolín byl jedním ze čtyř finalistů soutěže.

„Je to pro mě velká pocta. Laureáti této ceny jsou opravdu dobří architekti. Konkurenci jsem vnímal jako velmi silnou a úspěch v soutěži jsem opravdu nečekal,“ řekl architekt Petr Stolín bezprostředně po vyhlášení výsledků 13. ročníku soutěže na veletrhu FOR Arch, PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Petr Stolín tvoří v tandemu s Alenou Mičekovou, rovněž pedagožkou Fakulty umění a architektury TUL. Spolu vedou i architektonický ateliér zaměřený na modelářskou tvorbu a přemýšlení nad návrhem pomocí ručně zhotoveného modelu. „Petr Stolín a jeho kolegyně Alena Mičeková jsou tým, který kvalitou svých prací obstojí s jakýmkoliv srovnáním s nejlepší zahraniční produkcí,“ odůvodnila porota letošní ocenění.

Cena Architekt roku není oceněním celoživotního díla. Klade si za cíl šířit osvětu a propagovat kvalitní architekturu. Upozorňuje i na výjimečnou roli architektů, kteří mohou ovlivňovat úroveň výstavby.

Petr Stolín se řadí mezi oceňované osobnosti soudobé české architektonické scény. Malá administrativní budova Ermeg s.r.o. Liberec se stala Stavbou roku 2009 Libereckého kraje, Kulturní centrum 101010 ve Vratislavicích Stavbou roku 2011 Libereckého kraje.

V roce 2016 získal architekt Stolín hlavní cenu v přehlídce Česká cena za architekturu za projekt skromných a levných ZEN-Houses, ateliéru a domu v Liberci. Hravá mateřská škola na liberecké Nové Rudě s průhlednou fasádou ze sklolaminátu se zase stala vítěznou realizací České ceny za architekturu 2019. Školka je zároveň jednou z 11 českých realizací nominovaných na prestižní Cenu Miese van der Rohe Award 2022.

„(ZEN-Houses) objevily pro českou krajinu velmi přívětivý impuls: neokázalé, skromné, levné, a přitom nevídaně působivě uspořádané objekty, jeden pro bydlení, druhý pro tvorbu. Tuto skutečnou architekturu použitou pro ‚vlastní potřebu‘ pak zlegalizovali s ještě větší brilantností ve veřejné budově mateřské školky, kde jejich tvorba potvrdila mistrovství,“ zní odůvodnění poroty soutěže Architekt roku 2021.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

63dc7ed1010d3c3b8269faf0ba7491d4.jpg

Educa Kids na TUL vtáhne děti do světa hravé vědy

Zahrát si na badatele a zábavně vplout do světa vědy mohou děti, které v pondělí 11. října odpoledne dorazí na univerzitní Educa Kids. Interaktivně vzdělávací akce pro celé rodiny přinese řadu pokusů, her, kvízů, soutěží a také odměn. Chybět...

8. 10. 2021 | Události | 192
001.jpg

Věda měla noční. Díky, že jste ji v tom nenechali

Po loňské online verzi Noci vědců jsem letos mohli ukázat laboratoře, učebny a naše vědkyně a vědce opět naživo. A bylo vidět, že jste se k nám po roce těšili. Podívejte se do fotogalerie, jaká byla na univerzitě v pátek 24. září večer a v noci...

28. 9. 2021 | Události | 248

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce